Общо 12 жени са потърсили помощ в спешната болница "Пирогов" след поставяне на инжекции с ботокс (ботулинов токсин) в лицето. Четири са приети в болницата, една от тях е в тежко състояние.
Козметичка е поставила инжекциите на жените. Тя не е лекарка и няма законово право да извършва такива манипулации.
Министерството на здравеопазването (МЗ) започна проверка и анализ на нормативната уредба за естетична хирургия. Пациентски и лекарски организации призоваха за по-строг контрол.
По случая се самосезираха Министерството на вътрешните работи (МВР) и прокуратурата.
Това накратко е обобщението на новините от последните няколко дни, след като в "Пирогов" започнаха да постъпват жени след поставяне на ботокс. Какво се знае досега?
Какво е ботокс и ботулизъм
Ботулиновият токсин е невротоксичен протеин, произвеждан от бактерия, който причинява слаба парализа. Той намира комерсиално приложение за медицински и козметични цели, тъй като инжектирането му намалява мимическите бръчки по лицето. Ботоксът е позволен в България.
Неправилното му поставяне или предозиране обаче може да доведе до болестта ботулизъм. Токсинът, който действа върху нервните клетки, предизвиква паралитичен ефект.
Симптомите са сухота в устата, затруднено преглъщане, завален говор, слабост на мускулите, двойно виждане, повръщане, понякога диария. В по-тежките случаи може да се стигне до пълна парализа. Токсинът засяга и дихателните мускули и може да доведе до смърт вследствие спиране на дишането.
Ботулизмът се лекува с антитоксин, чиято употреба е забранена в България.
Колко са пострадалите
От миналата седмица през "Пирогов" са минали общо 12 жени с ботулизъм. Четири от тях са приети, едната е в тежко състояние, съобщават от болницата.
Тя е е изразена мускулна слабост, нарушение на гълтателната функция и с кардиологични усложнения след процедурата. За нея се очаква в сряда да дойде антитоксинът. Сроковете за доставката му са значително по-дълги, но институциите са го поръчали спешно. Този серум не е регистриран за употреба в България.
Началничката на Клиника по нервни болести в спешната болница д-р Мария Димитрова каза, че жените с по-леки симптоми ще се възстановят напълно.
Причината затова е, че ботулиновият токсин изчерпва своя ефект от 3 до 6 месеца . При по-тежките случаи отнема време и медикаментозна терапия, за да се овладее състоянието.
Козметичка е поставила инжекциите
Козметичка е поставила ботокса на пострадалите. Тя се казва Арина Осипова и се е представяла в социалните мрежи като "д-р Гудз", каза директорката на Изпълнителната агенция "Медицински надзор" Иванка Динева пред БНТ.
Осипова няма медицинско образование и няма законово право да извършва подобни манипулации. Тя е работила в София, тепърва ще се изяснява дали не е поставяла ботокс и в Перник. Жената е дала обяснения в полицията.
Много жени са ползвали услугите ѝ в различен период от време, каза Динева, но не уточни техния брой, както и откога Осипова извършва нелегално подобни интервенции.
Опасният ботокс е внесен от Турция нелегално, каза още Динева.
Козметичката и преди е внасяла продукта, но проблемите с него са установени едва при доставката през януари. Партидата е иззета от властите, които ще установяват състава на медицинския продукт.
"Куфарната търговия все пак минава през различни гранични пунктове, но е недопустимо да се пренасят [такива] количества лекарства през границата", каза Динева.
Кой контролира естетичната медицина
Инжектиране на ботулинов токсин, на филъри, химичен пилинг, прилагане на лифтинг конци по тялото се извършва в лечебни заведения от специалисти с медицинско образование.
Медицинският стандарт "Пластично-възстановителна и естетична хирургия" съдържа списък на заболяванията, операциите и манипулациите в областта.
Контролът и регулацията на естетичната медицина е поверен на "Медицински надзор". Агенцията може да прави проверки само по сигнали и жалби, каза директорката ѝ.
Динева отрече обвиненията, че досега институциите са бездействали по този въпрос. Тя каза, че миналия месец е направена проверка на лечебно заведение след сезиране от пациент.
"Всички говорят за липса на контрол, липса на регулация. "Медицински надзор" изгради регистър на лечебните заведения, в който всеки заинтересован може да провери по свободен достъп регистрираните лекарите и да направи справка какви конкретни дейности може да прави едно лечебно заведение", каза тя.
МЗ започва проверка
Министърът на здравеопазването Силви Кирилов разпореди да бъде извършен цялостен преглед и анализ на нормативната уредба за естетичната медицина.
Паралелно регионалните здравни инспекции започват проверки в цялата страна за извършване на нерегламентирани медицински дейности и услуги в сферата.
Съвместни екипи на полицията, здравното министерство и Изпълнителната агенция „Медицински надзор“ работят по изясняване на всички факти и обстоятелства по случаите на приетите в "Пирогов" заради усложненията.
МВР и прокуратурата се самосезираха
Софийска районна прокуратура се самосезира след медийни публикации за случаите. Образуваната проверка е възложена на МВР в София.
Тя ще установи всички пострадали, документите, които са получили след поставянето на ботокса, какво е съдържанието на разтвора и дали поставилата инжекциите има нужната квалификация за това.
Наблюдаващият прокурор е изискал и документи от Изпълнителната агенция "Медицински надзор".
Лекари и пациенти призоваха за по-строг контрол
Липсата на строг контрол мултиплицира практиката немедицински специалисти масово да извършват медицински дейности, каза Българският лекарски съюз (БЛС).
Той посъветва хората преди естетицна процедура да направят справка в регистъра на БЛС дали специалистът, към когото са се насочили, е лекар и има право да практикува. Желателно да се провери и дали лечебното заведение е регистрирано като такова - регистрите на лечебните заведения са публични – на сайтовете на регионалните здравни инспекции.
Пациентските организации "Заедно с теб" разпространиха позиция, в която питат защо в България липсва ботулинов антитоксин и защо се позволява на неквалифицирани хора да извършват медицински процедури.
Форум