Костадинов говори за "отчаяни хора" и "купени гласове"
„Хората са отчаяни“, а избирателната активност може да доведе до това в парламента да се влиза с „50-60 хиляди купени гласа“. Това каза лидерът на „Възраждане“ Костадин Костадинов, след като гласува в неделя.
„Довечера е възможно да видим една катастрофирала държава, една унищожена държава, в която с 50-60 хиляди купени гласа можеш да влезеш в парламента“, каза Костадинов.
Костадинов каза, че партията му стои зад принципите и „десетки пъти“ е отказала да участва в управление, въпреки че е можела. Той нападна и посолството на САЩ и България и „американците“, които по думите му, които той често използва за пропаганда, управляват страната.
„Възраждане“ иска излизането на България от ЕС и НАТО. Партията е известна с проруските си позиции и предложи приетия от парламент закон срещу т.нар. ЛГБТ пропаганда в училищата.
"Правителство по нашата формула", поиска Кирил Петков от ПП-ДБ
Единствената работеща формула за съставяне на кабинет е за „равноотдалечен “ от партиите премиер, който да бъде подкрепен от повечето политически сили. Това каза съпредседателят на „Продължаваме промяната – Демократична България“ Кирил Петков.
Той говори пред медиите, след като гласува в София.
Петков подчерта, че коалицията няма да работи с всички за евентуалното съставяне на правителство. По думите му кои са те е станало ясно по време на кампанията. В последните седмици от ПП-ДБ многократно казаха, че няма как да преговарят с „Възраждане“ и крилото на ДПС, водено от Делян Пеевски.
Петков постави като условие още и „продължаването“ на антикорупционната политика.
„Това, за което аз гласувах днес, беше продължаване на политиката на повишаване на доходи, на пенсиите, за здравеопазване без доплащания, продължаване на антикорупционната политика, без компромис там“, каза Петков.
Последното редовно правителство на България беше съставено с мандат на ПП-ДБ и подкрепа от ГЕРБ. То беше оглавено от Николай Денков от ПП-ДБ, който трябваше да се смени на поста с Мария Габриел от ГЕРБ. Това не се случи, след като двете партии не се разбраха за ротацията, както и за реформи в правосъдната система и попълването на регулаторите.
"Има шанс за правителство", каза Атанас Атанасов
Съпредседателят на "Продължаваме промяната - Демократична България" Атанас Атанасов призова след изборите всички партии да работят заедно, за да съставят правителство.
„Искам да работим заедно с останалите за създаване на редовна власт, която да има основен приоритет прозрачно и справедливо изразходване на парите на българските граждани. Има шанс да бъде съставено правителство“, каза Атанасов.
Последният редовен кабинет с премиер Николай Денков беше съставен с мандат на ПП-ДБ и подкрепа от ГЕРБ след изборите през април 2023 г. В парламента заедно с мнозинството на двете партии гласуваше още и ДПС.
Надежда Йорданова поиска "европейска перспектива" и здрави институции
„Гласувах за просперираща и конкурента България. Да изразим стремежа си за това България да има европейска перспектива“. Това каза една от лидерките в коалицията „Продължаваме промяната – Демократична България“ (ПП-ДБ) Надежда Йорданова.
Тя призова гражданите да гласуват за институции, които работят „за гражданите и институциите еднакво“ и законът, „който да се прилага еднакво“.
Тя изрази притеснения за възможна по-ниска избирателна активност спрямо последните парламентарни избори.
„Продължаваме промяната – Демократична България“ е коалиция, съставена от „Продължаваме промяната“, „Да, България“ и „Демократи за силна България“. След последните избори лидерът на „Да, България“ Христо Иванов подаде оставка, а като водещи фигури на партията се очертаха Йорданов и Божидар Божанов.
"Хората искат правителство", каза Борисов в Банкя
„Хората искат да има правителство. Хората искат да има сигурност. Хората искат да имат стабилност“. Това каза лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов, след като гласува в избирателната си секция в Банкя.
Той посочи, че партията му е представила програмата си и е казала как ще постигне заложеното в нея.
Лидерът на ГЕРБ гласува с хартиена бюлетина.
Преди изборите Борисов каза, че от ГЕРБ ще направят „всички компромиси“, за да бъде съставено правителство.
Последното редовно правителство с премиер Николай Денков беше съставено с подкрепа от ГЕРБ и „Продължаваме промяната – Демократична България“. В парламента двете партии имаха мнозинство, в което участваше и ДПС.
Правителството се разпадна, след като двете ГЕРБ и ПП-ДБ не се разбраха за ротацията на премиерския пост между Денков и Мария Габриел, както и за приемането на реформи и попълването на регулаторни органи.
"На всички дотегна" от избори, каза премиерът Главчев
“Гласувам за европейска и стабилна България с редовно, стабилно правителство, което да спазва Конституцията на страната и да се ръководи от интересите на народа”. Това каза служебният министър председател Димитър Главчев, след като упражни правото си на глас.
„Докогато е необходимо ще стои служебното правителство, но се надявам да има редовно, стабилно правителство. Дотегна на всички и най-вече на избирателите”, каза още Главчев.
Главчев беше избран за премиер от президента Румен Радев в два поредни служебни кабинета. Това се случи за пръв път през март след разпадането на кабинета на Николай Денков и отново, когато след изборите през юни нито една партия не успя да състави правителство.
Доган ще чака резултатите, за да коментира евентуален кабинет
Почетният председател на ДПС и водач в листите на „Алианс за права и свободи“ (АПС) Ахмед Доган гласува в София. Пред журналисти той каза, че резултатите тепърва ще покажат какво правителство би могло да бъде формирано.
„Всякакви варианти какъв кабинет ще има и с каква конфигурация ще е той е още рано да обсъждаме. След 20 ч. довечера ще имаме реални основания да мислим какво правителство се появява на хоризонта“, каза Доган.
Той отказа да коментира проблемите в ДПС, но допълни – „Има един израз - глас народен, глас божи. Днес този въпрос трябва да се реши и ако не се реши, всички ние сме виновни“, каза още той.
АПС представлява крилото в ДПС, което остана вярно на Доган. Движението се разцепи на две през лятото. Начело на другото крило остана съпредседателят на партията Делян Пеевски, на когото съдът присъди правото да се яви на избори с името ДПС. Пеевски е начело на формацията „ДПС – Ново начало“ за вота.
Ивелин Михайлов от "Величие" гласува, "за да няма хора над закона"
„Да няма едни хора, които да са над закона. За свободна страна, с равни права“. За това каза, че е гласувал в неделя лидерът на партия „Величие“ Ивелин Михайлов.
„Искаме всеки човек от най-обикновения до най-висшия, всички да имат еднакви права и да са еднакви пред закона. Важно е да имаме свобода , всеки един човека де е сигурен, че получава, това, което заслужава, че може да гарантира резултата от труда си. На стари години ще живее достоен живот“, каза Михайлов.
Партия „Величие“ беше голямата изненада на последните избори, когато събра малко повече от необходимите гласове за попадане в парламента. По-късно парламентарната ѝ група се разпадна след като част от народните представители застанаха зад другия от водачите ѝ Николай Марков.
Ивелин Михайлов е основател на атракциона „Исторически парк“. В последния парламент комисия разгледа дейността на парка. Още през 2019 г. разследване на Капитал установи, че в дейността на „Исторически парк“ има белези на Понци схема – незаконен бизнес модел, в който на инвеститорите се обещават големи суми, които след това се покриват от нови инвеститори.
България гласува за 51-то Народно събрание
Изборният ден в България започна в 7:00 часа сутринта и ще завърши в 20:00 часа Възможно е удължаването на периода с гласуване до 21:00 часа, ако има струпвания на избиратели пред секциите.
За 240 депутатски места се състезават 4,855 хиляди кандидати, един от тях е независим, а останалите са издигнати от 19 партии и 9 коалиции. 1377 от кандидатите са жени, а 3478 са мъже.
Общо право на глас имат 6 601 262 души, по данни на ГРАО. Избирателните секции в страната са 12 879, от които 293 са подвижни, а други 209 се намират в болнични заведения. В 9353 секции е възможно гласуването на машина.
Над 15 000 полицаи са ангажирани с охраната на изборните секции в страната.
От ЦИК ще предоставят официална информация за избирателна активност към 11:00 и 16:00 часа.
Изборите в чужбина започнаха в Нова Зеландия
Днес бългaрите в чужбина гласуват на 7-те поред парламентарни избори след април 2021 г. Те могат да направят това в 719 избирaтелни секции в 57 държави.
Първи отвориха секциите в Оукланд и Крайстчърч в Нова Зеландия. Това се случи в 21 ч. българско време в събота. Последните секции за деня ще затворят в Сан Франциско, Калифорния в САЩ.
Най-много секции има в Турция – 168, следвана от Обединеното кралство – 112, Германия – 66, Испания – 64, САЩ – 53, Италия – 27, Нидерландия -25, Гърция – 23, Франция – 17, Австрия и Белгия по 16, Канада – 15 секции.
Машинно гласуване ще бъде осъществявано в общо 157 секции като отново те са най-много в Турция. Информация за изборните секции в чужбина може да бъде намерена на сайта на Министерството на външните работи.
За предстоящия вот са регистрирани общо 22 партии и 9 коалиции. Три от тези политически формации обаче не регистрираха кандидатски листи, така че имената им няма да присъстват в бюлетината за гласуване. Тук можете да намерите номерата на всяка от участващите във вота 28 партии и коалиции.
Тук събрахме имената на водачите в различните избирателни райони, издигнати от тези партии и коалиции, които според социологическите проучвания имат най-голям шанс да влязат в следващото Народно събрание.
Това са ГЕРБ-СДС, "Продължаваме промяната-Демократична България" (ПП-ДБ), ДПС-Пеевски ("Движение за права и свободи - Ново начало"), ДПС-Доган ("Алианс за прав и свободи"), "Възраждане", "БСП - Обединена левица" и "Има такъв народ" (ИТН).
Форум