Правителството ще изтегли от подаденото през октомври 2023 г. искане за второ плащане по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ) в размер на 653 млн. евро, ще го преработи и ще го подаде отново. По този начин управляващите ще се опитат да спасят парите по втория транш, които преди месеци изглеждаха загубени.
Това обяви в четвъртък вицепремиерът Томислав Дончев, като дори добави, че е оптимист, че страната може да получи дори и трето плащане в рамките на тази година.
В края на февруари Дончев първо обяви, че част от парите по второто плащане по ПВУ, на стойност над 1 млрд. лв., са безвъзвратно загубени, но малко след това се коригира, че правителството ще се опита да ги спаси. За България са предвидени общо 11,1 млрд. лв., които трябва да бъдат усвоени до 2026 г. Досега страната е получила само първото плащане на стойност близо 2,7 млрд. лв.
ПВУ е механизъм на ЕК за икономическо възстановяване, който подпомага държавите членки на ЕС след пандемията от COVID-19. Той предвижда превеждане на безвъзмездни средства срещу извършване на конкретни реформи.
Още през декември Брюксел предупреди, че България може да загуби парите по втория транш заради липса на прокарани законови промени. Реформите, които не са извършени, са свързани най-общо с енергетиката и с борбата с корупцията.
Сега Дончев съобщи, че правителството е договорило с ЕК да отпадне ангажиментът за либерализация на пазара на електроенергия за бита от 1 юли. Според него такава реформа може да бъде предприета едва след въвеждане на адекватни механизми за защита на българските потребители.
Преди ден правителството одобри и изпрати на Брюксел искане за изменение на Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ) и проекта на съдържание на главата REPowerEU в него.
По този повод Дончев каза, че "сме поискали да отпадне задължението ни за законова забрана на производството на електроенергия от въглища от 2038 г. и да се запази само ангажиментът за ограничения на общите годишни въглеродни емисии".
"Процесът на реорганизация на инвестициите в ПВУ продължава и се очаква да приключи в края на април. Тогава ще стане ясно и кои от инвестициите в т. нар. сив списък ще отпаднат, поради невъзможността да бъдат изпълнени в оставащите месеци до август 2026 г.", каза вицепремиерът.
По думите му към момента е ясно, че от плана отпадат напълно 8 проекта, 6 от които ще бъдат пренасочени за финансиране от оперативните програми. Други 11 ще бъдат с намалено финансиране, защото нямат потенциал да бъдат изцяло завършени. Сред тях са:
- младежки центрове, за които се заделят 53 млн., вместо 63 млн. лв.;
- научни изследвания и иновации - 277 млн., вместо 278 млн. лв.;
- индустриалните паркове - 192 млн., вместо 216 млн. лв.
На този фон се увеличава бюджетът за други инвестиции, чието изпълнение върви по-добре. Предвиждат се и нови на обща стойност 485 млн. лв. Сред успешните проекти са:
- нови жп влакове и локомотиви, който скача от 665 млн. на 992 млн. лв.;
- линия 3 на столичното метро - от 217 млн. на 282 млн. лв.;
- нов подвижен състав за метрото с допълнителни 84 млн. лв.;
- нови медицински хеликоптери - от 99 млн. на 136 млн. лв.
Дончев прогнозира, че България ще получи второто плащане до есента, а до края на годината - и третото. Така, през 2026 г. ще останат още 6 транша, които ще трябва да бъдат обединени.
Според вицепремиера страната може да получи всички плащания до крайния срокй през август 2026 г., но няма да има време да извърши всички инвестиции. Затова кабинетът се надява, че ЕК ще промени механизма, така че страните членки да могат да насочат средства в областта на отбраната. Този вариант беше споменат от премиера Росен Желязков в началото на март в Брюксел.
Форум