ДПС на Ахмед Доган вече не е част от управляващото мнозинство на ГЕРБ, БСП и ИТН и така действащото правителство официално зависи от гласовете на ДПС - Ново начало Делян Пеевски в парламента.
Фракцията на Доган отдавна заплашваше, че ще се оттегли, защото Пеевски има влияние в кабинета. До това окончателно решение на партията обаче се стигна след странен сюжет, разиграл преди няколко дни.
Той включва завръщане на Доган в някогашния му дом - т.нар. "Боянски сараи" в София, от които беше изгонен след разрива в партията. Месеци след изгонването Доган изведнъж покани младежката си организация и депутати "на гости".
Резултатът - стотици полицаи отидоха на място, за да ги изгонят повторно, като "самонастанили се". Това се случи в късните часове и беше съпроводено със спиране на тока в имота. Накрая се оказа, че униформените са открили огнестрелни оръжия, но повече обяснения нямаше.
Версиите на ДПС на Доган и на МВР кой точно е извикал полиция се разминаха. Не се разбра и как Доган е влязъл в "сараите", нито кога. Историята постави повече въпроси, отколкото отговори. Свободна Европа събра известните досега факти.
Какво се случи в "сараите"
Денят е събота, 12 април. Младежкото ДПС има заседание от 13.00 часа в столичния хотел "Феста". Активистите са там докъм 15.00 часа.
В един момент председателят на организацията Танзер Юсеинов казва, че почетният лидер Доган ги кани в т.нар. "сараи" в "Бояна". Това е имотът, известен като дом на Доган поне от 20 години, от който той беше изгонен с полиция след разрива с Пеевски.
Младежите тръгват към "Бояна". Според представители на партията, с които Свободна Европа разговаря, Доган ги посреща на място. Там е и кучето му.
За широката публика обаче всичко започва в 16.55 часа в събота. Пресцентърът на ДПС-Доган публикува снимка от "сараите" с почетния лидер и активистите от младежката организация.
Около час по-късно на адреса на ул. "Беловодски път" вече гъмжи от униформени. Около 18.50 часа се появява видео на живо, на което Валентин Тончев от ДПС-Доган разказва зад кадър какво се случва. Говори пред събрали се журналисти, плътно обграден от полицейски кордон.
Версията на хората на Доган е, че при влизането си в имота са разбрали, че апартаментът на почетния им лидер е "изтърбушен". Затова се обаждат на полицията. Впоследствие тя наистина идва, но за да ги изгони.
"От повече от час звъним на вътрешния министър да го попитаме знае ли за тази акция", казва Тончев с своето пряко излъчване във Фейсбук в събота вечерта.
Следва известно затишие. Около полунощ във Фейсбук се появяват нови живи предавания. Часът е малко след полунощ, полицаи се опитват да извадят хората от сградата. Има напрежение. Чуват се полицейски разпореждания. Малко по-късно нови видеа показват, че токът в имота е спрял.
Хората от ДПС-Доган звънят в електрическата компания "Електрохолд", откъдето им казват - според думите им от кадрите - че проблемът не е в снабдяването, а е локален. Версията на униформените на място е, че става дума за "авария" - затова всички трябва да бъдат евакуирани.
Следват спорове. От ДПС искат да видят прокурорско или съдебно разпореждане за действията на полицията. Униформените настояват, че "гражданите" ще бъдат изведени "на безопасно място", но народните представители могат да останат. Следва бутане.
Ново видео във Фейсбук - от около 2.30 часа през нощта - вече показва хора пред "сараите".
В какъв момент стана това
Целият сюжет в "Боянските сараи" се разигра на фона на предупреждения от страна на ДПС-Доган, че оттегля подкрепата си от правителството на Росен Желязков, подкрепяно от ГЕРБ, БСП и ИТН.
ДПС-Доган подписа с тях отделно споразумение за парламентарна подкрепа и мнозинство - като "гарант" срещу влиянието на Пеевски във властта.
От фракцията на Доган, начело с Джевдет Чакъров, е отдавна казват, че партньорите не спазват обещанията си и има съмнение за силно влияние на Пеевски.
На този фон кметове, които след разделението на ДПС останаха в лагера на Доган, се преориентираха към Пеевски в последните седмици, а лидерът на ДПС Ново начало започна открито да подкрепя кабинета.
Във вторник ДПС-Доган официално взе решение да оттегли подкрепата си от управлението. Това на практика значи, че вече и формално парламентарното мнозинство на ГЕРБ, БСП и ИТН зависи от депутатите на Пеевски, без които няма 121 гласа.
Бившият член на ДПС Гюнер Тахир нарече в свое интервю за Дарик радио сюжета от събота "жалка картина".
"Жалко, че бяха употребени едни млади хора, те са поканени там на заседание, едва ли са предполагали какви ще са последствията. Не може целта на една партия да бъде как да запазим битовите условия на един председател", добави Тахир.
Той определи действията на МВР като показна демонстрация: "В нас е силата. Или - в мен е силата."
Кой е извикал полиция
Има разминавания във версиите. Валентин Тончев и други членове на ДПС-Доган казват, че това са те - защото с влизането си са установили, че апартаментът, обитаван някога от Доган, е "изтърбушен" и има "разграбено имущество".
Директорът на столичната полиция Любомир Николов твърди, че има два сигнала на телефон 112. Един от партия и друг - от Данаил Папазов.
Папазов е бивш министър на транспорта в кабинета "Орешарски" и бивш съдружник на Доган. Именно той стои зад фирмите, които притежават ТЕЦ-Варна и "сараите" в "Бояна" и в парк "Росенец" край Бургас. След конфликта с Пеевски именно Папазов изгони Доган от имотите.
В позиция, публикувана от БНТ в събота вечерта от името на Папазов, се казва, че "Ахмед Доган и група негови политически привърженици нахлуха в имот – частна собственост", като се твърди, че те "нямат никакво правно основание да влизат и пребивават в същия".
От ДПС-Доган казват, че са се опитали да се свържат с Папазов, но без успех.
Кога е влязъл Ахмед Доган
Кога и как самият Ахмед Доган е влязъл в някогашния си дом, чийто адрес според съпартийците му още е посочен в личната му карта като постоянен, няма яснота.
Според неофициална информация на Свободна Европа, когато младежките активисти на ДПС пристигат, на място е имало чистачка. Тази информация няма как да бъде независимо проверена.
Присъствалите от политическата фракция казват, че не са влизали с взлом, а е било отключено и Доган ги е посрещнал. Тезата на неговите симпатизанти е, че спорът за собствеността и владението на имота следва да се реши по съдебен път, а не от полицията на място.
Какво каза МВР
На 14 април пресцентърът на Столичната дирекция на вътрешните работи (СДВР) публикува съобщение, в което се казва, че в събота са получени два сигнала за "сараите": "Първият е подаден от гражданин, а вторият - от собственика на имота."
От полицията уточняват, че токът е бил прекъснат от електроразпределителното дружество "по молба на собственика на имота".
"По случая са образувани две досъдебни производства. Едното е свързано с намерените в сградата осем огнестрелни оръжия, включително автомат "Калашников" - АК-47, събраните материали са докладвани в Софийската районна прокуратура. Второто досъдебно производство, по което е образувано и следствено дело, е за самоуправство, събраните материали са докладвани в Софийска градска прокуратура", добавят от СДВР.
Впоследствие вътрешният министър Даниел Митов коментира, че "не може МВР да става заложник на разправии, караници и битки между отделни политически партии или фракции в политически партии".
В отговор на твърдения от ДПС-Доган, че полицията действа в интерес на Пеевски, Митов добави, че е "следил ситуацията", но без той да се намесва лично с "инструкции".
"Полицаите действаха адекватно, спокойно, уравновесено, с разбиране на чувствителността на темата, за което искам да ги поздравя", обобщи вътрешният министър, чийто предшественик на поста Калин Стоянов в момента е депутат от ДПС-Пеевски.
Какво каза ДПС-Доган
Симпатизантите на Доган в ДПС твърдят, че той продължава да има действащ договор за наем на "сараите", който към днешна дата не е бил прекъсван.
"Имаме съмнение, че сигналът на телефон 112 е подаден от г-н Данаил Папазов, защото имаме информация, че той не е в страната. Призоваваме МВР да разкрие двата сигнала на 112 - първият е подаден от екипа на г-н Доган, а за втория няма никаква информация", каза лидерът на младежката организация на ДПС-Доган Танзер Юсеинов пред БНР на 14 април.
След случилото се в "сараите" Юсеинов каза, че младежите в партията ще настояват ръководството ѝ да преразгледа подкрепата си за управляващите от ГЕРБ, БСП и ИТН.
Зам.-председателят на парламентарната група на ДПС-Доган Танер Али коментира в понеделник пред бТВ, че целта на полицията е била да задържи почетния им лидер. Такова действие обаче не е имало от страна на униформените.
Подобно на Юсеинов, Али също каза, че договорът за наем на "сараите" на Доган не е бил прекъсван, но не успя да потвърди дали той продължава да плаща всеки месец наем на фирмата на Папазов.
Кой е собственик на имота
В лично качество Доган е собственик само на имот в родното му село Дръндар, област Варна.
В продължение на години документално той нямаше общо с двете си резиденции - в "Бояна" и "Росенец". Преди няколко години - вече като бизнесмен, излязъл от активната политика - почетният председател на ДПС се появи и като собственик на двата имота. Това стана чрез съдружието му с Данаил Папазов във фирмата собственик на "ТЕЦ-Варна".
В разгара на разрива с Пеевски, Доган загуби дяловете си в дружествата на Папазов, а след това беше изгонен от имотите, които ползваше по силата на договор за наем.
Документи, за които се твърди, че са от въпросния договор, изтекоха още при разрива в ДПС и от тях стана ясно, че наемът е 48 000 лева годишно. Във видеата от събота се чува как хората казват, че токът и водата още се плащат от Доган.
Не е известно как формално Доган е изведен от владение на имота, в който живееше, нито дали текат съдебни дела за собствеността и ползването на имуществото.
Форум