Връзки за достъпност

Извънредни новини

Три минути: Тръмп намери и вина на Украйна за войната. Кой създаде лъжата, че България е във фалит


Държавният секретар на САЩ Марко Рубио (вляво) и руският външен министър Сергей Лавров на фона на кадър от войната в Украйна. Колаж.
Държавният секретар на САЩ Марко Рубио (вляво) и руският външен министър Сергей Лавров на фона на кадър от войната в Украйна. Колаж.

Добро утро!

Най-важното е тук:

  • България и еврото
  • Новите САЩ
  • Борислав Сарафов

Няколко месеца различни политици твърдяха, че България е пред фалит и затова не може да влезе в еврозоната. Сега излиза точно обратното: критериите засега са покрити, приемането на еврото от 2026 г. е реалистично. За какво тогава беше цялата истерия? Генка Шикерова говори за това с финансиста Левон Хампарцумян.

САЩ

Президентът на САЩ Доналд Тръмп допусна вина на Украйна за агресията на Русия. Късно снощи той каза, че Киев е могъл да се откаже от територии, но да се договори с Москва да няма война, за да не загинат хора. Тази позиция е нова за САЩ и обратна на всичко, което евроатлантическият свят вижда във войната.

Станете част от общността на Свободна Европа във Viber.

Срещата на Русия и САЩ

САЩ и Русия се срещнаха за първи път от три години и разговаряха почти 5 часа в Рияд, Саудитска Арабия. Разговорът беше на ниво външни министри, но присъстваха и много високопоставени експерти от двете страни. Целта на срещите е била да се възстанови комуникацията, каза държавният секретар Марко Рубио. Конкретен резултат не е известен, ако не броим радостта на Русия, че излиза от изолацията. Рубио е информирал европейските съюзници на САЩ за резултатите от разговорите.

Телевизия Current Time обръща внимание на състава на делегациите. В руската например е забелязан специалист по Арктика – Владимир Проскуряков. Новината идва на фона на желанието на Тръмп да „купи“ Гренландия.

Тази среща не предвещава нищо добро за Украйна, казва историкът Тимоти Снайдър. Една от причините е в това, че Вашингтон третира Путин като легитимен партньор. Така Русия ще се чувства свободна да “подготви следващата война.” Вижте и други коментари за това, което се случва в света през последните дни.

Европа и парите за отбрана

През 90-те години Европа е харчила за отбрана 2.7 % от БВП, а в периода 2010-2013 – само 1.3%, казва експертът по международна политика и сигурност Боян Радойков в предаването „Денят“ с Веселин Дремджиев. Той добавя и това: през 2012-2016 г. общият брой на войниците в Европа намалява с 500 хил. души. За Путин това означава, че врагът му е отслабен, казва още експертът.

САЩ все по-често упрекват Европа в липса на инвестиции в отбраната, пише Стефан Попов. Те действително са недостатъчни, но зад това стоят десетилетия на политики, част от които са водени или насърчавани от Вашингтон.

Европа и бъдещата ѝ сигурност

Осем европейски държави обсъждаха в Париж какво да направят за сигурността на континента, след като САЩ даде сигнали, че се отдръпва от Европа. Тази среща протече в понеделник и не завърши с решение. Форматът на тази среща беше критикуван от Чехия и Румъния, които също поискаха да участват в разговори за бъдещето на Европа. Днес, в сряда, президентът Макрон свиква лидерите на други държави за друга такава среща – този път страните са 11. Отново липсват три държави с проруски лидери: Унгария, Словакия, България.

България и европейската сигурност

Румен Радев, Бойко Борисов и Делян Пеевски отхвърлиха идеята България да участва в мироопазващи сили в Украйна. Такъв план все още не съществува, но идеята усилено се обмисля. Има и други държави, които са против. Това, в което България е уникална в глобалната политика от последните дни, е това, че тя няма твърда собствена позиция по Украйна, нито по общата сигурност в Европа, от която САЩ даде знак, че се оттегля.

Харесвате ли този бюлетин? Изпратете този линк на приятели, за да се абонират и те.

Украйна и полезните изкопаеми

Нали помните, че Киев сам предложи на Вашингтон да му „плати“ за военна помощ с достъп до редкоземните си минерали? После президентът Доналд Тръмп прие това. А преди дни президентът Зеленски отказа да подпише договора, засягащ минералите. Видка Атанасова провери защо се е отказал от нещо, което сам е предложил. Ето един от отговорите: Вашингтон е предложил тази сделка да покрие парите за оръжието, което САЩ вече са дали на Украйна, а не това, което тепърва биха могли да й дадат.

Интересуват ли ви тези истории? Изпратете ни вашата на svobodnaevropa@rferl.org.

БСП

Атанас Зафиров, който оглави за постоянно БСП, беше близък до Корнелия Нинова по времето, когато тя доведе БСП до историческото ѝ електорално дъно. После Зафиров ѝ обърна гръб. Сега казва, че БСП вече е различна и проблемите ѝ ще се решат включително като управлява заедно с ГЕРБ. Катерина Василева провери дали това е вярно.

Борислав Сарафов

Изпълняващият функциите на главен прокурор Борислав Сарафов поиска свалянето на имунитетите на народните представители Димитър Аврамов от „ДПС-Ново начало“ и Даниел Александров от ГЕРБ.

И една препоръка

Рахим Рашайда спечели златен медал по фехтовка за България. Той е Човек на деня на Свободна Европа.

Искрено ваша,

Татяна Ваксберг

  • 16x9 Image

    Татяна Ваксберг

    Татяна Ваксберг е главна редакторка на Софийското бюро на Радио Свободна Европа от 2018 година. Работила е в БНТ, Радио Свободна Европа, Радио Свобода, Дойче веле и Le Courrier des Balkans. Била е кореспондентка в Хага и Вашингтон. 

Форум

Най-ново видео

Печели ли България от руския газ по "Турски поток"
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:26 0:00
XS
SM
MD
LG