В Дарик радио винаги е било възможно да се критикуват властите. Това е основното изречение, което си струва да помним, докато вникваме в тази история. Ако точно такава медия си сменя ръководството, това неизбежно води до опасения, че ще има завой в редакционната политика. Те само се усилват, ако официалната информация е оскъдна или неясна.
Преди по-малко от месец радиото, основано от покойния Радосвет Радев, което няколко поколения помнят с денонощната му програма по време на протестните барикади в София през 1997 г., навърши 32 години.
Навръх годишнината неговият доведен син и изпълнителен директор на медията Христо Христов каза, че нейният "безценен актив" са "традицията и доказателството за свободна медия и независима журналистика".
История
Дарик радио е първото и единствено частно национално радио в България. Започа излъчване на 21 януари 1993 г. на 98.3 MHz в София.
През 2000 г. печели лицензия за национално излъчване. До края на 2024 г. Дарик радио поддържа 15 регионални офиса. От началото на 2025 г. излъчването на програмата става само от София.
Основателят на радиото Радосвет Радев почина през 2021 г. и оттогава то се управлява от доведения му син Христо Христов.
Наследници на собствеността на Радев в медията са вдовицата му Димка и трите им деца Рада, Света и Борис.
Броени дни по-късно обаче традицията започна да напуска Дарик. Тръгнаха си знакови журналисти, а ръководството обяви кадрови промени и "мащабна модернизация", ориентирана към привличане на популярност в социалните мрежи.
Това провокира съмнения, че радиото е "овладяно" политически, които бяха отречени.
Все още обаче стои въпросът дали медията просто ще засили присъствието си в интернет или постепенно ще подчини цялото си съдържание на стремежа да стане част от мейнстрийма в търсене на по-широка публика?
Нов директор на новините
Промените в радиото станаха видими чак в началото на февруари, но по неофициална информация на Свободна Европа те са били обявени пред екипа още през декември.
Тогава става ясно, че от началото на 2025 г. Константин Вълков няма да бъде повече програмен директор, а става търговски директор. Досегашният му пост се поема временно от Христов.
Людмил Кърджилов, който от години отговаря за новините и предаванията, се заменя от Божидар Русев. Това назначение предизвиква недоумение сред екипа, защото Русев е на 25 години и няма никакъв опит в покриването на политически теми.
Той е син на спортните журналисти в радиото Томислав и Ирина Русеви и до този момент е репортер, който отразява предимно спортни събития. Продуцент е и на предаването на баща си в телевизия Max Sport "Пред стадиона".
Промените са аргументирани от Христов с лоши финансови резултати на радиото, казаха пред Свободна Европа повече от двама служители в медията. Затова е обявен курс към привличане на по-голяма и по-разнообразна публика с фокус върху дигиталните платформи. Целта е амбициозна - достигане до "80% от населението".
Вълна от оставки
Съществени промени в програмната схема засега няма, но вече са факт серия оставки. Първи обяви, че си тръгва Вълков, който веднага беше последван от Мария Черешева и Александър Детев. Никой от тях не аргументира подробно напускането си, но стана ясно, че не са принудени да вземат това решение, а то е лично.
Свободна Европа потърси по телефона Вълков, но той не отговаряше нито на позвънявания, нито на текстови съобщения.
"Заявките за повече инвестиции в технологии, иновации и засилено присъствие в социалните мрежи звучат напълно в крак с времето. За себе си обаче не чувствам, че мога да се впиша адекватно в тази промяна", каза Черешева пред Свободна Европа.
До 4 февруари в публичното пространство нямаше никаква информация за промените в ръководството на медията. Едва след напускането на Вълков, на сайта на Дарик радио се появи кратко съобщение, от което стана ясно, че начело на новините вече е Русев-младши.
"Тези промени са част от по-широките реформи в ръководството на медията, които ще ни направят още по-устойчиви и гъвкави в динамичния медиен пейзаж", допълваше съобщението без конкретика и без дори да споменава имената на напусналите.
Последен засега си тръгна дългогодишният водещ на сутрешния блок Михаил Дюзев. Той обясни оставката си пред сайта "Актуално" с решението на ръководството да промени "начина, по който се предлага съдържание".
"И този начин не е класическата радиопрограма с класическите водещи, а е обръщане изцяло към новата аудитория и към идеята да се привлече младата публика", добави Дюзев, като даде да се разбере, че това не съвпада с неговите виждания.
"Големи колебания"
Един от емблематичните гласове на Дарик радио, който заяви, че остава, е Драгомир Симеонов. Той поема сутрешния блок на мястото на Дюзев.
В последния си ефир като водещ на следобедния блок в сряда Симеонов направи искрено обръщение към слушателите. От думите му се разбра, че промените в радиото не се комуникират достатъчно добре и това провокира колебания сред колегите му.
"Прилича на някакво семейство, в което не знаеш [на кого] какво точно му се върти в главата, но усещаш, че в семейството има някакво напрежение. И ти си казваш – аз да избягам ли, и да се стегна, и да продължа? Или да намеря още енергия, белким някой оцени тази енергия и каже – браво, браво", каза Симеонов в началото на предаването си.
И продължи: "И това са големи колебания, които усещам в моите колеги, които са тук. Усещам и в колегите, които си тръгват. Усещам и [в] колегите, които са на крехка възраст и са им поверени на плещите огромни задължения."
Накрая Симеонов пое ангажимент пред слушателите си да бъде техен "лакмус", по който те да се ориентират дали промените в радиото ще засегнат неговата редакционна свобода.
Друг разпознаваем глас, който остава в екипа като външен автор, е създателят на сатиричния сайт "Не!Новините" Самуил Петканов. Той каза пред Свободна Европа, че "към момента няма индикации, че има забранени теми, гости, някакви форми на цензура".
"Обичайната практика при едни "Нови начала" на медиите с нови посоки е доста организирано инсталиране на високо ниво на офицери, които контролират съдържанието. В случая такъв почерк не засичам и се надявам случващото се с Дарик да си остане това, което ми изглежда към момента – зле комуникирано преструктуриране на едно търговско дружество, чиято цел е печалба", добави Петканов.
По думите му "с оглед чувствителността на публиката в България към медиите и горчивият опит от разтурянето на много кътчета, запазили свободата на словото, в случая е разочароващо, че комуникацията е оскъдна, следва събитията и не успява да обори внушенията".
"Ако за всяко "[Делян] Пеевски ли купи Дарик" от близки и далечни хора получавах по левче, щях да имам около 18 лева само от лични съобщения."
"Дарик радио още по-силно стои"
Първата лична реакция от изпълнителния директор дойде едва след напускането на Дюзев. Във вторник той обяви във Фейсбук, че е в ход "трансформация, за да направим Дарик още по-силен и адаптивен в съвременния медиен свят".
Христо Христов каза пред Свободна Европа, че не се планира никаква промяна в собствеността на радиото и то ще остане "независима, обективна, национална медия". Той обясни причините за промените с необходимостта радиото да се адаптира към съвременния "производствен процес".
Попитан дали липсата на достатъчно конкретна информация за промените не е провокирала съмненията и спекулациите за евентуално овладяване на медията, Христов отрече:
"Дарик радио още по-силно стои, тъй като Дарик радио е по-голямо от всеки един журналист, който работи в него. То е целият екип, то е цялата аудитория - всичките години на доверие."
"Целта на ръководството към по-високи резултати и в социалните мрежи наложи желанието ни за промени", коментира пред Свободна Европа и новият директор на новините Божидар Русев.
Подобно на Христов, той също гарантира, че "линията, която Дарик е следвала през годините, а именно на качествена журналистика, няма да бъде променена".
И добави, че "идеята е не да трансформираме съдържанието в неговата основа, а да работим по-активно върху дигиталното позициониране на нашето съдържание".
Христо Христов: Дарик радио е по-голямо от всеки един журналист
Имате ли планове или намерения за смяна на собствеността на Дарик радио, предложения?
Няма промяна в собствеността на Дарик радио и не се очаква. Тези слухове са неоснователни.
В едно от двете съобщения, които пуснахте, се говори за трансформация на медията. Какво включва тази трансформация?
Това значи да се адаптираме към новата реалност, тъй като ако преди 30 години радиото е било водещ дистрибуционен канал, то в момента хората прекарват времето си в дигиталното пространство и начинът, по който възприемат информация е много различен от този, който е бил преди 20, 30, че дори и 10 години. И това налага адаптация на производствения процес. На самия процес по създаване на съдържанието.
Ние продължаваме да сме независима, обективна, национална медия. Това, което добавяме е да засилим актуалността на съдържанието ни, обществено-политически важните теми, които следим. Това се вижда от факта, че възродихме от началото на годината [предаването] "Денят на Дарик" - допълнителна програма от час и половина на ден.
Медиите имат много важна роля в обществото с текущото нарастване на дезинформацията, с тази неизвестност, която ни предстои, с изкуствения интелект. Тоест, заради лекотата, с която може да се създава съдържание от неизвестни източници, медиите, които имат авторитет и достъп до аудитория, трябва да са още по-активни и да създават още повече съдържание. Да са в крак с времето. Да не си мислят, че това съдържание автоматично ще стигне до техните зрители и слушатели.
Това е голямо предизвикателство, което предполага всеки един журналист, който работи в професията, да е готов да преосмисли начина си на работа, модела си на работа, как открива темите, да вкара много повече данни в този процес и да не го кара просто на интуиция или на това какво е работил някога. И когато изискваш изцяло нов модел на работа, разбира се, има хора, които няма да са винаги съгласни с това.
Смятате ли, че може би трябваше малко повече информация да дадете навреме, за да не допуснете чак толкова много съмнения, включително и сред вашите слушатели и гости?
Аз имам доста наблюдения през годините. И не съм забелязал да е имало случай, в който водещи лица да се разделят с дадена медия, независимо поради каква причина, и това автоматично да не предизвиква спекулации от този сорт.
Мисля, че понякога събитията се случват по такъв начин, че хората започват да си вадят някакви изводи. Това, разбира се, се хваща и от пропагандни канали. Все пак сме на конкурентен пазар.
Ние направихме едно интервю на рождения ден на радиото с мен, в което говорих за развитието, за промените, за това какво трябва да се случи. Разбира се, тогава тази тема не беше засегната, но вече знаехме, че ще се случи.
Всъщност тогава казахте, че в нашето съвремие е много лесно с изкуствен интелект да си направиш армия от журналисти, но истинският капитал е в традицията и в живите хора. А сега, няколко седмици по късно, не ви ли се струва, че това послание вече стои по-различно предвид тази вълна от напуснали и то знакови лица?
Дарик радио още по-силно стои, тъй като Дарик радио е по-голямо от всеки един журналист, който работи в него. То е целият екип, той е цялата аудитория, всичките години на доверие.
Дайте си сметка за толкова години на медийния пазар в България, ти да отстояваш независима и свободна журналистика. Това е много трудно, идва на много висока цена. Но и Дарик е доказало, че може да плаща тази цена. Така че, напротив, стои два пъти повече на дневен ред, тъй като ние си заставаме зад журналистите и зад лицата, които имаме.
И ще продължите да плащате тази висока цена на независимата журналистика?
Абсолютно!
Форум