Връзки за достъпност

Извънредни новини

"Войник на театъра". Стефан Мавродиев, който е "играещият човек" дори на 80


Стефан Мавродиев
Стефан Мавродиев

Казват му Теко, но само до края на гимназията във Варна. Години по-късно той вече е известен като Мавро. В средата на декември представи биографията си "Играещият човек". Актьорът Стефан Мавродиев е Човек на деня на Свободна Европа.

Той се качва на театралната сцена още като дете. Първата му роля е на козел и още помни репликата си: "Бабо, дядо, днес за вас, супичка приготвих аз."

Стефан Мавродиев е роден на 29 декември 1943 г. във Варна. Започва да се занимава с театър от малък в школата на Алла Герова.

"Бившият главен прокурор Никола Филчев също беше член на тази театрална формация, но от другото поколение. Когато беше на върха, ми изпращаше редовно бутилка от най-хубавия коняк", разказва Мавродиев в биографичната си книга "Играещиат човек", която беше представена преди дни.

В края на осми клас Мавродиев е наказан в училище с намаляване на поведението, защото e разсмивал съучениците си. Преди 1989 г. дисциплинарните наказания в училище са широко разпространена практика.

Единствената причина тогава Мавродиев да се размине и с наказание и вкъщи е, че баща му така и не е прелистил докрай страниците от бележника му.

Когато родителите му го изпращат на влака за София, се молят само за едно – да успее на театралната сцена. Реализацията на Мавродиев в столицата се превръща в цел за семейството му.

По-късно майка му и баща му продават всичко във Варна, за да купят на сина си апартамент, близо до сградата на БНТ. Години след това продължава да се разказва историята как, ядосан от едно предаване, Мавродиев отива по чехли в телевизията.

Мавродиев пристига в столицата директно от казармата, където е отбил две години задължителна служба. Приемат го в НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов", тогава ВИТИЗ, в класа на режисьора Методи Андонов. За този период той казва, че е един от най-интересните в живота му.

Първото му появяване по телевизията е през 1962 г.: "Играех ролята на Савичката и оттогава започнах да забелязвам, че хората ме познават."

Началото му в киното е три години по-късно, но филмът е спрян: "Хубав филм. Моята сцена била една от причините за спирането на филма, играех работник, който пиян пее Интернационала." Накрая филмът все пак излиза, но 40 години по-късно.

В НАТФИЗ Мавродиев и приятелите му слушат "Бийтълс", срещат се с "Щурците" и носят дънки. По време на комунистическия режим всичко това е равносилно на бунт.

"Кирчо Маричков, Пепи Цанков и двамата братя Бандарака – умирах да ги слушам. Братята шиеха дънки, да изкарат някой лев, много добри бяха. И печелеха добре", разказва Мавродиев.

"Бъндараците" са една от първите български рок групи. Името ѝ идва от прякора на Димитър Милев – "Бънди", който заедно с брат си Иван сформира бандата.

Независимо, че става популярен с киното и телевизията, Мавродиев твърди за себе си, че е "войник на театъра".

"Един случай ми се е забил като пирон в петата. Цветана Манева беше на косъм да се обеси реално на сцената", разказва Мавродиев. "Може да е странно и глупаво, но винаги, много държахме на "великата" истинност."

По думите му Манева се е "престарала и затегнала на сериозно въжето около врата си, вместо само да маркира". Става дума за сцена от постановката "Уестсайдска история".

"Аз бях Бейби Джон, а тя – Копелето. Тя трябваше да стъпи на една стъпенка, да омотае около врата си въжето и да представи, че е обесена."

Проблемът е, че Манева е "вързала въжето, като че ще се беси наистина, кракът ѝ се хлъзнал и тя се опули". Мавродиев казва, че легендарната актриса е била спасена от актьора Добромир Манев, който в този момент единствен е видял случилото се.

Стефан Мавродиев има над 50 изиграни роли в киното. Сред най-известните филми, в които участва, са "Мера според мера", "Петък вечер", "Щурец в ухото", "Птици и хрътки".

Форум

XS
SM
MD
LG