Връзки за достъпност

Извънредни новини

"Измислената носталгия по комунизма". Алфред Фосколо, който лежа в затвора, защото обичаше


Алфред Фосколо
Алфред Фосколо

Той напуска България като дете, защото родителите му са обявени за врагове на народа. Връща се, влюбва се, бунтува се. Тайните служби му организират капан и влиза в затвора, но след това успява да изведе любимата си с фалшив паспорт от България. Алфред Фосколо е Човек на деня на Свободна Европа.

"Направих каквото можах", но "нещата не се развиха така, както съм се надявал". Две заключения на един и същ човек, направени за два различни периода от живота му. Първото е заглавието на книгата на 82-годишния бивш политически затворник Алфред Фосколо. Второто изречение е негов отговор на въпрос от Свободна Европа дали стана това, което трябваше.

Книгата на Фосколо "Направих каквото можах" излезе преди дни в издателство "Прозорец". Преводач е Гълъбина Захариена. През 2022 г. книгата излиза на френски език в Люксембург. Сега за първи път е достъпна на български.

Историята на Фосколо е като от филм. Тя се развива по времето на комунистическия режим в България и е документирана подробно от тайните служби на режима, но за последното ще стане дума след малко.

Фосколо е дете на българка и французин. Роден е през 1942 г. в България, но след комунистическия преврат семейството му се мести в Париж. На 9 септември 1944 г. в страната започва съветската окупация и на власт идва правителството на Българската комунистическа партия (БКП).

Превратът е последван от месеци на терор и убийства и страната вече не е безопасно място за българка и французин, завършили Сорбоната. Родителите му са обявени за врагове на народа и чуждестранни агенти.

Фосколо се връща за първи път в България през 1958 г., когато режимът позволява това. След това го прави почти всяко лято. Това са годините, в които Фосколо започва да става пряк свидетел на живота в България и среща любовта на живота си - Райна.

През 1968 г. Алфред се връща за пореден път в България, но този път с конкретна цел. Успява да внесе и да разпространи предварително напечатани листовски срещу комунистическия режим.

В тях той пише, че вместо свобода и зачитане на достойноството на човека, БКП провежда "непрекъснат надзор на населението", "позорна експлоатация", "дискриминация в университетите" и "пагубна за българското стопанство политика".

"Тази гавра с народа ни трябва на всяка цена да се прекрати", пише още в листовките.

Те са разпространени в навечерието на историческата победа на "Левски" над ЦСКА със 7:2. Това е един от най-паметните моменти в българския футбол. По това време обаче футболът е не просто игра, а възможност да се изрази ненавист срещу режима. По трибуните се скандира "Левски – Дубчек - Свобода", препратка към смазаната от съветски войски по-рано същата година Пражка пролет в Чехословакия.

Фосколо се връща в Париж и иска да сключи брак с Райна във Франция, но Държавна сигурност отказва да я пусне да излезе от страната. Междувременно акцията на Фосколо с листовките вече е станала достояние на тайните служби. Той е издаден от свой познат, който се оказва агент.

Тайните служби правят план за залавянето на Алфред. Докато е в Париж, с него се свързва българският консул.

"Държавна сигурност, посредством консула Шишков, ми каза, че ще ми бъде разрешен бракът, но трябва да отида в София", разказва Фосколо пред бТВ.

При последвалото му връщане в България, за да се види с Райна и да организира сватбата си, той е следен през цялото време. Арестуван е в последния ден на престоя си, обявен е за шпионин и е осъден на 15 години затвор. Освободен е след дипломатическа намеса на третата година от присъдата си.

След като се прибира обратбно в Париж, организира и как да вземе Райна при себе си. Успява да я изведе с фалшив паспорт.

"Не виждах как можех да живея без да съм направил нищо", допълва Фосколо пред Свободна Европа.

Според него "България не се е оттървала от измислената носталгия по комунизма". По думите му страната "не се е оттървала и от хората и наследниците, които са владеели страната в продължение на половин век" по време ва режима.

"Днес свободата е даденост", казва Фосколо. "Свободно е. Но свободата е и отговорност".

Форум

XS
SM
MD
LG