ПП-ДБ сезира прокуратурата за блокирането на парламента от "Възраждане" и ИТН
Кандидатите за депутати от ПП-ДБ Лена Бориславова и Явор Божанков подадоха сигнал в прокуратурата срещу “Възражане” и “Има такъв народ” (ИТН) заради саботирането на последното заседание на 50-ото Народно събрание.
Парламентарните групи на двете партии блокираха заседанието на парламента на 26 септември, на което трябваше да се разгледа актуализираната пътна карта за климатична неутралност. Картата съдържа етапите, по които България трябва да затвори ТЕЦ-овете, работещи на въглища и приемането ѝ е условие страната да получи очакваните 10 млрд. лв. по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ).
Депутатите от “Възраждане” и ИТН обаче блокираха парламентарната трибуна и провалиха заседанието.
“Случилото се е успешен опит да се попречи на провеждането на заседание на НС”, пишат Бориславова и Божанков в сигнала си до прокуратурата. “Това обезсмисля представителната демокрация и де факто налага силово решение на малцинството в зала над мнозинството с всички произтичащи последици за гражданите на и държавата.”
Те настояват държавното обвинение да провери дали депутатите от “Възраждане” и ИТН са извършили престъпление.
“Никой не може безнаказано, чрез физическа борба, блъскане и изтръгване на кабели да спира приемането на закони и работата на държавен орган в правова, европейска държава”, каза Явор Божанков, цитиран от пресцентъра на “Продължаваме промяната” (ПП). “Трябва да дадем категоричен отговор на това безумие.”
Депутатите от “Възраждане” и ИТН обясниха поведението си като казаха, че е по-добре България да загуби предвидените по ПВУ пари, защото иначе ще ги “откраднат“ ГЕРБ, ПП-ДБ и ДПС-Пеевски.
ГЕРБ обеща "всякакви компромиси", за да има правителство, но отхвърли предложение на ПП-ДБ
ГЕРБ ще направи „и невъзможното“, за да се състави правителство след изборите на 27 октомври. Това каза Томислав Дончев - кандидат-депутат от партията, в интервю за бТВ във вторник.
По думите на Дончев ГЕРБ ще настоява да се състави „нормално“ правителство дори „с цената на всякакви самоувреждащи компромиси“ за партията.
В същото време обаче Дончев отправи критики към „Продължаваме промяната - Демократична България“ (ПП-ДБ). В понеделник Лена Бориславова от формацията предложи - също пред бТВ, след изборите да се състави кабинет с премиер, който е „равноотдалечен“ от всички партии.
Дончев нарече това предложение „маркетингов трик“ и каза, че то няма да проработи.
Въпреки това идеята за излъчване на „надпартиен“ премиер и правителство не е нова и през последните години е била предлагана от различни партии.
През 2022 г. от ГЕРБ предложиха за премиер неврохирурга Николай Габровски, който също не беше ярка партийна фигура. Предложеният от него кабинет обаче не получи достатъчно подкрепа.
Последното редовно правителство в България беше на ПП-ДБ и ГЕРБ, с премиер Николай Денков от ПП-ДБ. То управляваше в продължение на 9 месеца, от юни 2023 до март 2024 г.
Трима души са арестувани при полицейска акция срещу купуването на гласове в Бургас
Трима души са задържани при полицейска акция срещу купуването на гласове в Бургас в понеделник, съобщи БНР.
Претърсени са три адреса в квартал “Меден рудник” и на единия от тях са открити списъци с имена, каза началникът на “Охранителна полиция” към областната дирекция на МВР в Бургас Марин Димитров, цитиран от БНР.
“На един от адресите са установени списъци с имена, които можем да свържем до някаква степен с търгуването на гласове. Тези три лица са от активния криминален контингент, а назад във времето отново са задържани по такъв повод”, добави той.
Той каза още, че до момента са образувани две досъдебни производства за търговия с гласове.
Акцията в Бургас идва на фона на заявката на служебния министър на вътрешните работи Атанас Илков, че до изборите МВР ще провежда постоянна полицейска операция срещу купуването на гласове в цялата страна.
Преди 40 години комунистическият режим сменя с насилие имената на мюсюлманите и прогонва стотици хиляди. После никой не е наказан, защото прокуратурата повдига грешно обвинение. Сега Делян Пеевски отново обещава възмездие, но и този път обвинението няма как да бъде доказано.
Ивайло Мирчев обвини Пеевски, че купува гласове през Дънката, Широката и други с прякори
Бившият депутат от ПП-ДБ Ивайло Мирчев обвини лидера на ДПС-Ново начало Делян Пеевски в купуване на гласове. Мирчев направи това в пост във Фейсбук в събота.
По думите му Пеевски, който е санкциониран от САЩ и Великобритания за корупция, работи с хора по места, като например Дънката във Варна, лице с прякор Широката в Бургас, бивш областен управител на ДПС с прякор Шарана в Добрич и други.
До момента Пеевски не е коментирал твърденията.
"Пеевски се е развилнял и през неговите лейтенанти вот се купува в цяла България, а цените по информация на място достигат 500 лв. за глас", написа Мирчев.
"Вече са проведени няколко организационни срещи в хотел Маринела на ключови фигури за покупката на гласове, отговорници по райони, лихвари, лейтенанти на Пеевски", добави той.
Изборите предстоят на 27 октомври, като на тях Пеевски ще се яви в листите на коалицията "Движение за права и свободи - Ново начало". Фракцията на почетния председател Ахмед Доган, след като двамата с Пеевски, влязоха в конфликт, се явява отделно като "Алианс за права и свободи".
Крилата на Доган и Пеевски в ДПС влизат в конфликт и за секционните комисии
С началото на предизборната кампания назрява нов конфликт в разцепилото се ДПС, пише „Сега“. Крилата около съпредседателя му Делян Пеевски и почетния му председател Ахмед Доган сега влизат в противоборство за контрола над секционните избирателни комисии (СИК) на изборите на 27 октомври.
Членовете на СИК трябва да бъдат назначени до 1 октомври. Те отговарят за реда в избирателни секции в деня на вота и извършват първичното преброяване на гласовете.
Централната избирателна комисия (ЦИК) в момента разглежда жалба от депутата Хюсни Адем, останал в ДПС-Доган, срещу решение на варненската районна избирателна комисия (РИК), с което са назначени СИК в община Долни Чифлик.
Борисов обеща да осигури парите по ПВУ за България, "ако победим убедително"
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов ще постигне договорка с Брюксел, така че България да не загуби средствата, предвидени за страната по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ), въпреки че парламентът така и не прие законите, поставени като условие за еврофинансирането.
"Ако ГЕРБ управлява, ще се разбера с Брюксел и ще свършим работата", каза Борисов пред журналисти и добави, че "тези пари, които загубихме сега, ще направим всичко възможно да ги върнем, ако победим убедително".
Парламентът направи опит да приеме поне актуализирана пътна карта за климатична неутралност, което е условие за част от парите, но ИТН и „Възраждане“ саботираха заседанието с помощта на БСП, „Величие“ и ДПС-Доган.
"Възраждане" излиза на второ място след ГЕРБ, прогнозира "Тренд"
В следващия парламент влизат общо 7 формации, като шансове да минат 4-процентната бариера имат още две партии. Това прогнозира социологическо проучване на „Тренд“.
Според резултатите от него ГЕРБ запазва първото си място с 24,8%, втора е проруската партия „Възраждане“ с 15,6%, на трето място е ПП-ДБ с 15,1%, пред ДПС-Доган с 8,5%, БСП с 6,9%, ИТН също с 6,9% и ДПС-Пеевски с 5,8%.
Под чертата, но с шансове да я преминат остават партията на Радостин Василев МЕЧ с 3,5% и „Величие“ с 3,4%.
Според „Тренд“ 2/3 от анкетираните подкрепят твърдението, че „след изборите партиите трябва да направят необходимите компромиси, за да се състави редовно правителство“, докато 19% са на мнение, че „ако след изборите компромисите са твърде големи, по-добре да има отново избори“.
ИТН и "Възраждане" блокираха парламента с координирана предизборна акция
Последното заседание на 50-ото Народно събрание преди началото на предизборната кампания приключи със скандал в пленарната зала. Групите на "Има такъв народ" (ИТН) и "Възраждане" изпълниха координирана акция, в рамките на която блокираха за часове парламентарната трибуна и така принудително провалиха заседанието преди неговия край.
Това стана, след като в продължение на часове в залата липсваше кворум, но към 21.00 часа най-накрая такъв беше осигурен от депутатите на ГЕРБ, ПП-ДБ и ДПС-Пеевски. Така парламентът пристъпи към обсъждане на актуализираната пътна карта за климатична неутралност. Всички останали партии и независими депутати не се регистрираха, въпреки че повечето бяха в залата.
Картата съдържа етапите, по които трябва да затворим ТЕЦ-овете, работещи на въглища и приемането ѝ е условие България да получи очакваните 10 млрд. лв. по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ).
От ИТН обявиха, че е нарушен правилника, тъй като парламентарната председателка Рая Назарян от ГЕРБ е направила повторна проверка на кворума през около 3 часа. Тя им отне думата, след което последва координирано блокиране на трибуната от ИТН и „Възраждане“.
Последва няколкочасово излъчване на блокадата в ефира на партийната телевизия на ИТН „7/8“. В рамките на излъчването Тошко Йорданов и Станислав Балабанов агитираха да се гласува за формацията им. Двамата развиха тезата, че е по-добре България да загуби предвидените по ПВУ, защото иначе ще ги „откраднат“ ГЕРБ, ПП-ДБ и ДПС-Пеевски.
Очаква се ГЕРБ да получи най-много гласове на предсрочните парламентарни избори на 27 октомври, като партията води с близо 10% пред втория. Това показва социологическо проучване на "Алфа Рисърч", проведено в периода 18-24 септември.
В изборите на 27 октомври ще участват 28 партии и коалиции. Тук са събрани номерата, с които тя ще участват във вота. Те бяха изтеглени с жребий в Централната избирателна комисия (ЦИК).
Тук събрахме имената на водачите в различните избирателни райони, издигнати от тези партии и коалиции, които според социологическите проучвания имат най-голям шанс да влязат в следващото 51-о Народно събрание.
Това са ГЕРБ-СДС, "Продължаваме промяната-Демократична България" (ПП-ДБ), ДПС-Пеевски ("Движение за права и свободи - Ново начало"), ДПС-Доган ("Алианс за прав и свободи"), "Възраждане", БСП - "Обединена левица" и "Има такъв народ" (ИТН).
Форум