Министрите на енергетиката на страните от Европейския съюз (ЕС) се договориха за таван на цените на газа на едро, съобщиха световните агенции в понеделник. Условието този лимит да влезе в сила е в продължение на три дни цените по договори за следващия месец на газовия хъб Dutch Title Transfer Facility (TTF) да надхвърлят 180 евро за мегаватчас.
Ако това условие е налице и таванът бъде активиран, газът в целия ЕС няма да може да се продава на цена, която да е с повече от 35 евро за мегаватчас по-висока от световната референтна цена на втечнения природен газ (LNG).
Решението идва след месеци на разговори относно извънредната мярка. Нейната цел е да се помогне на Европа да се справи с енергийната криза.
"Успяхме да постигнем важно споразумение, което ще предпази гражданите от рязкото покачване на цените на енергията", каза Йозеф Сикела, министър на индустрията на Чешката република, която е ротационен председател на ЕС.
"На последните срещи в Брюксел мажоритарната ни коалиция успя да сломи съпротивата - главно от страна на Германия", коментира в Туитър полският премиер Матеуш Моравецки.
"Това означава край на манипулирането на пазара от Русия и нейната компания "Газпром", написа полският премиер.
Мярката трябва да влезе в сила от 15 февруари 2023 г. Предстои сделката да бъде официално одобрена от страните в писмен вид, след което ще може да бъде задействана.
По информация на Ройтерс Германия, която по-рано изрази притеснения относно мярката, е гласувала в подкрепа на тавана. Унгария е гласувала против, а Холандия и Австрия са се въздържали.
Таванът идва, след като през лятото европейската референтна цена за природен газ, доставян по тръбопроводи, скочи за кратко до близо 340 евро за мегаватчас - повече от три пъти над сегашната.
Мярката е временна и ще продължи една година.