Управляващата в Швеция Социалдемократическа партия ще подкрепи влизането на страната в НАТО. Това съобщиха от партията на пресконференция в неделя.
Изявлението идва след като по-рано същия ден и Финландия официално обяви, че ще кандидатства за членство в Алианса. Това слага край на десетилетната политика на неутралитет на двете страни и проправя път към разширяване на НАТО на фона на руската военна агресия срещу Украйна.
В своето изявление шведските социалдемократи казаха, че ще работят за членство в Алианса - нещо, което се подкрепя от обществеността и повечето опозиционни партии. Официалната кандидатура на страната се очаква до дни, посочват световните агенции.
"За нас социалдемократите е ясно, че военният неутралитет е послужил добре на Швеция, но заключението ни е, че няма да ни служи така добре и в бъдеще", каза премиерката на страната Магдалена Андершон по време на пресконференцията в неделя.
Тя добави още, че според нейната партия присъединяването към НАТО е "най-доброто за сигурността на Швеция и шведския народ".
Социалдемократите обаче посочиха, че са против разполагането на ядрени оръжия или "постоянни бази" на Алианса на шведска територия.
В понеделник предстои Андершон да поиска мандат от парламента в Стокхолм, за да започне преговорите за присъединяване.
Решението е коренна промяна в политиката на Швеция, която през последните десетилетия запазваше неутралност. След руската инвазия в Украйна обаче подкрепата за евентуално членство в НАТО се повиши драстично. Подобно изглежда ситуацията и в съседна Финландия, която има 1300-километрова обща граница с Русия.
Външната министърка на Германия Аналена Бербок каза, че редица държави от НАТО са готови да приемат Финландия и Швеция по ускорена процедура.
Досега отрицателно отношение е изразила само Турция, но по-късно външният министър Мевлют Чавушоглу каза, че страната е готова на разговори.