Руската главна прокуратура е поискала компанията - майка на Фейсбук и Инстаграм – Мета, да бъде обявена за "екстремистка организация", а дейността й в Русия да бъде забранена, съобщи Би Би Си. Освен това се казва, че достъпът до Инстаграм трябва да бъде ограничен.
Мерките се предприемат, след като от Мета казаха, че правят промени в политиката си за реч на омразата, за да позволят на хората в определени страни да изразяват негативните си чувства към руските сили, но не и към руските цивилни.
От Генералната прокуратура казват, че Мета е заподозряна в "разпалване на омраза и вражда, включващи заплахи за насилие".
Достъпът до Фейсбук и Туитър е ограничен или блокиран в Русия от миналата седмица.
Военен дрон се разби в Загреб. Той е руско производство, но няма данни кой е неговият собственик - руската или украинската армия. Това каза пред журналисти хърватският премиер Андрей Пленкович.
Тази нощ летящият апарат се разби в квартал в Загреб, като предизвика силен взрив. Ранени няма. Падналият обект образува кратер в земята. Има повредени няколко паркирани автомобила.
Дронът е влязъл от Унгария и според унгарския премиер Виктор Орбан е навлязъл в страната от Румъния.
Случилото се означава, че голям дрон е летял най-малко 560 километра без да бъде засечен от въздушната отбрана в Хърватия и Унгария, като и двете страни са членки на Алианса.
Руският президент Владимир Путин призова доброволци да се бият срещу Украйна. "Ако виждате, че има хора, които искат на доброволна основа, не за пари, да дойдат и да окажат помощ на хората, живеещи в Донбас, какво пък, трябва да откликнем и да им помогнем да се прехвърлят в зоната на бойните действия“, каза Путин. Руският министър на отбраната Сергей Шойгу каза, че от Близкия изток вече са постъпили заявки от 16 000 доброволци, съобщава ТАСС.
Шойгу предложи произведени в САЩ противотанкови системи като "Джавлин" и "Стингър" да бъдат предадени на бойци от разбунтувалите се Луганска и Донецка области. Путин, който беше на среща на Руския съвет по национална сигурност, подкрепи тази идея.
„Що се отнася до доставките на оръжие, особено западно производство, което се е оказало в ръцете на руската армия, разбира се, че подкрепям предаването им във военните подразделения на ЛНР и ДНР. Моля, правете го. Ако на нужни някакви решения, кажете, готов съм," каза Путин.
От началото на руската инвазия в Украйна руските войски са убили повече цивилни граждани, отколкото военни. Това каза началникът на отбраната на Украйна Алексей Резников. „Искам това да се чуе не само в Киев, но и по целия свят“, казва той.
Той направи това изказване на фона на разширяването на руската инвазия и атаката срещу нови градове в петък.
Само за Мариупол, където руската армия атакува и детска болница, кметът на града Сергей Орлов каза, че до момента са загинали 1207 души, а телата им са „събирани от улицата“.
Връзката с ядрената централа в Чернобил е изцяло прекъсната. Украйна е информирала за това Международната агенция за атомна енергия.
Контролираната от Русия площадка загуби всички външни захранвания и в момента се търси потвърждение дали те са възстановени. Украинските екипи, които работят в централата не напускали обекта от превземането на обекта в началото на руската инвазия, което създава сериозни рискове за действията им.
Към момента не се съобщава за повишен радиационен фон.
Лидерите на ЕС са готови да наложат нови, допълнителни санкции на Русия и Беларус, в случай че бъде продължена „непровокираната и неоправдана военна агресия“ срещу Украйна, която е в нарушение на международното право. Заедно с това Брюксел подготвя допълнителна възможност за предоставяне на подкрепа на Киев. Това става ясно от позиция на лидерите на страните, които провеждат двудневна среща във Версай, Франция.
Лидерите на страните членки приветстват започнатото разследване на Международния наказателен съд за действията на Русия и затвърждават готовността си да подпомогнат всички бежанци от войната.
В позицията лидерите припомнят, че Европейският съвет е поискал максимално бързо мнения от Европейската комисия относно исканията на Украйна, Молдова и Грузия за присъединяване към ЕС.
Руските сили разширяват атаката към нови украински градове. Би Би Си съобщава за удари срещу Луцк и Днепър, срещу които до момента не е имало директен обстрел.
Ударът в Луцк е насочен към летище. Съобщава се също за атака срещу фабрика, която е единственото място, където могат да бъдат ремонтирани определени двигатели на изтребители.
В Днипро е загинал един човек, съобщава Службата извънредни ситуации на Украйна „Около 6.10 часа имаше три въздушни удара в града. Поразени са детска градина и жилищен блок“, обявиха украинските власти.
Сателитни снимки показват, че руска военна колона, заплашваща Киев от север, се е разпръснала на нови позиции, съобщи Ройтерс. Това се вижда от снимки на частната компания за разузнаване Maxar Technologies. Експертите коментират, че предислоцирането вероятно е свързано с подготовка за нападение на столицата.
Президентът на Украйна Володимир Зеленски опроверга руските твърдения, че в Украйна са разработени химически оръжия или оръжия за масово унищожение. Той предупреди, че Русия ще получи "най-тежките санкции в отговор", ако използва такива оръжия срещу Украйна.
„Решихте ли да извършите „дехимизация“ на Украйна? Използване на амоняк? Използване на фосфор? Какво друго сте ни подготвили“, каза Зеленски.
Украинският президент използва думата „дехимизация“ по подобие на думата „денацификация“, която руският президент Владимир Путин употребява като за цел на нахлуването, което Русия нарича „военна операция“.
„Няма химикали или други оръжия за масово унищожение на моята земя“, каза още Зеленски.
Думите на украинския президент повтарят казаното от САЩ по-рано, че твърденията на Русия, че в Украйна има съоръжения за химически оръжия са лъжа, целяща да оправдае възможната употреба на такива оръжия от Русия.
ООН ще проведе извънредно заседание в петък по искане на Русия, за да обсъди техните недоказани твърдения.
Загинали са 1207 души по време на атаките в обсадения пристанищен град Мариупол според заместник-кмета Сергей Орлов. По неогови думи пред Би Би Си това са „просто тела, които събрахме от улицата“. Над 47 от тях са погребани в масов гроб, тъй като не е било възможно да се стигне до гробищата на града. „Не всички са идентифицирани“, казва Орлов.
Също така не е имало начин за евакуация или внасяне на помощи. Близо 100 автомобила, които са се опитали да избягат в сряда, е трябвало да се върнат, тъй като руските военни са започнали да стрелят около колите по думите на заместник-кмета.
Половината население на Киев е напуснало града след началото на руската инвазия. За това съобщи кметът на столицата на Украйна Виталий Кличко, цитиран от Би Би Си.
„Киев се трансформира в крепост. Всяка улица, всяка сграда, всеки контролен пункт е под охрана“, каза той.
В същото време от Червения кръст описва ситуацията в южния пристанищен град Мариупол като „опустошителна“. Лидерът на делегацията на организацията в града Саша Волков съобщави, че повечето семейства са свършили храната и нямат с какво да хранят децата си. В някои квартали ситуацията е толкова тежка, че хората са започнали да се нападат помежду си, за да се доберат до храна. Открито е и подобие на „черен пазар“ за зеленчуци.
2,3 млн. са вече бежанците, които са напуснали Украйна заради войната. Това съобщиха от ООН. По-голямата част от тях – 1,42 млн. са отишли към Полша, над 210 хил. са достигнали до Унгария, 160 хил. са се насочили към Словакия, а по над 80 хил. са пристигнали в Румъния и Молдова.
Към Русия са поели над 97 хил. души.
Близо половината от всички бежанци – над 1 млн. са деца.
Само за последните 24 часа страната са напуснали над 160 хил. души.
Според агенцията за бежанците към ООН ще бъдат необходими 500 млн. долара за справяне с кризата, от които до момента са получени около 300 млн., дошли основно от частни дарения.
От Обединените нации съобщават, че от началото на войната са били убити 37 деца, а други 50 са били ранени. Атаките над училища и болници са определени като „ужасяващи“.
Руското правителство забрани износа на телекомуникационно, медицинско, автомобилно, селскостопанско, електрическо и технологично оборудване до края на 2022 г. Това съобщи Ройтерс в четвъртък, като мярката е в отговор на международните санкции срещу Москва за войната в Украйна.
Списъкът със забрани за износ се обхваща над 200 артикула, които включват железопътни вагони, контейнери, турбини и други стоки. Вещите за лично ползване не са включени,
Експортните ограничения важат за целия свят с изключение на Южна Осетия и Абхазия. Забраната влезе в сила, след като на 8 март руският президент Владимир Путин подписа указ, ограничаващ износа на суровини и материали. Правителството получи два дни да изготви списък със забранените за изнасяне стоки.
Международното хуманитарно право (МХП) предвижда защита на хора, които не участват или вече не участват във военни действия. Някои от правилата на МХП включват това да не бъдат нападани цивилни и медицински заведения например. Отговорните за тежки нарушения следва да бъдат издирвани, съдени или екстрадирани, например от Международния съд.
"Не планираме да нападаме други страни. Ние и Украйна не сме нападнали". Това заяви външният министър на Русия Сергей Лавров след преговорите с украинския му колега Дмитро Кулеба в Анталия. Киев и Москва не постигнаха споразумение за прекратяване на огъня, но ще продължават да преговарят.
Руските войски продължават да изсипват бомби над южния черноморски град Мариупол. За това съобщи Би Би Си, позовавайки се на публикация в Телеграм от общински съветници в града.
Заради подновеното нападение хуманитарният конвой, който се беше насочил към града, е трябвало да се върне. За това съобщи един от членовете на украинския кабинет, цитиран от Ройтерс. От украинското президентство дойдоха съобщения, че руските войски се опитват нарочно да спрат изтеглянето на граждани от Мариупол, въпреки договорените хуманитарни коридори.
По-рано в четвъртък по време на преговорите между Украйна и Русия в Анталия беше потвърдена договорката за осигуряване на безопасност за хуманитарните коридори.
Мариупол е една от стратегическите позиции във войната, тъй като е последното голямо пристанище на Азовско море и стои на пътя между Русия и Крим. В от дни няма доставки на лекарства и храна, а са прекъснати и доставките на вода и електричество.
Русия се оттегля от Съвета на Европа. Това стана ясно от съобщение на Министерството на външните работи в Москва. Руските власти оправдават решението си с това, че „недружелюбните страни“ от ЕС и НАТО „злоупотребяват с абсолютното си мнозинство“, което води до „унищожението“ на Съвета и „общото хуманитарно и правно пространство на Европа“.
Според Москва международното право е потъпкано от „САЩ и техните сателити“.
Съветът на Европа е международна организация, която работи за насърчаването на сътрудничеството в областите на правото, човешките права и развитието на демокрацията и културата в страните на континента. Сред структурите на Съвета е Европейският съд по правата на човека.
На 25 февруари правата на Русия в организацията бяха ограничени заради нахлуването в Украйна. Москва членува в организацията от 1996 г., като по-рано тогавашният президент Борис Елцин налага мораториум върху смъртното наказание. За връщането на най-тежкото наказание в Русия вече заговори бившият президент и премиер Дмитрий Медведев.
След като няколко от бизнес символите на САЩ като McDonalds и Starbucks обявиха изтеглянето си от Русия в сряда, в четвъртък това обявиха още фирми гиганти. Сред тях са Nestle и Sony, както и минодобивната Rio Tinto. Дейността си ограничават японската Hitachi, както и цигареният производител Philip Morris.
От руския пазар се изтеглят и от компанията за строителна техника Caterpillar.
Символът на съветското и руското автомобилно производство „Лада“ обяви, че временно спира производството си. Причината за това е липсата на доставки и части, необходими за направата на автомобилите. Хиляди работници от легендарните заводи на „Автоваз“ са били изпратени по домовете им. Уолстрийт джърнъл коментира, че след изтеглянето на множество автомобилни производители от Русия заради атаката срещу Украйна, спирането на производството на „Лада“ може да доведе до сериозен недостиг на автомобили в страната.
Междувременно стана ясно, че руското правителство планира да издаде заповед на местните авиокомпании да плащат за наетите от тях самолети в рубли и да забранят машините да бъдат връщани на чуждестранни компании, в случай че лизингът им бъде прекратен.
Сред санкциите, които бяха наложени заради инвазията, беше отмяната на полетите до САЩ, ЕС, Канада и други държави.
Правителството на Великобритания наложи санкции на собственика на футболния клуб Челси Роман Абрамович. Това стана в четвъртък, като освен него са санкционирани още шестима руски олигарси.Мерките включват замразяване на активи и забрани за пътуване.
Абрамович е определен от властите за „прокремълски олигарх“, който има близки взаимоотношения с Руския президент Владимир Путин. Собственикът на Челси отрича да е свързан финансово с Кремъл.
В турския град Анталия започна срещата между делегациите на Русия и Украйна. Това е третия рунд от преговори, а досега те не се провеждаха на толкова високи ниво. Двете страни са представени от външните си министри Сергей Лавров и Дмитро Кулеба. Домакин на срещата е турският им колега Мевлют Чавушоглу.
От вчера на редица точки беше обявено временно прекратяване на огъня и отваряне на хуманитарни коридори за доставка на помощи и преминаване на бежанци. На много места обаче примирието на беше спазено.