Международното хуманитарно право (МХП) предвижда защита на хора, които не участват или вече не участват във военни действия. Някои от правилата на МХП включват това да не бъдат нападани цивилни и медицински заведения например. Отговорните за тежки нарушения следва да бъдат издирвани, съдени или екстрадирани, например от Международния съд.
"Не планираме да нападаме други страни. Ние и Украйна не сме нападнали". Това заяви външният министър на Русия Сергей Лавров след преговорите с украинския му колега Дмитро Кулеба в Анталия. Киев и Москва не постигнаха споразумение за прекратяване на огъня, но ще продължават да преговарят.
Руските войски продължават да изсипват бомби над южния черноморски град Мариупол. За това съобщи Би Би Си, позовавайки се на публикация в Телеграм от общински съветници в града.
Заради подновеното нападение хуманитарният конвой, който се беше насочил към града, е трябвало да се върне. За това съобщи един от членовете на украинския кабинет, цитиран от Ройтерс. От украинското президентство дойдоха съобщения, че руските войски се опитват нарочно да спрат изтеглянето на граждани от Мариупол, въпреки договорените хуманитарни коридори.
По-рано в четвъртък по време на преговорите между Украйна и Русия в Анталия беше потвърдена договорката за осигуряване на безопасност за хуманитарните коридори.
Мариупол е една от стратегическите позиции във войната, тъй като е последното голямо пристанище на Азовско море и стои на пътя между Русия и Крим. В от дни няма доставки на лекарства и храна, а са прекъснати и доставките на вода и електричество.
Русия се оттегля от Съвета на Европа. Това стана ясно от съобщение на Министерството на външните работи в Москва. Руските власти оправдават решението си с това, че „недружелюбните страни“ от ЕС и НАТО „злоупотребяват с абсолютното си мнозинство“, което води до „унищожението“ на Съвета и „общото хуманитарно и правно пространство на Европа“.
Според Москва международното право е потъпкано от „САЩ и техните сателити“.
Съветът на Европа е международна организация, която работи за насърчаването на сътрудничеството в областите на правото, човешките права и развитието на демокрацията и културата в страните на континента. Сред структурите на Съвета е Европейският съд по правата на човека.
На 25 февруари правата на Русия в организацията бяха ограничени заради нахлуването в Украйна. Москва членува в организацията от 1996 г., като по-рано тогавашният президент Борис Елцин налага мораториум върху смъртното наказание. За връщането на най-тежкото наказание в Русия вече заговори бившият президент и премиер Дмитрий Медведев.
След като няколко от бизнес символите на САЩ като McDonalds и Starbucks обявиха изтеглянето си от Русия в сряда, в четвъртък това обявиха още фирми гиганти. Сред тях са Nestle и Sony, както и минодобивната Rio Tinto. Дейността си ограничават японската Hitachi, както и цигареният производител Philip Morris.
От руския пазар се изтеглят и от компанията за строителна техника Caterpillar.
Символът на съветското и руското автомобилно производство „Лада“ обяви, че временно спира производството си. Причината за това е липсата на доставки и части, необходими за направата на автомобилите. Хиляди работници от легендарните заводи на „Автоваз“ са били изпратени по домовете им. Уолстрийт джърнъл коментира, че след изтеглянето на множество автомобилни производители от Русия заради атаката срещу Украйна, спирането на производството на „Лада“ може да доведе до сериозен недостиг на автомобили в страната.
Междувременно стана ясно, че руското правителство планира да издаде заповед на местните авиокомпании да плащат за наетите от тях самолети в рубли и да забранят машините да бъдат връщани на чуждестранни компании, в случай че лизингът им бъде прекратен.
Сред санкциите, които бяха наложени заради инвазията, беше отмяната на полетите до САЩ, ЕС, Канада и други държави.
Правителството на Великобритания наложи санкции на собственика на футболния клуб Челси Роман Абрамович. Това стана в четвъртък, като освен него са санкционирани още шестима руски олигарси.Мерките включват замразяване на активи и забрани за пътуване.
Абрамович е определен от властите за „прокремълски олигарх“, който има близки взаимоотношения с Руския президент Владимир Путин. Собственикът на Челси отрича да е свързан финансово с Кремъл.
В турския град Анталия започна срещата между делегациите на Русия и Украйна. Това е третия рунд от преговори, а досега те не се провеждаха на толкова високи ниво. Двете страни са представени от външните си министри Сергей Лавров и Дмитро Кулеба. Домакин на срещата е турският им колега Мевлют Чавушоглу.
От вчера на редица точки беше обявено временно прекратяване на огъня и отваряне на хуманитарни коридори за доставка на помощи и преминаване на бежанци. На много места обаче примирието на беше спазено.
Руските войски унищожиха детска болница в южния пристанищен град на Украйна Мариупол в сряда. До момента украинските власти съобщават за 17 ранени, сред които са родилки и болничен персонал.
Атаката срещу болницата дойде въпреки обявеното спиране на огъня в опит за осигуряване на хуманитарни коридори за бягащите цивилни от Мариупол, Харков, Суми, Киев и други градове. В крайна сметка на много места, включително и в Мариупол, цивилните не успяха да се измъкнат заради непрестанната стрелба, а Русия обвини Украйна за това.
18 медицински заведения в Украйна са били ударени от началото на инвазията по информация на Световната здравна организация (СЗО). Вследствие на това са починали 10 души.
Това стана ясно в сряда след атаката над детска болница в Мариупол, при която бяха ранени родилки и болничен персонал.
Руски военни самолети са убили най-малко трима души при нощна атака над град Ахтирка, в регион Суми, съобщиха местните власти. Загинали са 13-годишно момче и 2 жени.
Ръководителят на местната администрация Дмитро Живицки казва, че около 00:30 часа местно време в четвъртък са поразени жилищни райони и газопровод. Около 10 минути по-късно са ударени главният град на региона Суми и село Битиця. Информацията е от украинска страна, руската не коментира.
Живицки очаква от 9 часа местно време да заработят 3 хуманитарни коридора за евакуация. В сряда близо 5000 човека успяха да напуснат Суми, въпреки че руският обстрел продължаваше.
Сателитни изображения на Maxar, компания за технически технологии и разузнаване, показват хранителни магазини и търговски центрове в Мариупол преди и след инвазията на Русия в Украйна.
Това са кадри от жилищен район на града преди и след обстрела с руски оръжия.
1424 са цивилните жертви следствие на военното нахлуване на Русия в Украйна, съобщи службата на ООН по правата на човека. Към момента данните са за 516 убити и 908 ранени, но според организацията загиналите и пострадалите са много повече.
Повечето жертви са в резултат на експлозии, включително обстрел с ракети и въздушни удари.
Русия отрича да е нападала цивилни при нахлуването си в Украйна.
ЕС обяви нови санкции срещу още 160 руски граждани. В списъка попадат 14 олигарси и бизнесмени, както и 146 членове на руския Съвет на федерацията, които подкрепиха признаването на сепаратистки региони в Източна Украйна.
Сред санкционираните граждани са Александър Винокуров, който е женен за дъщерята на руския външен министър Сергей Лавров. Дмитрий Пумпянски, председател на борда на директорите на най-големия в света доставчик на стоманени тръби за нефтената и газовата промишленост и Михаил Полубояринов, главен изпълнителен директор на държавната авиокомпания „Аерофлот“.
Общо около 862 руски физически лица и 53 юридически лица вече са санкционирани от блока. Редица беларуски институции също са обект на санкции от страна на ЕС.
Руските войски са унищожили детска болница в обсадения пристанищен град Мариупол, съобщи градският съвет.
В изявление, публикувано във Facebook на официални представители на местната власт в Мариупол се казва, че "руските окупационни сили са хвърлили няколко бомби върху детската болница. Разрушенията са колосални".
Служители на съвета казаха, че все още не знаят точния брой на жертвите. Ранените при удара се евакуират в най-близката болница.
По-късно местните власти съобщиха за 17 ранени, сред които и жени родилки.
„Директен удар на руските войски в родилен дом. Хората, децата са под останките. Зверство! Докога светът ще бъде съучастник, пренебрегващ терора? Затворете небето веднага! Спрете убийствата! Имате сила, но сякаш губите човечност“, написа украинският президент Володимир Зеленски.
Министерският съвет прие решение, с което предоставя временна закрила на разселените лица от Украйна. Временната закрила се предоставя от 24 февруари 2022 г. за срок от една година.
Правителството одобри и програма за ползване на хуманитарна помощ за лица, търсещи временна закрила в България вследствие на военните действия в Украйна.
Европейският съюз ще наложи санкции на още 14 руски олигарси и членове на семействата им, както и на всички 146 депутати от горната камара на руския парламент, които гласуваха за признаване на независимостта на двете сепаратистки републики в Донбас. Това съобщи Европейската комисия, след като посланиците на 27-те държави от ЕС уточниха списъка в сряда.
Очаква се санкциите да бъдат утвърдени от европейските лидери, които се събират в четвъртък и в петък във Версай, край Париж, за да обсъдят ситуацията в Украйна и икономическия ефект на санкциите върху европейската икономика.
Имената на новите олигарси, чието имущество в Европа ще бъде замразено, а визите им отнети, не се споменават, но се казва, че богатството им е натрупано от металургията, земеделието, фармацията, телекомуникациите и цифровата индустрия.
Русия и Украйна се договориха на 12-часово прекратяване на огъня в шест от най-тежко засегнатите области в Украйна. Това съобщи вицепремиерът на Украйна Ирина Верещук, цитирана от Би Би Си.
Целта е да се позволи на цивилното население да се евакуира, но до ранния следобяд в сряда няма данни това да се случва.
Шефът на руския национален център за отбрана Михаил Мизинтцев също потвърди, че Москва се е съгласила да спазва примирието в най-тежко засегнатите райони от 09:00 до 21:00 местно време.
По информация на украинските власти са отворени следните коридори за евакуация:
- От Мариупол до Запорожие
- Енерходар до Запорожие
- Суми до Полтава
- Изюм до Лозова
- Волноваха до Покровск в Донецк
- Както и от няколко града около Киев до столицата
Но до обяд на 9 март само малък брой хора са се евакуирали, съобщава Ройтерс. Кметът на Суми казва, че жители напускат града със собствените си автомобили втори ден подред по безопасния коридор в посока Полтава на запад.
Няма данни обаче да има други коридори, по които да се случва евакуация. Няма информация и за цивилни, напускащи Мариупол, където Червеният кръст обяви ситуацията за най-тежка, а евакуирането на цивилните в града за най-спешно.
Няколко пъти обаче тук беше нарушавано договорено примирие и цивилните останаха в убежища под земята под непрекъснати бомбардировки, без да могат да изнесат ранените и без достъп до храна, вода и отопление.
Кметът на Енерходар съобщи в сряда, че в града ще бъдат допуснати автобуси с провизии, които след като ги доставят ще извозят цивилни жители.
Руснаците не могат да изтеглят повече от 10 000 долара от банковите си сметки през следващите шест месеца (към момента това се равнява на около 1,350 млн. рубли).
Това са част от действията на руските финансови власти, с които се опитват да овладеят икономическата криза в Русия. Тя е предизвикана от инвазията на президента Владимир Путин в Украйна.
В отговор на войната редица западни държави наложиха невиждани досега по строгост санкции на руската държава и граждани. Редица международни бизнеси спряха работа в Русия.
В сряда емблематичните американски бизнеси "Макдоналдс", "Кока-Кола", "ПепсиКо" и "Старбъкс" съобщиха, че прекратяват бизнеса си в страната.
Първата дама на Украйна Олена Зеленска поиска западните държави да затворят небето над Украйна, за да се ограничи броят на убитите от руски бомбардировки жени, деца и възрастни.
„Затворете небето и ние ще се справим с войната на земята сами“, написа тя в отворено писмо до световните медии, публикувано в Инстаграм в сряда.
В разказа си тя описва страданията на цивилното украинско население от началото на руската офанзива на 24 февруари. Сведенията, които тя дава за убитите цивилни според нея доказват, че Русия атакува целенасочено мирното население на Украйна.
„Вероятно най-ужасяващото и най-съсипващото в тази инвазия е смъртта на децата. 8-годишната Алис, която умря по улиците на Охтирка, докато дядо се опитваше да я предпази. Или Полина от Киев, която умря при бомбардировките с родителите си. 14-годишния Арсени беше ударен по главата от отломки и линейката не успя да стигне до него заради непрекъснатия обстрел“, разказва Зеленска.
Тя призовава още за отварянето на коридори за евакуация на цивилното население, благодари на държавите, приютили украински бежанци и помоли световните медии да продължават да показват какво се случва в Украйна. По думите й всяко доказателство е важно, за да може да се докаже, че Русия извършва престъпления по време на войната.
Кремъл отрича да атакува цивилни.
Атомната електроцентрала в Чернобил вече не предава автоматично данни за състоянието на системите за сигурност и контрол на Международната агенция за атомна енергия (МААЕ).
„Дистанционното предаване на данни от системите за наблюдение на сигурността, инсталирани в АЕЦ "Чернобил", е изгубено“, се казва в съобщение на МААЕ.
Ядрената централа беше поставена под руски контрол веднага след нахлуването на Русия в Украйна.