Близо 1000 души все още са в ареста след протестите в Казахстан в началото на януари, съобщиха властите в централноазиатската държава. Над 460 са обвинени в тероризъм и предизвикване на масови безредици, а още около 500 са с обвинения за по-леки престъпления като кражби, нарушаване на обществения ред и притежание на оръжие.
Според говорител на главния прокурор на Казахстан 73 от задържаните са ранени, включително 29 с рани от огнестрелни оръжия. Редица хора, които бяха задържани при протестите, а после освободени, съобщиха за полицейско насилие в ареста.
Размириците в Казахстан започнаха на 2 януари заради ръста на цените на пропан-бутана, но ескалираха в политически искания за смяна на властта и доведоха до сблъсъци с полицията. Демонстранти превзеха летището в най-големия казахстански град Алмати, нахлуха в десетки административни сгради и подпалиха поне две от тях - градската прокуратура и кметството.
Президентът на Казахстан Касъм-Жомарт Токаев поиска военна помощ от Организацията на договора за колективна сигурност (ОДКБ) за потушаване на протестите. Това е регионална организация, в която членуват Русия, Беларус, Армения, Таджикистан, Киргизстан и Казахстан. В Казахстан пристигнаха няколко хиляди военни от Русия и Беларус, които се изтеглиха на 19 януари след потушаването на протестите.
Управляващите в Казахстан обвиниха за насилието при протестите “международни терористични клетки”, но редица анализатори посочват борбата за власт между настоящия президент Касъм-Жомарт Токаев и бившия президент Нурсултан Назарбаев като основна причина за сблъсъците. Роднини и приближени до Назарбаев бяха отстранени от държавните си постове след протестите.