Връзки за достъпност

Извънредни новини

ДАНС и Пеевски мълчат за спрения завод за барут на Гебрев


Лидерът на "ДПС - Ново начало" Делян Пеевски
Лидерът на "ДПС - Ново начало" Делян Пеевски

След като стана ясно, че намеса на Делян Пеевски е попречила на доброто развитие на завод за барут, основните действащи лица в историята продължават да мълчат. Заводът е изграждан в период на глобален дефицит на суровината, за която се бори и Украйна, откакто Русия я нападна през 2022 г.

Намеса на Делян Пеевски е спряла влизането на завода в списъка на стратегическите обекти през март 2024 г. Това е станало чрез решение на ДАНС да оттегли положителното си становище за проекта.

Това е съобщавано отчасти на два пъти от тогавашния министър на икономиката в кабинета "Денков" - Богдан Богданов - веднъж пред комисия на парламента през март 2024, и втори път пред Нова телевизия през октомври 2024, но новината остава незабелязана.

Тя доби публичност във вторник, когато в "Студио България" на Свободна Европа я съобщи бившият военен министър Бойко Ноев.

Проверка на Генка Шикерова показа, че в началото на март 2024 г. лидерът на „ДПС – Ново начало“ е осуетил включването на оръжейните компании - "Ахелой ОПМ" ООД и "Караш Инвест" ЕООД в списъка със стратегически обекти от значение на националната сигурност.

Втората фирма – „Караш Инвест“ ЕООД на сина на Емилиян ГебревХристо Гебрев, е тази, която стои зад завода за барут. Това, че не е получила съответния статут, за нея е означавало, че е загубила защитата на държавата, а оттам - потенциално - и доверието на външни партньори.

Това се е случило след две телефонни обаждания от страна на Пеевски, потвърди пред Свободна Европа във вторник Богдан Богданов.

В първото си обаждане Пеевски е поискал да се премахне точката в дневния ред на Министерския съвет за обявяването на двете компании за стратегически обекти. Това му е било отказано. В Пеевски е поискал Богданов първо да бъде изслушан в комисия в парламента и след това Министерският съвет да гласува решение. Това второ искане е било уважено.

След изслушването в парламента кабинетът "Денков" отново включва точката в дневния ред, но Държавната агенция „Национална сигурност“ (ДАНС), която първоначално е дала положително становище, преобръща решението си на отрицателно и така двете фирми остават извън списъка със стратегически обекти.

Два дни след новината за намесата на Делян Пеевски в решения на Министерския съвет, довели до ключовата промяна, замесените в казуса мълчат по темата. Свободна Европа на два пъти изпрати въпроси до ДАНС и до депутата и лидер на „ДПС - Ново начало“ Делян Пеевски, но не получи отговори. Не отговори и тогавашният премиер Николай Денков, който тогава е министър-председател и е свидетел на разговора между Богданов и Пеевски.

По време на изслушването на Богданов през март 2024 г. депутатката от ГЕРБ Десислава Трифонова предлага да се изискат за депутатите всички документи, свързани с процедурата за оръжейните компании. Впоследствие това решение е гласувано.

След публикацията на Свободна Европа във вторник Десислава Трифонова написа, че това е станало, защото Богданов "без никакви данни и анализи и на база на едно изречение до ДАНС е поискал обектът да бъде обявен за обект от стратегическо значение".

Тя казва, че парламентът не е създавал пречки по тази тема.

Но по думите на Богданов той е изпратил на депутатите всички документи още същия ден. И добавя: "в последвалата една седмица в Министерството на икономиката не постъпи нито едно възражение по проекта от страна на депутатите.

Така излиза, че резултатът е забавяне на една процедура, а по време на забавянето ДАНС оттегля положителната си оценка за проекта.

След началото на войната в Украйна барутът се превръща в една от най-ценните, търсени и дефицитни стоки в световен мащаб.

Българската оръжейна индустрия, която включва и няколко държавни завода, е „зависима от вноса на барут“, каза пред Свободна Европа бившият военен министър Бойко Ноев.

Той каза, че по случая със спряната процедура за обявяването на "Ахелой ОПМ" ООД и "Караш Инвест" ЕООД за стратегически обекти от значение на националната сигурност, "председателят на ДАНС, под влияние на Пеевски, оттегли съгласувателното становище без аргументи“.

ДАНС, както и други ключови институции в страната като прокуратурата, често са обвинявани от политици и експерти в зависимост от Пеевски.

Преди близо десетилетие срещу оръжейния бизнесмен Емилиян Гебрев, сина му Христо Гебрев и един от съдружниците му беше направен опит за убийство чрез отравяне. Години по-късно след намеса на чуждестранни служби стана ясно, че зад опита за покушение стоят агенти на руското военно разузнаване ГРУ. Освен това между 2011 и 2023 г. оръжейни складове на фирмата му „ЕМКО“ станаха обект на умишлени атаки, част от които също бяха свързани с ГРУ.

Самият Гебрев от години лансира версията, че отравянето му през 2015 г. е свързано със сделката му за придобиване на русенския оръжеен завод „Дунарит“, изправен пред фалит след срива на Корпоративна търговска банка (КТБ) през 2014 г.

Оръжейният производител придоби завода в Русе през 2016 г., което беше последвано от серия атаки от държавата лично срещу него и срещу бизнеса му. Той и синът му дори бяха обвинени от закритата вече Специализирана прокуратура като членове на организирана престъпна група.

Сделката за „Дунарит“ беше атакувана пред съда от офшорната компания „Виафот“, за която сайтът „Биволъ“ разкри, че неин номинален собственик е Александър Ангелов, известен като адвокат на Пеевски. През 2019 г. тази компания спря да съществува.

  • 16x9 Image

    Свободна Европа

    Свободна Европа е службата за България на Radio Free Europe/Radio Liberty (RFE/RL). От 1950 г. до 2004 г. излъчва предавания на български език. От началото на 2019 г. Свободна Европа е възстановена като дигитална платформа за предоставяне на мултимедийно съдържание на български език.

Форум

XS
SM
MD
LG