САЩ възстановиха голяма част от подкуп, предназначен за група руски хакери, които блокираха ключова мрежа за пренос на горива.
По информация от американското Министерство на правосъдието от 7 юни агенти на ФБР са успели да проследят и върнат 63.7 биткойна, които се равняват на 2.3 милиона долара.
Компанията „Колониал Пайплайн”, която стана жертва на атаката, снабдява 45% от горивото, използвано по източното крайбрежие на САЩ. Атаката срещу нея доведе до прекъсване на доставките на множество места в страната.
„Успяхме да отвърнем на „ДаркСайд” като нападнахме цялата екосистема, която задвижва кибератаките, включително и дигиталните разплащателни способи, които хакерите използват”, каза заместник главния прокурор Лиса Монако.
На 8 май „Колониал Пайплайн” преустанови цялото подаване на гориво, след като хакерската групировка „ДаркСайд” успя да открадне поверителни данни от компютърната система на фирмата. Компанията заплати на хакерите подкуп в размер на 75 биткойна, равняващи се на 4.4 милиона долара, за да избегне публикуването на въпросните данни в интернет пространството.
Директорът на „Колониал Пайплайн”Джоузеф Блоунт благодари на ФБР и каза, че възпрепятстването на хакерските дейности е „най-сигурният начин да се предотвратят подобни кибератаки за в бъдеще”, каза той и добави, че е необходимо частният сектор да инвестира повече в киберсигурността.
Подобни кибератаки са все по-често явление. По-рано тази година представители на президентската администрация на САЩ определиха хакерската дейност за заплаха от национален мащаб. Болници, училища, полицейски участъци, както и правителствени организации са постоянна мишена за хакерите, често базирани извън САЩ.