В България се наблюдава трайна тенденция за намаляването на броя на затворниците през последните десет години, съобщи „Капитал“. Между 2008 и 2018 г. страната ни е успяла да намали броя на затворниците си с 24.9 %, според годишната статистика на Съвета на Европа.
България е на второ място сред страните в Европа с най-бързо намаляване на затворниците, като по този показател се нарежда веднага след Румъния. Най-голям е броят на затворниците в Русия, следвана от Великобритания, Полша и Франция.
Основна причина за тендецията е намаляването на процента на затворниците спрямо населението, а зад това стои намаляващата продължителност на присъдите. Анализът на съвета на Европа показва, че намаляването на броя на лишените от свобода е съпроводено с намаляването на средната продължителност на излежаните присъди – от 8.8 месеца на 8.2 месеца в цяла Европа.
Страната ни обаче е на челно място в класацията за смъртността в затворите. Общата смърност в затворите в Европа е близо 26 на всеки 10 хиляди затворници. На първо място е Молдова с 55 случая на всеки 10 хиляди, следвана от Македония с 52.8 и България с 51.5. У нас се запазва и доста нисък процент на задържаните в досъдебното производство. Докато тук той е едва 12.5 % в държави като Холандия, Швейцария, Армения и Италия той е около 40 %.
Пред „Капитал“ от министерство на правосъдието са коментирали, че цялостен анализ на тези тенденции не е правен. От ведомството се сългасяват с твърдението на Съвета на Европа, че основна причина за тях е намаляването на броя и вида на налаганите присъди.