Ако застанете на билото на планина Беласица, от едната си страна ще видите град Петрич и околността му, а от другата – езерото Керкини в Гърция.
Досега маршрутите на туристите винаги спираха дотам. Но се очаква, че скоро това ще се промени.
"Искам да събера информация, за да може да се направи план за действие", казва Илка Гаганелова. Тя стопанисва хижа "Конгур" в планината, малко под едноименния връх. Ако влизането в Шенген означава, че хората ще могат да преминават границата и направо през планината, това отваря за нея съвсем нови възможности.
Още преди Нова година тя разказва за плановете си. Тогава се намираме в хижата, която е на 1284 метра надморска височина. Няколко дни по-късно се чуваме по телефона и тя казва, че през идните дни ще започне разговори с Граничната полиция. След това маршрутът трябва да бъде обсъден, а впоследствие и маркиран.
До 1989 г. туризмът в граничните райони, включително и планина Беласица, е силно ограничен. Но от 1 януари България вече е изцяло в Шенген. С това границите с Гърция и Румъния се отварят, което означава друг туризъм, друг бизнес, други контакти.
Макар България да не е добре свързана инфраструктурно със съседните си държави, веднага след влизането ѝ в Шенген се появи един въпрос – могат ли гражданите действително да преминават откъдето си поискат.
Преминаване отвсякъде
Когато си представяте границата на България с Гърция, вероятно си мислите за някой контролно-пропускателен пункт (КПП) – Кулата или Маказа. И макар на повечето места извън изградените пунктове да няма подходяща инфраструктура, преминаването е възможно навсякъде.
"Вътрешните граници могат да се преминават на всяко място, без да се извършва гранична проверка на лицата, независимо от тяхното гражданство", пише в Кодекса на шенгенските граници – Регламент на Европейския парламент.
Министерството на вътрешните работи потвърди това за Свободна Европа.
"В изпълнение на Регламента, за предотвратяване и разкриване на трансгранични престъпления, както и противодействие на нелегалната миграция, българските власти прилагат различни компенсиращи мерки, включващи и извършването на полицейски проверки", пише МВР.
Заради това, макар и да няма физически граници, хората трябва винаги да носят със себе си валидли лични документи.
През планината в Гърция
Голяма част от границата с Гърция е покрита с планински вериги, а тази с Румъния преминава по река Дунав. Все пак има и места, където между държавите не стои природно препятствие. Такива са Свиленградската община на юг и Добруджанският край на север.
Една от планините, по чието било минава границата с Гърция, е Беласица. Преди влизането на България в Шенген там няма проблеми. Няма огради, рядко се качват патрули на полицията, казва Илка Гаганелова. Но законът се спазва.
Сега в хижа "Конгур" вече имат планове как могат да се възползват от Шенген.
Гаганелова казва, че преди няколко дни в хижата пристига голяма група гръцки туристи. Пътят им заобикаля планината, минава през границата, а след това и през Петрич. Хижарката се надява, че скоро ще има и друг начин да се стигне до хижата – директно през Беласица.
След като говори с Граничната полиция, тя смята да обсъди възможния маршрут с опитни планинари, така че да бъде създаден и маркиран път, безопасен за туристите.
"Трябва да търсим комуникация, обмисляме и с другата страна, за да може да се направи нов маршрут. Просто да се развие туризъм – това ни е идеята. Ще направим всичко, което ни е по силите", казва Гаганелова.
Вероятно по маршрута ще може да се стига и до езерото, което се вижда от върха – Бутковският гьол, както е известно то в Петрич. Езерото е обявено за природен резерват в Гърция.
Гаганелова се надява, че до пролетта маршрутът вече ще е готов.
С лодка към Шенген
Представете си, че се намирате в Балчик и искате да отидете до румънското Черноморие. Досега пътят беше само един – по суша. Близо 2 часа с кола.
След частичното присъединяване на България в Шенген през 2024 г., морските граници бяха включени, но не и тези по река Дунав. От 1 януари тази година пътят между двете държави е отворен изцяло и по вода. Въпреки това до 30 юни проверките по границата с Румъния остават заради искане на Австрия, която дълги години се противопоставяше на присъединяването на София и Букурещ към Шенген. Проверки там се извършват на база анализ на риска и на случаен принцип.
Така пътуването с лодка от Балчик до Констанца е без гранична проверка. "Но във всеки момент може да бъде извършена полицейска проверка по анализ на риска", пише МВР.
На този фон инфраструктурата със съседните Гърция и Румъния остава недоразвита. Засега на река Дунав работят два моста и четири ферибота, с които хора и превозни средства могат да прекосяват реката – при Оряхово, Силистра, Никопол и Свищов. От години се очаква да заработи и ферибот при Русе, но това все още не се е случило.
Железопътните връзки също остават слабо развити. Между България и Румъния пътуват влакове по линиите София – Видин – Крайова и София – Русе – Букурещ. Но единственият влак към Гърция, който пътуваше до Солун, беше спрян по време на пандемията от COVID-19 и маршрутът не беше възстановен.
Свобода на движението
След присъединяването на Румъния и България към Шенгенското пространство членовете му вече са 29. Преминаването от една страна в друга става неусетно – няма проверки и опашки, нито дълго чакане. Заради това много европейци живеят в една държава и работят в друга.
Пътуването от Братислава до Виена например отнема един час. Сутрин влаковете са пълни с хора, които пътуват за работа в Австрия.
В центъра на Европа Швейцария, Франция и Германия делят граница. Близкото летище, което се намира във Франция, носи името на един швейцарски, на един френски и на един германски град – Базел-Мюлуз-Фрайбург.
На различни места, включително и в планинските региони, има разработени туристически маршрути. Например Алпите, най-високата и обширна планинска верига, намираща се изцяло в Европа, е разположена в 8 различни държани – Монако, Франция, Швейцария, Италия, Лихтенщайн, Германия, Австрия и Словения. Всички те са част от Шенген, което улеснява туризма в региона.
Форум