Един холандски учен се е заел да направи хронология на атаките срещу историци. И е открил, че в цялото човешко минало „производители на история“ са били убивани по политически причини. Стефан Дечев разказва какво можем да научим от списъка с имената им.
Едни от най-драматичните избори за президент в САЩ се провеждат след седмица, на 5 ноември. Има ли как да предвидим какво ще стане? Стефан Попов разглежда три перспективи за прогноза.
Гласовете от Турция по време на избори по традиция винаги са за една партия. Този път обаче тя се яви на вота разцепена на две. Това раздели симпатизантите ѝ не само в България, но и сред турските изселници. Диана Иванова разговаря с някои от тях в Одрин в деня на изборите.
Заетостта е една от основните теми в предизборните програми на политическите партии. Макар че често я споменават, те рядко разглеждат свързаните с нея проблеми, извън обичайните популистки клишета. Анализ на Красен Станчев.
През юли Урсула фон дер Лайен отново застана начело на Европейската комисия. На фона на опасения от надигащите се радикални партии това беше прието като победа. Трудностите обаче тепърва предстоят. Владимир Шопов представя пет предизвикателства пред новото председателство на Фон дер Лайен.
В България след 2005 г. започва преход назад. Управляващите започват да преразпределят помежду си средства от бюджета. Липсата на разследвания срещу тях се гарантира от главния прокурор. Публично-частното “партньорство” придобива кремълска форма. Загубите са огромни.
Дни преди изборите в САЩ няма изявен фаворит за победа. Камала Харис, която водеше в проучванията, загуби инерция. В същото време Доналд Тръмп успя да наложи идеята, че неговите възгледи са основното в изборите. Стефан Попов пише за това как кампанията беше "тръмпифицирана".
Русия бавно губи позиции от европейските енергийни пазари. От началото на инвазията в Украйна вносът на руски газ за ЕС е намалял. Но това не е краят на историята - Европа продължава да внася руски петрол. А именно той е основното перо в бюджета на Кремъл, с който той финансира военната си агресия.
Едва 20% от жените в България между 50 и 69 години ходят на профилактичен преглед за рак на гърдата. За сравнение, в Дания този дял е 83%. Профилактиката е ключова, защото борбата срещу рака е най-успешна, когато се поведе навреме. Надежда Цекулова разказва.
Историците са подложени на атаки на различни места по света. Всеки, който защитава нежелани мнения за миналото, може да попадне в обсега на нападателите. Сега един учен и неговият екип са се заели да направят хронология на тези атаки. Стефан Дечев обяснява защо това е важно.
Ако спечели изборите, Камала Харис ще стане първата жена – президент на САЩ, при това чернокожа, и първият американски президент с южноазиатски произход. Тя обаче избягва да говори за расата и пола си, а впрочем и за себе си. Ето защо.
Бившият председател на Европейската централна банка (ЕЦБ) Марио Драги публикува дългоочакван доклад за икономиката на ЕС. В него той бие тревога: ако ЕС не се промени, ще загуби смисъла на съществуването си. Какво друго казва докладът и какви решения предлага? Икономистът Красен Станчев обяснява.
Заредете още