Президентът на Украйна Володимир Зеленски подкрепи решението на украинския парламент, с което беше одобрено закупуването на два ядрени реактора от България, предвидени за АЕЦ "Белене".
Думите му дойдоха във вторник вечерта, след като по-рано същия ден парламентът на страната прие решението за сделката. Това се случва, след като през 2023 г. България и Украйна започнаха преговори за продажбата на оборудването за проваления проект АЕЦ “Белене”.
Идеята е двата закупени, но неизползвани реактора от АЕЦ "Белене" да бъдат монтирани в Хмелницката АЕЦ в Западна Украйна.
Вижте също Хватката, за която не се говори: Русия и световната ядрена енергетикаСега Зеленски определи решението на украинския парламент като "съществена стъпка" към енергийната сигурност на Украйна. Според него бъдещите енергоблокове ще позволят на Украйна да се справи без внос на електроенергия дори през зимните месеци.
„И това определено ще ни помогне да ограничим покачването на цените на електроенергията за хората", добави той.
До идеята за закупуването от Киев на два ядрени реактора от АЕЦ "Белене" се стигна след атаките на руската армия по енергийната инфраструктура на Украйна. Киев се нуждае от допълнителна мощност, за да компенсира загубата от намиращата се под руски контрол АЕЦ" Запорожие".
В същото време проектът за строителство на АЕЦ "Белене", чието начало е още през 80-те години, така и никога не е осъществен.
Проектът е реанимиран през 2005 г. от кабинета "Сакскобургготски", а три години по-късно е подписан договор за 4 млрд. евро в присъствието на президентите на България и Русия Георги Първанов и Владимир Путин.
През 2012 г. решението е отменено от първия кабинет на ГЕРБ с министър-председател Бойко Борисов. Въпреки това, България купи оборудването от руската държавна компания "Атомстройекспорт" през 2016 г. за близо 1,2 млрд. лв.
През 2018 г. Борисов, който вече е премиер трети мандат, пак променя решението на правителството и започва търсенето на инвеститор и строител. Очакваше се под някаква форма това да бъде Русия, но анексирането на Крим през 2014 г. направи това невъзможно.
Краят на АЕЦ "Белене" беше сложен официално през октомври 2023 г. от правителството на Николай Денков. След това започнаха преговори между България и Украйна за продажбата на оборудването на АЕЦ "Белене" за построяването на нови блокове в Хмелницката АЕЦ.
Сега предстои българското Народно събрание също да вземе решение за сделката. В края на март изтича срокът, до който министърът на енергетиката трябва да представи доклад пред депутатите относно продажба на оборудването.
Вижте също Кратък курс по история на АЕЦ „Белене“