Югозападният университет "Неофит Рилски" (ЮЗУ) определи заведените дела срещу доц. Стефан Дечев* като "единствената възможна законова процедура за защита на накърнените си права".
Това написаха от ЮЗУ в писмен отговор на запитване на Свободна Европа.
Новината дойде ден след като Дечев съобщи пред медията, че ЮЗУ е завел две дела срещу него, а ректорът му проф. Николай Марин е завел трето такова като физическо лице.
Вижте също "Страх и съучастие". Как един преподавател откри фалшификации в университетДелата са свързани с медийни изяви на Дечев през последната година, в които той описва нарушения в документацията на ЮЗУ, открити по времето, когато е бил преподавател в Правно-историческия факултет там. Според двете искови молби на ЮЗУ, до които Свободна Европа получи достъп, университетът оценява предполагаемите нанесени неимуществени щети от тези интервюта на обща стойност 600 000 лв.
„Буди недоумение опитът на Стефан Дечев (чрез медийната му изява в „Свободна Европа“) да представи предявените искове от ЮЗУ „Неофит Рилски“ като „дела шамари“ и като средство за „сплашване“, пишат още от университета.
В сряда адвокатката на Дечев Яна Даскалова определи исковете като дела "шамари". С това определение обикновено се назовават искове срещу журналисти и граждани, които работят по обществено значими теми, като делата целят да ги откажат от работата им по тези казуси.
ЮЗУ отхвърля твърденията на Дечев за нередности в документацията и ги определя като "безпрецедентна, нечистоплътна и изключително агресивна кампания", която според университета е породила негативно мнение за ЮЗУ "сред всички слоеве на обществото".
Учебното заведение също така определя представените пред медиите доказателствата от Дечев като "подбрани и манипулативно представени снимки на документи, които (...) не доказват каквито и де е "фалшификации".
Дечев разказа за откритията си за пръв път през декември 2023 г. Прокуратурата се самосезира веднага след това, а през януари Министерството на образованието и науката (МОН) съобщи, че е открило поне 138 нарушения в документацията на университета при своя проверка по случая.
Според ЮЗУ след приключването на проверката на МОН "нито едно от отправените обвинения от Стефан Дечев не беше доказано".
МОН не е публикувала конкретна информация за всяко открито нарушение и няма публични данни за това дали те съвпадат с откритията на Дечев и доколко.
Прокуратурата все още не се е произнесла.
През декември 2023 г. Дечев каза пред Свободна Европа, че е направил собствена проверка в документацията на ЮЗУ, след като е попаднал на фалшификация на собствения си подпис под оценките на студент. По негови думи е открил редица нарушения като нанесени оценки без положени изпити, фалшифицирани подписи, издадени дипломи без положени необходим брой изпити.
МОН откри неспазване на продължителността на обучението и на хорариума по задължителните дисциплини, признаване на изпити от една образователно-квалификационна степен в друга, липсващи протоколи от проведени изпити, вписани оценки без подпис или невписани такива в главната книга и други.
Ректорът на университета проф. Марин е бивш декан на Правно-историческия факултет и е бил научен ръководител на вече бившия главен прокурор Иван Гешев. Бивш ректор на университета е Борислав Юруков, който е бил глобяван от Антикорупционната комисия (КПКОНПИ) за конфликт на интереси и получени бонуси в размер на 142 300 лв.
* Доц. Стефан Дечев е постоянен автор на Свободна Европа.
Вижте също Докторатът като декорация. Как се обезценява представата за диплома