На фона на ядрените преговори със САЩ. Взрив на пристанище в Иран уби 25 души и рани 800

Кадър на дима от експлозията на пристанището в иранския град Бандар Абас, 26 април 2025 г.

Най-малко 25 души загинаха, а 800 бяха ранени при мощна експлозия в пристанищния ирански град Бандар Абас в събота, предадоха световните агенции.

Предполага се, че взривът се дължи на неправилно съхранение на натриев перхлорат, който се използва в производството на ракетно гориво. В неделя пожарът, предизвикан от експлозията, беше овладян.

Новината дойде в деня, в който САЩ и Иран проведоха в Оман третия кръг от преговорите за бързо развиващата се ядрена програма на Техеран. Това са първите им официални срещи по този въпрос от години насам и се провеждат на фона на нарастващо напрежение между двете страни.

Вижте също Ядрената сделка. Какво е важното във втория кръг от преговори между САЩ и Иран

Предишните два кръга от преговорите се проведоха по-рано през април - първо в Оман, а после в Италия. Четвъртият кръг е насрочен за 3 май, също в Оман.

Никой официален представител на Иран не предполага, че експлозията от събота се дължи на атентат. Въпреки това иранският външен министър Абас Арагчи, който ръководи делегацията на Техеран в Оман, каза по-рано тази седмица, че „нашите служби за сигурност са в повишена готовност, като се имат предвид предишни случаи на опити за саботаж и убийства“.

Властите в Иран не дадоха ясно обяснение за причините за взрива. Хосейн Зафари, говорител на иранската организация за управление на кризи, обвини за него лошото съхранение на химикали в контейнерите на пристанището.

Според независими експерти до експлозията се е стигнало заради неправилно съхранение на натриев перхлорат - компонент, използван в ракетното гориво.

Според британската компания за морска сигурност „Амбри“, през март пристанището е получило пратка с „ракетно гориво от натриев перхлорат“. То е било предвидено за попълване на запасите от ракети на Иран, които са се изчерпали в резултат на преките му атаки срещу Израел по време на войната с Хамас в Ивицата Газа.

Техеран не е признал, че е взел пратката, но данни за проследяване, получени от Асошиейтед прес, показват кораби, за които се предполага, че пренасят химикала, в близост до пристанището през март.

Кадър на дима от експлозията в Бандар Абас, 26 април 2025 г.

Министерството на вътрешните работи на Иран съобщи, че е започнало разследване по случая.

Междувременно в събота Иран и САЩ проведоха преговори в Оман относно ядрената програма на Техеран. Разговорите са продължили няколко часа, съобщиха оманските посредници между Арагчи и специалния пратеник на САЩ Стив Уиткоф.

„Преговорите бяха много сериозни и професионални“, каза Арагчи, без да даде повече подробности

Оманският външен министър Бадр ал-Бусаиди също оцени срещата положително и каза, че Техеран и Вашингтон са установили „общ стремеж за постигане на споразумение“.

Целта на преговорите е да се ограничи ядрената програма на Иран в замяна на отмяната на някои от смазващите икономически санкции, които САЩ са наложили на страната.

САЩ и други западни държави отдавна обвиняват Иран, че се опитва да създаде ядрено оръжие. Техеран отрича тези твърдения и казва, че разработва ядрената си програма с мирни цели.

През 2015 г. САЩ участваха в подписването на ядреното споразумение с Иран, от което обаче президентът на САЩ Доналд Тръмп се оттегли през 2018 г. Това споразумение официално изтича през октомври 2025 г.

Откакто се върна в Белия дом през януари тази година, Тръмп заплашва Техеран, че ако не бъде постигнато ново споразумение, ще предприеме въздушни удари, насочени срещу иранската програма.

Вижте също Стотици загинали, включително българин. Конфликтът между Израел и Хамас ескалира отново