Украинският президент Володимир Зеленски поиска НАТО да даде “ясен сигнал” за бъдещото членство на Украйна на срещата на върха във Вилнюс следващата седмица. Той каза това по време на посещение в столицата на Чехия Прага, където замина след като беше в България в четвъртък.
“Говорим за ясен сигнал, конкретни неща в посока покана”, каза каза Зеленски на пресконференция в четвъртък вечерта в Прага. “Имаме нужда от тази мотивация. Имаме нужда от честност в отношенията ни.”
Украйна иска да получи ясен график за членство в НАТО след края на войната, която Русия започна. Няколко държави от Алианса в Източна Европа подкрепиха искането на Киев.
В четвъртък парламентът в България подкрепи бъдещото членство на Украйна в НАТО след “възстановяването на мира”. Зеленски и премиерът Николай Денков подписаха съвместна декларация в подкрепа на бъдещото присъединяване на Украйна в ЕС и НАТО.
Вижте също "Сигнал за Русия, че играта е приключила". Защо Украйна иска покана за НАТОСъветникът на Зеленски Ихор Жовква написа във Фейсбук, че България е 22-рата държава от НАТО, която подкрепя Киев за бъдещо присъединяване в Алианса.
“Документът ясно показва, че България подкрепя членството на Украйна в НАТО веднага след като условията позволяват”, добави Жовква.
Президентът на Чехия Петр Павел също изрази подкрепа за желанието на Украйна да се присъедини към НАТО и ЕС след войната. Той потвърди подкрепата на Прага за украинската отбрана от руската военна агресия.
Очаква се Зеленски да посети още една страната от Алианса - Турция, в петък.
Визитите на Зеленски идват дни преди срещата на върха на НАТО във Вилнюс, където Украйна иска да получи ясен график за бъдещо членство. Киев настоява и за още военна помощ на фона на своето настъпление срещу руските сили, които незаконно окупираха части от територията на страната.
Няколко американски и европейски издания съобщиха за разминавания в позициите на държавите от Алианса по повод бъдещото членство на Украйна. Всички те са съгласни, че тя не може да се присъедини към НАТО преди края на войната, но и подкрепят политиката на “отворените врати”. Те обаче не са единодушни доколко конкретни обещания да дадат на Киев на срещата във Вилнюс.
Според Джон Хербст, посланик на САЩ в Украйна между 2003 и 2006 г., а сега анализатор в американския Атлантически съвет, дипломатическите усилия на Зеленски са насочени частично към Вашингтон, който заема по-предпазлива позиция.
“Има голямо разочарование в Киев от изостаналата позиция на администрацията” в САЩ, каза той пред Радио Свободна Европа и добави, че усилията на Зеленски да привлече повече страни на своя страна подобряват “шансовете за промяна на позицията на САЩ“.
Вижте също Как Украйна де факто става част от Запада