Десетки сърби – предимно студенти, карат велосипеди до сградата на Европейския парламент в Страсбург, за да привлекат вниманието на Европейския съюз (ЕС) към мащабните антикорупционни протести в Сърбия.
През уикенда протестиращите бяха посрещнати в унгарската столица Будапеща, два дни след като тръгнаха от сръбския град Нови Сад. До Страсбург те ще изминат общо около 1300 км на колела.
Велосипедисти от Сърбия пристигат в Будапеща по време на протестното си велошествие в посока към Страсбург, 5 април 2025 г.
Велошествието идва на фона на масовите антиправителствени протести в Сърбия след инцидент в Нови Сад през ноември 2024 г. Тогава 16 души загинаха след срутване на бетонна козирка на гарата, а протестиращите обвиниха управляващите в корупция и лош строителен надзор.
Вижте също Правителството в Сърбия падна. По-близо ли е протестът до изпълнение на целите сиПрез март правителството с премиер Милош Вучевич падна от власт в резултат от демонстрациите. Въпреки това те продължават.
Сега протестиращите се опитват да получат подкрепа извън Сърбия – от европейските институции.
„Надяваме се на промяна. Надяваме се на по-добра държава и на най-доброто“, каза Стефан – един от протестиращите студенти на колела.
Кметът на Будапеща Гергели Карачони изрази подкрепа за велосипедистите. Те бяха посрещнати и от сръбски студенти, които учат в унгарската столица.
„Тук съм, за да подкрепя приятелите си, семейството си и всички, които се опитват да променят нещо в Сърбия, за да я направят по-добро място за живеене за всички нас“, каза една от тях.
Кадър от началната точка на протестното велошествие в Нови Сад, 3 април 2025 г.
Студентите в Сърбия са движещата сила на протестите. Те настояват управляващите да публикуват всички документи, свързани със строителните дейности на железопътната гара в Нови Сад. Властите твърдят, че вече са го направили, но протестиращите отричат.
Сега велосипедистите планират да преминат през четири държави – Унгария, Словакия, Австрия и Германия – преди да достигнат Франция и Европейския парламент в Страсбург след около две седмици.
Междувременно в неделя сръбският президент Александър Вучич предложи малко известния лекар Джуро Мацут за кандидат-премиер в условията на политическа криза.
Това се случва по-малко от месец след като през март парламентът прие оставката на предишния премиер Вучевич. Вучич каза, че е приел оттеглянето му с неохота и смята, че Вучевич „не е направил нищо нередно“.
Тогава сръбският президент каза още, че ако до 30 дни след оставката на премиера не бъде съставено ново правителство, ще свика предсрочни избори. Те вероятно ще се проведат на 8 юни – само година и половина след последния парламентарен вот в Сърбия.
Вижте също "Сабя". Сериалът, който показа защо раните от убийството на Зоран Джинджич още не зарастват