Пленумът на Висшия съдебен съвет (ВСС) официално откри процедурата за избор на нов председател на Върховния административен съд (ВАС) в четвъртък. Решението беше взето с 15 гласа „за“ и три „против“.
Новината идва на фона на критиките, които кадровият орган получи заради решението си да пристъпи към избор на нов главен прокурор и да издигне за поста един-единствен кандидат в лицето на изпълняващия функциите ръководител на обвинението Борислав Сарафов.
Вижте също "Създаваш проблем, за да продаваш решението". Как приятелите на Петьо Еврото още командват в прокуратуратаСрещу избора на главен прокурор от настоящия състав на ВСС се обявиха от ПП-ДБ, ДПС-Доган, „Има такъв народ“ и БСП. От ПП-ДБ казаха, че веднага след сформирането на новия парламент ще поискат Конституционният съд (КС) да определи дали този състав на ВСС, който е с изтекъл мандат, има право да избира нов главен обвинител.
С позиции за липсата на легитимост на настоящия състав на ВСС излязоха още президентът Румен Радев и Съюзът на съдиите в България. В четвъртък адвокатски колегии от цялата страна обявиха, че излизат на протест срещу избора на Сарафов.
ВСС обаче отхвърли тези критики и дори насрочи друг ключов за съдебната система избор – на нов шеф на ВАС. Според решението на съдебния съвет от четвъртък изборът на нов председател на ВАС ще се състои на 20 март. Номинации ще могат да се правят на 24 и 31 октомври, както и на 7 и 14 ноември.
Срещу стартирането на процедурата гласуваха само председателката на Върховния касационен съд (ВКС) Галина Захарова, Атанаска Дишева и Олга Керелска.
По време на заседанието на ВСС настоящият председател на ВАС Георги Чолаков нападна народните представители и ги призова да направят нов избор на членове на съдебния съвет.
„Предизвиквам [депутатите] не само да говорят, а да седнат да си свършат работа, да започнат процедура и да изберат нови членове на ВСС и те да преценят какво да правят с тази процедура. Писна ми да слушам какъв морал имал този ВСС, как манипулирал и т.н.“, каза Чолаков.
Мнозинството във ВСС гласува също и декларация, насочена към позициите на полици и магистрати за това, че настоящият състав на съвета няма легитимност да прави избори за главен прокурор и председатели на висши съдилища.
„Внушенията за липса на морален интегритет и нелегитимност на състава на съвета, за зависимост от политическата конюнктура и др., явно са част от политическата реторика в условията на поредни предсрочни парламентарни избори, но представляват груба и безпринципна намеса в независимостта на съдебната система“, казва в позицията си мнозинството в съвета.
Адвокати от цялата страна излизат на протест срещу избора на Сарафов
В същото време в четвъртък адвокати от цялата страна обявиха,че ще излязат на протест срещу „нелегитимната процедура за избор на главен прокурор“. Той ще се проведе на 25 октомври.
Вижте също Какво обещаха, а какво стана. Как статуквото в прокуратурата, ВСС и антикорупцията не помръднаАкцията е инициирана от Софийската адвокатска колегия и е подкрепена от 24 други колегии от страната.
„Когато нито номинацията, нито изборът са съобразени с принципите на откритост, прозрачност, публичност и обоснованост, винаги ще има съмнения къде и как са взети решенията за конкретния избор и доколко именно легитимният орган ги е приел“, пишат в позицията си адвокатите.
Те също така призовават единствения кандидат за поста Борислав Сарафов да се оттегли от процедурата.
Пленумът на ВСС вече веднъж откри процедурата за избор на титулярен главен прокурор на мястото на уволнения Иван Гешев.
Тя обаче беше спряна под натиска на тогавашното управляващо мнозинство на ГЕРБ, ПП-ДБ и ДПС, които приеха промени в Конституцията, свързани със структурна реформа на ВСС и прокуратурата. Впоследствие се изчакваше КС да се произнесе във връзка с тези промени. В крайна сметка през юли 2024 г. Конституционният съд ги отмени.
Настоящият състав на ВСС избра Иван Гешев за главен прокурор през 2019 г. През 2023 г. същият състав го уволни, след като ГЕРБ и ДПС едновременно оттеглиха доверието си от него. Същият съдебен съвет утвърди и заместника на Гешев – Борислав Сарафов, за временно изпълняващ функциите главен прокурор.
Вижте също "Деветото джудже". Кой е Борислав Сарафов, който минава от катарзис в катарзис