Сградата на ул. "Велико Търново" 32 в София, която беше съборена, преди да получи статут на недвижима културна ценност, трябва да бъде построена отново. Това е разпоредило Министерството на културата на нейния собственик, съобщи "Дневник" в четвъртък.
Собственикът обаче обжалва заповедта.
Къщата е построена през 30-те години на миналия век в стила на българския архитектурен модернизъм. През 1978 г. тя е обявена за архитектурен паметник, но през 1993 г. е изключена от този списък.
Свободна Европа писа за нея през февруари 2022 г., когато тя беше разрушена, за да се построи на нейно място нова шестетажна сграда. Тогава властите предприеха действия по обявяването ѝ отново за недвижима културна ценност едва когато събарянето вече беше започнало.
Вижте също "Последни мигове". Хубавата къща на ъгъла, която вече я нямаСега "Дневник" съобщава, че през април зам.-министърът на културата арх. Чавдар Георгиев е издал заповед, с която нарежда "да се изготви проект за преизграждане на сградата". В момента на мястото личат само основите на разрушената къща.
По думите на директора на Националния институт за недвижимо културно наследство (НИНКН) арх. Петър Петров пред "Дневник" в института се съхраняват строителните книжа - проектът, чертежи и скици на автентичната сграда, и това ще улесни преизграждането в автентичния ѝ вид.
Собственикът "Арко Асетс риалти" ЕООД обаче обжалва заповедта за преизграждането пред Административния съд - София-град.
През годините собствеността на къщата търпи промени - по време на комунистическото управление имотът е национализиран, а след демократичните промени през 90-те години е реституиран.
До 2014 г. къщата се отдава под наем първо на индонезийското посолство, а след това на хърватското. След това имотът е придобит от фирмата “Арко Асетс риалти” ЕООД. Тя е собственост на Мартин Макариев, който е съпруг на дъщерята на Петър Младенов. Младенов е един от най-приближените хора на комунистическия лидер Тодор Живков и за кратко поема и поста на държавен глава след отстраняването на Живков.
През 2015 г. именно “Арко Асетс риалти” ЕООД инициира промяна в Подробния устройствен план (ПУП), с която става възможно събарянето на къщата за построяването на нова 6-етажна сграда.
Промяната в ПУП е одобрена от главния архитект на София Здравко Здравков през 2018 г.
Едва през декември 2022 г. и след като беше разрушена, къщата получи статут на недвижима културна ценност.
Your browser doesn’t support HTML5