Русия прозова в понеделник Международния съд на ООН да отхвърли делото срещу нея, заведено от Украйна дни след като Москва започна своята пълномащабна военна инвазия.
По това дело Украйна твърди, че Русия я е нападнала под фалшив претекст, че така иска да защити рускоезичното население на Донбас, срещу което Киев е извършвал геноцид.
За да разреши спора, съдът трябва да установи дали Украйна действително е нарушавала Конвенцията за предотвратяване и наказване на престъплението геноцид.
Киев също така обвинява Русия в „планиране на актове на геноцид в Украйна“ и в „умишлено убийство и нанасяне на сериозни наранявания на членове на украинската нация“. По този начин, твърди Киев, самата Русия извършва геноцид.
Вижте също Думата "геноцид". Как двама души започнаха първото от делата срещу РусияИзслушванията по това дело започнаха в понеделник и ще продължат до 27 септември. Те ще се съсредоточат върху правните аргументи относно юрисдикцията на Международния съд, а не върху делото по същество.
Русия твърди, че въпросният съд няма юрисдикция и казва, че затова делото трябва да бъде прекратено.
В понеделник представителят на Русия Генадий Кузмин каза пред съда, че „правната позиция на Украйна е безнадеждно погрешна“. Той добави, че ако Украйна настоява, че не е имало геноцид, „не може да има нарушение“ на Конвенцията на ООН за геноцида и следователно делото трябва да бъде прекратено.
Предстои във вторник Украйна да представи аргументите си защо съдът е компетентен да продължи делото. Той също така ще изслуша 32 други държави, сред които и България.
Вижте също За първи път. България ще участва в делото на Украйна срещу Русия в Международния съдНачалото на изслушванията идва, след като през март 2022 г. съдът нареди на Русия „незабавно да спре“ военните си действия. Москва и до момента игнорира тази заповед.
Жалбата на Украйна, внесена в Международния съд на 27 февруари 2022 г., е единствената, известна до този момент, която се отнася до повода за руската инвазия. Всички останали разследвания, които десетки международни екипи и днес извършват на украинска територия, се отнасят до военни престъпления, извършени от руската армия след нахлуването ѝ, както и до самото престъпление агресия.
Базираният в Хага Международен съд (МС) беше създаден след Втората световна война, за да разрешава правни жалби, подадени от държави за предполагаеми нарушения на международното право. Това е върховната съдебна институция на ООН. Решенията на МС са задължителни, но той няма пряко средство за тяхното изпълнение.
Вижте също Как се казва това, което Русия извършва в Украйна