Русия планират да добави в своя Наказателен кодекс наказание за "русофобия". Бъдещото ново престъпление е описано като дискриминация срещу руски граждани и жители на Руската федерация от чужденци и чуждестранни служители в чужбина или призиви за подобни действия.
Информационната агенция Интерфакс съобщи в понеделник, че е получила правителствен документ, с който се одобрява проектозакон по тази тема. Той предвижда съдебните процеси срещу подсъдими за русофобия да могат да се провеждат задочно, тоест, в отсъствието на обвинения.
Новината идва на фона на продължаващата вече повече от 2 години пълномащабна война на Русия срещу Украйна. От началото ѝ през февруари 2022 г. Москва засили репресиите срещу критици на режима и граждани, несъгласни с инвазията.
Вижте също "Машината" се чисти от проруска дезинформация, но минава на вътрешния фронтВ проектозакона, изготвен от няколко руски депутати, се казва, че наказанието за русофобия трябва да бъде "забрана на осъдени лица да заемат определени длъжности и да извършват определени дейности в Русия".
Според официалната позиция на правителството, цитирана от Интерфакс, подобно наказание е безсмислено, тъй като законът не е насочен към хора, които се намират в Русия. В документа не се уточнява какво съдържа дефиницията за русофобия.
След началото на руската инвазия в Украйна Москва чести обвинява западни представители в русофобия. Президентът Владимир Путин описва това понятие като "канселиране на руската култура" на Запад (от английската дума cancel - анулиране, заличаване, изтриване).
Руските власти многократно са наричали западните санкции, наложени на Москва заради непредизвиканата агресия срещу Киев, "израз на русофобия".
Терминът "русофобия" е въведен за първи път от руския поет и дипломат Фьодор Тютчев през 19 век, за да опише прозападните руски либерали.
Професорът по история в Йейлския университет Тимъти Снайдър описа този термин в своя реч пред Съвета за сигурност на ООН през март 2023 г. като инструмент, с който Русия иска да оправдае своите предполагаеми военни престъпления в Украйна.
Вижте също "Поредната руска намеса". Какво стои зад образуваното в Москва дело за съветския паметник в София