Вашингтон ще прекрати усилията си за посредничество между Русия и Украйна, ако до няколко дни не стане ясно, че скоро ще бъде постигнато мирно споразумение. Това каза държавният секретар на САЩ Марко Рубио преди да напусне Париж след среща с украинска делегация.
В четвъртък в столицата на Франция започна тридневна среща между ключови европейски държави, Украйна и САЩ, на която се търси решение за прекратяване на войната, която Русия води в Украйна. На фона на срещата Русия продължи да обстрелва украински градове и да убива цивилни хора.
Всъщност това е първата среща от формата "коалиция на желаещите", в която САЩ участват. И въпреки че в Париж няма представители на всички 30 държави, които са изразили готовност да участват в мироопазващата мисия в Украйна, присъстват ключовите - Великобритания и Германия.
Вижте също След срещата в Париж. Започва ли нова глава в преговорите за мир в Украйна"Ако мирът е възможен, ние сме вътре, ако не, имаме други приоритети", каза Рубио.
Той добави, че САЩ помагат на Украйна през последните три години и искат конфликтът да приключи, но има и други задачи, върху които трябва да се съсредоточат.
"Сега стигаме до момент, в който трябва да решим и да определим дали това (постиганеto на мир - бел.ред.) изобщо е възможно", каза Рубио.
В четвъртък делегациите на Украйна и САЩ в Париж обсъдиха начините за прекратяване на войната. Bеше обявено, че екипът на американския президент Доналд Тръмп е решен да работи за прекратяване на войната.
Пратеникът на САЩ за Украйна Кийт Келог, който участва в срещите, ги определи като "много продуктивни". Освен Рубио и Келог, в разговорите в Париж от страна на САЩ участва и специалният пратеник на президента на САЩ Стив Уиткоф.
Украинската делегация беше ръководена от министъра на отбраната Рустем Умеров и ръководителя на президентската канцелария Андрий Ермак. В разговорите участваха и представители на ръководствата на Франция, Великобритания и Германия.
По думи на френски официални лица срещите са преминали "перфектно" и са показали, че европейците са се върнали на масата на преговорите за бъдещето на Украйна. Съветник на френския президент Еманюел Макрон каза, че консултациите са показали "реално сближаване" на възгледите за целта на Тръмп за прекратяване на войната.
Украинският президент Володимир Зеленски, отговаряйки на въпроси на журналисти в Киев в четвъртък, разкритикува специалния пратеник на Тръмп. Според Зеленски Стив Уиткоф е възприел стратегията на руската страна.
Администрацията на Доналд Тръмп твърди, че войната трябва да приключи възможно най-скоро. В резултат на поредица от разговори беше направено предложение за примирие без предварителни условия.
Русия, макар и да не го отхвърли, започна да поставя условия. Сраженията продължават, а през последните седмици десетки цивилни станаха жертва на руски ракетни удари по украински градове, а най-смъртоносните атаки бяха в Кривий Рог и Суми.
Специалният пратеник на президента на САЩ Стив Уиткоф каза след срещата си с руския президент Владимир Путин в Санкт Петербург на 11 април, че ключът към мирното споразумение е във въпроса за "петте територии" (окупираните от Русия украински територии).
Ройтерс пише, че в разговора си с Тръмп пратеникът му е нарекъл признаването на контрола на Москва върху окупираните украински региони "най-бързият начин за постигане на примирие в Украйна".
Така наречената "коалиция на желаещите" обединява държави, които са готови да участват в гарантирането на сигурността на Украйна след евентуално прекратяване на огъня с Русия.
Коалицията включва около 30 държави - по-голямата част от страните от ЕС, както и Канада, Австралия и др. САЩ не са сред тях. Редица държави заявиха готовността си да изпратят войски в Украйна за поддържане на мира, а други изразиха подкрепа под други форми. Франция и Великобритания са неформалните лидери на тази коалиция.
Вижте също Русия и балистичните ѝ ракети по Украйна. На какво отгоре се чака мир от агресора