Връзки за достъпност

Извънредни новини

След срещата в Париж. Започва ли нова глава в преговорите за мир в Украйна


От ляво надясно: френският външен министър Жан-Ноел Баро, британският външен министър Дейвид Лами и държавният секретар на САЩ Марко Рубио в Париж, 17 април 2025 г.
От ляво надясно: френският външен министър Жан-Ноел Баро, британският външен министър Дейвид Лами и държавният секретар на САЩ Марко Рубио в Париж, 17 април 2025 г.

До неотдавна се говореше за прекратяване на огъня в Украйна до Великден. Това не се случи, но напоследък може би има някакъв напредък в дипломатическите усилия.

Шумът, който идва от Париж след разговорите на високо равнище между ключови европейски държави, Украйна и САЩ, е необичайно положителен. Това беше първата подобна среща между тях в този формат.

Усилията на САЩ да накарат Русия да се съгласи на каквото и да е прекратяване на огъня бяха посрещнати с неясни думи и засилени бомбардировки в Украйна.

Специалният пратеник на САЩ Стив Уиткоф каза, че след третата му среща с руския президент Владимир Путин на 11 април "се очертава сделка", намеквайки, че Украйна трябва да направи огромни териториални отстъпки на Русия.

Украинският президент Володимир Зеленски го обвини в "разпространяване на руски наративи".

Без камери, моля

От срещата в Париж беше публикуван 45-секунден видеозапис, на който се вижда как Еманюел Бон, съветник на президента Макрон по въпросите на външната политика, очевидно моли Уиткоф да започне с разяснителна реч, преди екипът с камери да бъде изведен от охраната.

Изглеждаше така, сякаш искаха да изгонят камерите, преди той да каже каквото и да било.

"Напълно ясно е, че повечето европейски лидери, включително [френският президент Еманюел] Макрон, са напълно против всички направени предложения, особено от Стив Уиткоф", каза френският политически анализатор Никола Тензер пред Радио Свободна Европа/Радио Свобода (RFE/RL).

Тензер, който е председател на Центъра за проучвания и изследвания на политическите решения (CERAP) добави, че самата среща е знак за напредък.

"Те вече разбират, че не могат да постигнат каквото и да е споразумение без европейците", каза той.

Нови споразумения по отношение на Украйна не бяха обявени. Страните обаче се договориха, че следващата седмица в Лондон ще има нови разговори в новия формат: Европа, Украйна и САЩ. Това изглежда е важно развитие.

Среща на министрите на външните работи в Париж, 17 април 2025 г.
Среща на министрите на външните работи в Париж, 17 април 2025 г.

Място на масата

На преговорите в Париж присъства и пратеникът на САЩ Кийт Келог, който през февруари в Мюнхен каза, че Европа няма да има място на масата за преговори за бъдещето на Украйна. Оттогава самият Келог отсъства от ключови срещи.

По думите на Алина Полякова от Центъра за анализ на европейската политика срещата подсказва, че Вашингтон сега търси подкрепа от Европа.

"Те осъзнаха, че се нуждаят от европейския принос, защото те имат участие в играта", каза тя.

"Не става въпрос само за част от територията на Украйна. Става въпрос за по-широки въпроси на европейската сигурност и не можете да ги отделите (европейците - бел.ред)."

Президентът на САЩ Доналд Тръмп се среща с премиерката на Италия Джорджия Мелони в Овалния кабинет, 17 април 2025 г.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп се среща с премиерката на Италия Джорджия Мелони в Овалния кабинет, 17 април 2025 г.

Докато течеше срещата в Париж, президентът на САЩ Доналд Тръмп прие в Белия дом италианската премиерка Джорджия Мелони.

Той каза, че през следващите дни може да има още две събития: споразумение с Украйна за предоставяне на достъп на САЩ до нейните редкоземни минерали и отговор от Русия за възможното прекратяване на огъня в Украйна.

И по двата въпроса по-ранните оптимистични изявления на американски официални лица не са давали резултат.

Но перспективата за нов дипломатически път, включващ Европа, Украйна и САЩ, е нова. Въпросът сега е дали обявената среща в Лондон ще бъде началото на нов плодотворен дипломатически процес или просто поредната задънена улица.

Форум

XS
SM
MD
LG