Рекорд след рекорд отчитат термометрите по света в последните седмици. Жегите са опасни и вървят с предупреждения от властите как да се пазят хората. Световната метеорологична организация (СМО) казва, че в Европа е отчетена най-горещата седмица през юли досега, а предишният месец е бил най-топлият юни, откакто се провеждат измерванията. Учени имат обяснение защо е толкова горещо.
През 2016 г. едно от най-красивите природни кътчета в света - Големият бариерен риф в Австралия, загуби една трета от цветовете си.
Тогава СМО отчете най-горещата година до този момент, а за основна причина се смята глобалният феномен Ел Ниньо. Той обхвана Земята в първата половина на годината.
Днес, през 2023 г., учени предупреждават за неговото завръщане, като според данните той вече е тук.
Очаква се феноменът да продължи до края на годината и в комбинация с редица други фактори, сред които антициклоните Цербер и Харон, да предизвика нов рекорд на средната температура в света. Свободна Европа събра най-важното за Ел Ниньо и другите ключови причини за рекордните жеги това лято.
Рекордите
Рекордни температури това лято бяха отчетени в различни точки по света. В неделя в града Санбао в Синцзян-Уйгурския автономен район в Китай бяха отчетени 52,2 градуса по Целзий според държавния вестник "Синцзян дейли", цитиран от Ройтерс. Това е най-високата стойност за страната, като тя надмина рекорда от 2015 г. от 50,3 градуса, измерен в същия район.
Силни покачвания на температурите бяха отчетени също в Северна Америка, а в Южна Европа жегите доведоха до смъртта на един човек. Близо 40-годишен италианец е починал, след като е припаднал, докато боядисва линиите на пешеходните пътеки в град близо до Милано.
От няколко дни в Испания се отчитат температури, които достигат 45 градуса. Горещините вече засегнаха Турция, Гърция, Хърватия, Южна Франция, както и страните на Балканите, където температурите на моменти надвишават 40 градуса, включително и в България.
Температурата на водата на повърхността на световния океан счупи годишния си рекорд през април и оттогава поддържа безпрецедентно високи нива.
Ел Ниньо и Ла Ниня
Една от основните причини за тазгодишните температури според учени е Ел Ниньо - естествен глобален климатичен феномен, който се появява на всеки две до седем години и продължава между 9 и 12 месеца. Той се дължи на необичайно топли води в източната част на Тихия океан.
При нормални обстоятелства пасатите, които се движат по екваториалния Тихи океан, духат от изток на запад. Така по време на движението водата, която тези ветрове придвижват по повърхността, се затопля от слънчевата светлина и тази топлина се пренася на запад. Повърхностните води в океана остават по-хладни на изток и по-топли на запад.
По време на Ел Ниньо въпросните пасати се забавят или обръщат посоката си вследствие на промяна във въздушното налягане. Тогава затоплените води се придвижват на изток към Америка.
Промяната в посоката на тези ветрове води до увеличение на температурата на морската повърхност в източния Тихи океан, като увеличението трябва да е минимум 0.5 градуса по Целзий спрямо средното за региона, за да се смята, че се е появил Ел Ниньо, пише Би Би Си.
Противоположното състояние на Ел Ниньо - Ла Ниня, обикновено трае между една и три години, като се появява по-рядко. Двата феномена невинаги се редуват. По време на Ла Ниня водната повърхност в източния Тихи океан е по-хладка от обикновено, а глобалните температури спадат.
Би Би Си отбелязва, че въпреки глобалния затоплящ ефект на Ел Ниньо, регионалните ефекти са разнообразни и на някои места може да бъде както по-топло, така и по-хладно от очакваното.
Феноменът дължи името си на перуански рибари, които го наблюдават за пръв път през 1600 г. и го кръщават с испанския еквивалент на "Младенеца" - "El Niño", тъй като ефектите от него по бреговете на Южна Америка се проявяват най-силно в периода около Рождество Христово.
Цербер и Харон
Освен Ел Ниньо Европа вече беше засегната и от два антициклона, които доведоха до рекордни увеличения на температурите в началото на лятото.
Първият от тях беше Цербер, кръстен от италиански учени на едноименното триглаво куче от третия кръг на ада в "Божествена комедия" на Данте Алигиери. Антициклонът тръгна от Сахара, премина през Северна Африка и достигна до Средиземноморието.
Преди дни в Южна Европа бяха отчетени и последици от антициклона Харон, кръстен на едноименния лодкар от гръцката митология, който прекарва мъртвите в подземното царство на Хадес. Очаква се ефектът на Харон да продължи до края на юли.
Двете явления доведоха до температури над 48 градуса по Целзий в Южна Европа. Смята се, че ефектът на подобни вълни се засилва от наличието на Ел Ниньо.
Климатичните промени
Освен неоспоримото въздействие на природните явления, учени по света продължават да напомнят и за пагубния ефект на глобалното затопляне, причинено от човешка дейност.
"Тези горещи вълни са не само по-чести, но и по-горещи и по-дълги, отколкото биха били без глобалното затопляне", казва пред Би Би Си Фридерике Ото, климатолог в Института за климатични промени "Грантъм" в Лондон. По нейни думи колкото по-висока е глобалната температура, толкова по-висок е рискът от горещи вълни.
По-рано този месец британската национална метеорологична служба предупреди, че предизвиканото от човека изменение на климата прави температурните рекорди все по-вероятни.
В свой доклад за въздействието на климатичните промени върху времето в Испания природозащитната организация "Грийнпийс" призовава за спешно намаляване на емисиите на парникови газове, които нагряват планетата. Това би могло да стане чрез увеличаване на използването на възобновяеми енергийни източници и намаляване на зависимостта от изкопаеми горива, пише "Грийнпийс", цитирана от Евронюз.
Вижте също "Нервите ми не издържат". Какво променя световната среща за климата