Един прием, две ДПС-та. Как празникът на Турция събра в една зала крилата на Пеевски и Доган

Посланикът на Турция Мехмет Саит Уянък със съпредседателя на ДПС Делян Пеевски и кмета на Кърджали Ерол Мюмюн и с другия съпредседател на ДПС Джевдет Чакъров. Колаж

Традиционен тържествен прием в посолството на Турция в София събра в една зала представители на двете враждуващи крила на ДПС - воденото от единия съпредседател на движението Делян Пеевски, и това на другия съпредседател Джевдет Чакъров, който остана верен на Ахмед Доган.

Двата лагера публикуваха по отделно снимки с посланика на Турция в България Мехмет Саит Уянък. Залогът за фракциите в разделената партия в отношенията с Турция е висок - движението е създадено като партия, която защитава правата и свободите на българските турци. И досега мнозинството от тях го припознаваше като свое политическо представителство.

Събитието в дипломатическата мисия се проведе във вторник, точно два дни след предсрочните парламентарни избори в България. На тях двете фракции се явиха отделно. ДПС – Ново начало на Пеевски събра повече гласове в България, но Алианс за права и свободи (АПС) на почетния председател на движението Доган взе повечето гласове от Турция, където гласуват българските изселници.

Вижте също Изборите: "Величие" остава извън парламента

Приемът, даден от посолството на Турция на 29 октомври в хотел „Рамада“ в София, беше по повод националния празник на страната. На тази дата през 1923 г. Мустафа Кемал Ататюрк провъзгласява Турция за република.

Само преди година представители на ДПС на приема бяха на това събитие като членове на една партия. Сега враждуват.

От страна на Пеевски на събитието са присъствали дългогодишните депутати Йордан Цонев, Искра Михайлова, Халил Летифов, Станислав Анастасов, и кметове, които останаха част от фракцията.

От страна на Доган на приема са присъствали още евродепутатът Илхан Кючюк, Валентин Тончев, Ибраим Зайденов, Филиз Хюсменова и други.

Делян Пеевски и представители на неговата фракция в ДПС на приема във вторник

„След образуването на две отделни формации всяка една от тях иска да потвърди своята легитимност“, каза пред Свободна Европа Елена Поптодорова, дипломат и бивш посланик на България в Съединените щати.

По думите на Поптодорова в това, че посолството е отправило покани и към двете фракции на ДПС няма „нищо необичайно от гледна точка на протокол“, защото обикновено на такива събития се канят широк кръг от представители на политически партии и други организации.

Последното се потвърждава и от списъка с гости, публикуван от БТА по съобщение от посолството - там са били настоящи и бивши министри и зам.-министри, дипломати, представители на различни партии, общественици.

„По-скоро интригата е вътре в самата предишна партия ДПС, в старата голяма организация, по-скоро там трябва да търсим последващо развитие“, каза Поптодорова по повод представянето на събитието от всяка от фракциите.

„По отношение на Турция не би следвало да има никакво съмнение, че там ще има и едно състезание кой ще има по-силни позиции.“, добави тя.

Други политически партии не публикуваха снимки от приема. Единствено председателят на ГЕРБ Бойко Борисов пусна по-рано през деня във вторник кадър от срещата си с турския посланик по случай празника - но не в посолството, а в централата на ГЕРБ. Представители на партията обаче са били на събитието в мисията.

ДПС се разцепи на две през юни след конфликт между Пеевски и Доган. Още по време на предизборната кампания преди вота на 27 октомври представители на крилото на почетния лидер проведоха поредица от срещи с турски политици, за които съобщаваха публично.

Джевдет Чакъров се срещна с кмета на Истанбул Екрем Имамоглу от опозиционната Републиканска народна партия, със заместник-председателя на Партията на справедливостта и развитието на турския президент Реджеп Тайип Ердоган Зафер Съракая, с председателя на ултраконсервативната Партия на националното движение, която е част от управляващата коалиция на Ердоган - Девлет Бахчели, както и с областните управители на Истанбул и Бурса и други политици и държавни служители.

Крилото на ДПС на Делян Пеевски съобщи само, че е провело среща с български изселници в истанбулската община „Чаталджа“.

Вижте също Как ДПС на Пеевски победи ДПС на Доган

На изборите коалицията на Пеевски получи по-голям дял от общия брой гласове – малко над 11,5%, и ще бъде четвърта сила в следващия парламент, докато коалицията на Доган получи малко под 7,5% и ще бъде шеста.

АПС на Доган обаче получи близо 65% от гласовете в Турция. ДПС – Ново начало събра малко над 28% от гласовете там.

Битката за овладяването на самата партия ДПС, на която към момента юридически пълноправни съпредседатели са и Пеевски, и Чакъров, а Доган е почетен лидер, тепърва предстои - и в органите на движението, и пред съда.

Вижте също "Докато Бойко и Пеевски са скачени съдове, ние сме заложници". Какво може да предложи Борисов