Задействана е процедурата по преместването на Паметника на Съветската армия от центъра на София.
Това съобщи областната администрация на столицата, цитирана от Медиапул. Преместването на съветския паметник е сред приоритетните въпроси, по които работи областната управа, а процедурата "се движи възможно най-бързо според предвидените в закона срокове".
На 3 август областният управител на София Вяра Тодева е поискала от столичния кмет Йорданка Фандъкова наличните документи за изграждането на паметника. Тодева е изпратила и запитване до директора на Националната галерия дали скулптурите и барелефите от него може да бъдат приети в Музея за изкуството от периода на социализма.
Вижте също Нова крачка към преместването му. Кабинетът промени статута на съветския паметник в СофияТова се случва само ден след като в сряда Министерският съвет взе решение Съветският паметник в София да се превърне от публична в частна държавна собственост. Инициативата за това отново беше на областния управител Вяра Тодева.
"Предложението ми е обвързано с решението на Столичния общински съвет, в което се предлага паметникът да бъде евентуално преместен", каза тогава Тодева пред Свободна Европа.
На 9 март Столичният общински съвет гласува за предложението за преместването на паметника, а на кмета на София Йорданка Фандъкова беше възложено да поиска от областния управител да се заеме с него. Тогавашният управител на област София Митко Михайлов обаче не се ангажира с позиция по въпроса. Междувременно той беше сменен, а след идването на Тодева на поста процедурата беше задвижена.
Паметникът на Съветската армия в София е построен десет години след нахлуването на Червената армия в България в края на Втората световна война. Тогава СССР обявява война на България, а малко след това в страната се извършва деветосептемврийският преврат. След 10 ноември 1989 г. множество граждани и политици искат премахването на паметника, тъй като той е построен с пропагандна цел от комунистическия режим.
В защита на монумента се обявяват от БСП и проруската партия "Възраждане", които периодично организират протести в негова защита.
Вижте също Две версии за минало и настояще. Какво раздели демонстрациите за 9 май освен полицейския кордон