"Става същинска джунгла". Защо групи тийнейджъри нападат хора в молове

Силуети на момчета на фона на снимка от партерния етаж на мол „България“

Няма как да не сте ги виждали. Групи тийнейджъри, често облечени с черни анцузи и качулки. Ходят в моловете в София, където се бият, хвърлят предмети и ограбват. Преди дни една такава група преби служител на мол и му предизвика сътресение. Откъде идва тази агресия и какво правят институциите?

12-годишният Емил е с приятели в столичния мол „Сердика“. Неделя следобед е и четирите момчета седят на маса близо до заведенията за хранене в мола.

Изведнъж обаче ги обграждат десетима тийнейджъри. Те започват да обиждат момчетата, искат парите им и заплашват, че ако не ги дадат, ще ги набият. Накрая тийнейджърите преджобват Емил и приятелите му и взимат всичките им пари.

Това се случва пред очите на посетители и служители на мола в натоварения почивен ден.

Вижте също Пречат им бежанци, ваксини, "чужди агенти", сега и пиеса. Кои са хората зад протеста пред Народния театър

Историята е от началото на октомври. Разказва ни я по-големият брат на Емил – Даниел (имената и на двамата са променени). В момента на грабежа Даниел е пред мола, за да се види с приятел. Веднага щом научава, че брат му е бил ограбен, той намира охраната на мола. Но нападателите успяват да избягат.

Даниел и семейството му подават сигнал в полицията, но по случая им няма развитие. Няма задържани за грабежа, нито повдигнати обвинения.

Подобни истории се оказват всекидневие в търговските центрове в София. През последните седмици медийни публикации говорят за побои, грабежи и сексуално насилие в молове – все извършени от страна на деца и тийнейджъри.

В неделя няколко момчета пребиха служител на сладкарница в мол „България“. Подгонили са го, след като той им е направил забележка да не плюят и да не заливат с вода клиентите на заведението.

Свидетели разказват как тийнейджърите са ритали мъжа в слабините и корема и са го удряли с боксове в лицето. Оттогава служителят е в болница с мозъчно сътресение, а три от момчетата са задържани и обвинени в хулиганство.

Защо се случва всичко това?

Момчетата в черно

„Видимо бяха доста малки. Облечени в черно, с бръснати глави. На възраст между 14 и 17“, разказва Даниел пред Свободна Европа. Той успява да види тийнейджърите, ограбили и заплашили брат му, но за кратко. Те побягват, когато виждат Даниел и охраната на мола.

По подобен начин изглеждат момчетата, които нападнаха служителя в мол „България“. Видеозаписи показват тийнейджъри с черни анцузи и качулки, които повалят мъжа на земята и го ритат.

Служители, станали свидетели на нападението, разказаха пред Свободна Европа, че такива групи често посещават мола.

„Вдигат шум, псуват, плюят, хвърлят неща, държат се невъзпитано. Но чак такова нещо досега не бяха правили“, казва една от служителките, и добави, че се страхува да не стане обект на подобна атака.

Кадър от партерния етаж на мол „България“, в близост до мястото на нападението от неделя. 27 ноември 2024 г.

Същото казва и Ивета, която работи в заведение в мол „Парадайс“. Оттам често излизат новини за прояви на хулиганство и насилие от непълнолетни. През септември видеоклип показа момчета с качулки, които хвърлят столове и чупят бутилки тъкмо в този мол.

Ивета казва, че тя и колегите ѝ са „подложени на системен психически тормоз от страна на групичка гамени“. Над 15 тийнейджъри всяка вечер посещават заведението, държат се агресивно и заплашват хората от персонала. Служителите подават сигнали до полицията, обръщат се и към охраната на мола, но те „си прехвърлят топката“.

Молът става същинска джунгла.
Ивета

„Вече половин година момичетата, които работят вечерни смени, живеят в постоянен страх как да се приберат безопасно вечер. Молът става същинска джунгла“, казва още Ивета и уточнява, че случаите на агресия са започнали през май.

През последната седмица и други потърпевши разказаха пред медиите подобни истории – за тийнейджъри, които заплашват хора с ножове и боксове, правят опити за грабеж, обиждат и нападат. Беше създадена и групата във Фейсбук „Насилието в мола“.

Много истории, малко сигнали

Въпреки многото истории в медиите и социалните мрежи, от началото на 2024 г. досега има само 13 подадени сигнала за нападения в молове на територията на София. За цялата 2023 г. сигналите са 9. Това казаха за Свободна Европа от Столичната дирекция на вътрешните работи (СДВР).

Статистиката е обща и няма как да се направи разбивка колко сигнала от кой мол са постъпили.

„По двата най-драстични случая – от мол „Парадайс“ през септември и последния случай от мол „България“ – извършителите са установени и задържани, а материалите са предадени на прокуратурата“, казват от СДВР.

Сигналът до спешния номер 112 е важно условие полицията да влезе в мола. Пред бТВ Иван Янулов от СДВР каза, че полицаите не могат да пребивават в частни търговски обекти, „но когато има сигнал, влизаме и реагираме“.

Вижте също "Не сме расисти... засега". Момчета в черно поискаха да се премести един бежански център

Въпреки това служителите на молове и част от потърпевшите, с които Свободна Европа разговаря, не са доволни от реакцията на полицията.

По думите на Янулов от СДВР, за реда в моловете трябва да отговарят частните охранители, наети за тази цел. Но част от тях се притесняват да не превишат правомощията си и да бъдат уволнени, ако се опитат да противодействат на непълнолетен нападател.

Направихме опит за разговор с охранител в мол „България“, но той каза, че му е забранено да говори пред медиите.

Има ли повдигнати обвинения

Софийската районна прокуратура (СРП) повдигна обвинения на трима тийнейджъри във връзка с нападението над мъжа в мол „България“. Те са обвинени за „хулиганство, отличаващо се с изключителен цинизъм и дързост“.

Във вторник Софийският районен съд (СРС) остави трите момчета в ареста за постоянно. Те могат да получат присъда до две години лишаване от свобода.

Свободна Европа изпрати писмо до СРП с въпроса колко други повдигнати обвинения за нападения в молове има през 2023 и 2024 г.

Оттам казаха, че не могат да отговорят с конкретни числа, защото поддържат обща статистика по вид престъпление, а не по място на извършването му. За момента остава неясно докъде е стигнала работата и по останалите случаи на насилие в молове.

В сряда изпълняващият функциите главен прокурор Борислав Сарафов разпореди на прокуратурите в цялата страна да искат „незабавни действия във връзка със зачестилите случаи на проявено насилие, извършени по хулигански или дискриминационни подбуди на обществени места“.

Съгласно написаното от Сарафов, органите на Министерството на вътрешните работи (МВР) в страната трябва веднага да уведомяват прокуратурата за всички нови сигнали за упражнено насилие.

Реакцията на моловете

Ръководствата на няколко мола излязоха с позиция във връзка с проявите на насилие.

От мол „България“ осъдиха нападението от неделя и казаха, че не толерират „агресивното поведение“.

Вижте също Фалшиви опозиции. Как унизителен клип и убийство на жена станаха повод за атаки срещу цели групи

От мол „Парадайс“ казаха, че безопасността и сигурността на служителите и клиентите им са от „първостепенно значение“. „Готови сме да оказваме съдействие на компетентните органи при наличие на противоправни прояви“, добавиха от мола.

В сряда излезе становище на Българската асоциация на ритейл центровете, в която членуват 13 мола в страната, включително „Парадайс“ и „Сердика“. От асоциацията казват, че членовете им са провели срещи с ръководствата на охранителните фирми към моловете за засилване на мерките за сигурност и подобряване на реакцията в кризисни ситуации.

На места ще бъде увеличен броят на охранителите, ще има паник бутони за по-бърза реакция, а „групи от подозрителни лица“ ще се проверяват и евентуално ще бъдат извеждани.

Защо се случва това

Според психолога Иван Игов подобни мерки няма да стигнат до корена на проблема.

Не се занимаваме със симптома, а с последствието.
Иван Игов

„Когато не се работи активно с насилниците, а се предприемат само мерки за охрана и сигурност, не се занимаваме със симптома, а с последствието“, каза Игов пред Свободна Европа.

Тогава насилието няма да изчезне, а просто ще се премести - както се измества от дома и класната стая към улицата и мола.

Затова трябва отрано да се работи с децата и тийнейджърите, които проявяват белези на потенциални насилници. Често това са деца, израснали в агресивна обстановка, сред скандали между родителите и физически посегателства.

Ако с тези деца не се работи в по-ранна възраст, те започват да придобиват увереност, че са ненаказуеми, добави Игов. Агресията им не се санкционира, а им носи предимства и облаги – авторитет сред съучениците и приятелите, пари, когато става дума за грабеж, и т.н.

Спирането на този процес трябва да започне възможно най-рано. Това зависи и от семействата, и от образователната система.

„Докато не започнем да се борим със симптомите на насилието при децата, ние никога няма да се отървем от това насилие“, каза още Игов. „Просто ще го преследваме на различни места.“

Вижте също "Няма да бъда себе си". Защо едно момче се притеснява да се върне в класната стая