Застрахователната компания "Лев инс" загуби делото за 1 млн. лв., което заведе срещу сайта "Медиапул", става ясно от решение на Софийския градски съд (СГС), публикувано в четвъртък. Съдия Стилияна Григорова приема, че ако журналистите бъдат ограничени да изнасят данни от публични източници, "би означавало да се стимулира цензурата, наложена в известни исторически периоди на страната ни".
"Лев инс" заведе рекордния иск срещу "Медиапул" за заради статия, която цитира стенограма от заседание на Министерския съвет (МС). В статията се цитират думите на бившия служебния министър на финансите Росица Велкова, която говори за проблеми със задължения на компанията "Лев инс" към националното бюро "Зелена карта".
Вижте също "Политически е много добре ориентиран". Алексей Петров между подземния свят и публичния животЗастрахователят твърди, че размерът на иска му, който е най-големият, претендиран срещу медия в България, "напълно кореспондира с възможната щета, която некоректните внушения биха могли да нанесат на застрахователния сектор в България, финансовата система и в частност - на компанията".
Няколко журналистически организации излязоха с призив искът да бъде оттеглен, като го определиха като дело за сплашване. Компанията обаче не промени позицията си и делото започна в началото на ноември.
С решението си на първа инстанция съдът напълно отхвърля претенциите на "Лев инс", приемайки, че "не може да се говори за баланс между правата на гражданите на информация и изнасяне на данни от публични източници, които съдържат неблагоприятни за адресирания субект изказвания".
"Недопустимо е под страх от накърняване на репутацията на граждани, частни и публични организации членовете на демократичното общество да бъдат оставени в неведение за събития, процеси и решения, свързани с благоденствието и просперитета на националната общност", мотивира се съдия Григорова.
Тя посочва още, че отразяването на дискусия в Министерския съвет по обществено значими теми "не поражда отговорност на обществения стожер на основно човешко право – достъп до информация".
"В такива случаи поведението на посредника между властта и хората, които имат правото на знаят за насоките на държавното управление, особено в област, пряко свързана с качеството им на живот, не е противоправно. Такова би било бездействието на медиите; тяхното мълчание, което би легитимирало удобството на информационното затъмнение", постановява СГС.
Съдия Григорова подчертава също, че въпросната статия "не съдържа нито клевети, нито обиди", а нейният автор Цветелина Соколова е от години отразява финансовата сфера "в съответствие с правилата на журналистическата етика".
Решението на Софийския градски съд не е окончателно и може да се обжалва на втора инстанция в 14-дневен срок.
Главната редакторка на "Медиапул" Стояна Георгиева коментира, че макар съдебният казус да не е приключил, "решението е победа за демократичното право на гражданите да бъдат информирани".
В България все още няма правна дефиниция на делата за сплашване, но на европейско ниво в момента се подготвя законопроект, който да защитава журналистите от подобни процеси. Условието е те да не са опозорили или оклеветили някого с публикациите си.
Вижте също Вместо да защитават разследващите журналисти, българските власти ги преследват