Фирма, близка до унгарския премиер Виктор Орбан. Една от най-големите компании в Централна и Източна Европа изобщо, наследник на държавния газов и петролен тръст на Унгария. Също така - защитничка на търговията с руски петрол и газ.
Това са само част от данните за унгарската компания MOL, която иска да купи рафинерията на руската "Лукойл" в България. Новината беше съобщена от самия Орбан в неделя.
В понеделник служебният министър на енергетиката на България Владимир Малинов потвърди информацията. Той каза, че правителството следи процеса по продажба, но няма да се меси, а при нужда ще прехвърли инициативата към парламента, който евентуално да вземе страна при сделката.
Вижте също Как България се оказа на трето място в света по внос на руски петролОт изявлението на Орбан по-рано стана ясно, че освен унгарската MOL още 6 компании са кандидати да закупят бургаската рафинерия на "Лукойл". MOL е единственият кандидат-купувач от ЕС, каза още Орбан.
Българските институции все още не са коментирали кои са другите участници в търга. Свободна Европа изпрати въпрос както до министерството на енергетиката, така и до "Лукойл", но до публикуването на материала не получихме отговор.
Какво знаем тогава за единствения известен кандидат до момента - унгарската MOL?
Коя е компанията
MOL e една от най-големите компании в Централна Европа и Източна с дейност в няколко държави. Тя е основана през 1991 г. и в следващите години открива представителства в Румъния, Словакия, Украйна, Словения, Русия, Австрия.
В момента тя притежава три рафинерии – в Унгария, в Словакия и в Хърватия. Ако придобие рафинерията в Бургас, то тя ще бъде най-голямата в актива ѝ - с капацитет от 196 000 барела на ден.
Близост до Орбан
30% от собственността на MOL принадлежат на три унгарски фондации, създадени преди няколко години от премиера Виктор Орбан. Тогава той каза, че целта им е да се занимават с инвестиции във висшето образование и търсене на таланти.
Ръководителите на фондациите са хора, които са близки до управляваща партия Фидес. Председател на една от тях, например, е Балаш Орбан, началник на кабинета на Виктор Орбан и един от най-приближените му хора.
Вижте също Западните приятели на Путин, които не го изоставят дори сегаСамият Орбан води приятелска политика към режима на Владимир Путин в Русия, а компанията MOL също е известна като ярък защитник на руските петрол и газ. Унгария една от страните в ЕС, които са най-зависими от руски енергийни продукти.
След като Русия нахлу в Украйна, ЕС въведе санкции срещу Москва. Съюзът зе решение за почти пълна забрана за вноса на руски суров петрол и преработени петролни продукти. В същото време повечето страни ограничиха и вноса на руски газ.
Унгария обаче продължава да поддържа тесните търговски връзки с Русия и остава силно зависима от руски нефт и газ.
Какво казаха българските власти
Рафинерията на "Лукойл" е ключов обект за България. Държавата притежава "златна акция" там, която ѝ дава право на решаващ глас при вземане на стратегически решения. Тази възможност досега не е използвана.
Освен това според правилата, по които се управлява "Лукойл България", при продажба и смяна на мажоритарния собственик е необходимо произнасяне на Комисията за защита на конкуренцията и Държавната агенция "Национална сигурност" (ДАНС).
Отделно държавата има право да назначи в компанията особен управител, който при определени обстоятелства да може да поеме контрола над "Лукойл".
В понеделник обаче служебния министър на енергетиката Владимир Малинов каза, че властите следят отблизо процеса, но не може да имат пряка намеса при смяна на собствеността на рафинерията.
"Напълно уважаваме частната собственост и от тази гледна точка българската държава не може да има решаваща дума по отношение промяната на собствеността на рафинерията. Но от гледна точка на значимостта на рафинерията не само за националната сигурност, но и за енергийната сигурност на държавата, ние осъществяваме много близък мониторинг на тези процеси", каза Малинов.
Вижте също Правиш "Турски поток" с Русия и започва да ти върви. Как Владимир Малинов стигна до поста министър на енергетикатаКакво се случва в съседна Румъния
Предложението на MOL за закупуване на бургаската рафинерия на "Лукойл" идва на фона и на други унгарски енергийни интереси в региона.
В момента държавната унгарска MVM иска да закупи дяловете на енергийната компания E.ON в Румъния. Румънските власти казаха, че проверяват сделката и може и да не я одобрят, ако не отговаря на националните интереси.
Експерти казват, че MVM поддържа тесни връзки с Русия и Китай.
"Ще се анализира сложната структура на търговските отношения и източниците на капитализация на MVM, включително капиталовите потоци на унгарската компания, особено тези извън Европейския съюз", казаха от румънското министерството на енергетиката.
Вижте също "Печатницата за пари" затваря. Ще пресъхне ли "Турски поток" след новите санкции на САЩВъпросът за евентуална сделка за продажба на рафинерията в Бургас идва близо година след като "Лукойл" официално обяви, че планира да продаде бизнеса си в България.
Това се случи след поредица от действия на тогавашните парламент и правителство срещу руската компания. Те бяха част от отказа на България от руски горива след началото на войната на Русия срещу Украйна през 2022 г.
Само преди месец дружеството "Литаско", което е основен акционер в рафинерията "Лукойл Нефтохим Бургас", опроверга твърденията за предстоящата ѝ продажба на катарско-британски консорциум.
Вижте също "Поредна игра". Иска ли България да изгони "Лукойл"