Преходът към бъдещето отшумя и по едно време незабелязан свърши, започна преходът към миналото.
Красен Станчев, 21 януари 2021 г.)
Красимир Терзиев издаде книга "Между миналото, което е на път да се случи, и бъдещето, което вече е било" (по изложба от 2015 г.) и инсталация (от 2024 г.). Това съвпада точно с мои наблюдения на обществените избори от последните години.
Преди 35 и 25 години изборът на НАТО и “Европа” е направен от хора, започнали житейския, мисловния и обществения си живот в средата на 1960-те в страните от бившия Съвет за икономическа взаимопомощ (СИВ) и Варшавския договор .
Те са поколението, размило авторитарно-еднопартийните управления през 1980-те, разрушило Берлинската стена, смъкнало Желязната завеса, премахнало централното планиране в икономиките и върнало моментно и насила създадената “Източна Европа” в Европа.
Струва ми се очевидно, че подобни избори предстоят и тази година, и в бъдеще. Затова не е излишно да се вгледаме в случилото се от 1944 до 2004 година.
Случилото си и запомнено като събития от 1989 г., често невежествено тълкувани, е резултат от продължило години несъгласие с античовешкия характер на съветската система. Моментът на “завръщане“ към някакъв нормален обществен и политически ред остава без необходимото внимание. Той започва като съпротива срещу наложеното държавно устройство след 1944 г. Но се разгръща като латентно, неофициално обществено движение двадесет години по-късно.
В този процес има известни закономерности. Те не са точно тези, които теорията описва като критерии за край на прехода.
Вижте също Разпускането на Съветския съюз - голямата историческа картинаВоенни трудности на “връщането към Европа”
През 1980-те “Европа” не е същата като преди Втората световна война (ВСВ). Светът е променен. В Западна Европа няма войни и военно подтисничество след 1945 г. Заплахата от световна война на практика изчезва след т.нар. “Карибска” (или “Кубинска”) криза от 1962 г.1 Смъртността поради военни баталии след 1970 г. е 1-2 на 100 хиляди души.
Светът се демилитаризира: от 6.5% за отбрана на БВП по време на Кубинската криза, разходите за отбрана спадат глобално до около 3% през 1980-те и до 2% от БВП през 2021 г. (преди войната на Русия срещу Украйна).
Което е вярно за света, не е действително за Варшавския договор.
По консервативни оценки разходите за отбрана на СССР през 1970-те години са 13-14% от БВП. Със скритите договори на военно промишления комплекс и квази-военните научно-технически бюджети - вероятно между 15 и 17% от БВП.
За страните от “лагера” процентът на военните разходи е средно 3-5, с другите разходи до 7% от БВП.
Числеността на армиите на Варшавския договор, техният броневи и оръжеен капацитет се увеличава, в някои измерения почти два пъти, след 1960 г. В страните от НАТО тези параметри се запазват относително непроменени.
Съветското ядрено оръжие, разместено в централна Европа без знанието на властите, увеличава разрушителната си мощ поне 200%.
Страните изразходват значителни бюджетни средства за издръжка на съветски войски на своя територия
Страните изразходват значителни бюджетни средства за издръжка на съветски войски на своя територия. Този разход е най-голям в ГДР - 10% от годишните правителствени разходи, Чехословакия - около 5% (след 1968 г.), Унгария - 2-3%.
Вижте също Невидимото настояще. Защо бих предпочел да съм роден преди 20 годиниЗа България е очевидно, че издръжката на съветската армия на нейна територия, е една от причините за драстично обезценяване на лева и обедняване на в края на 1940-те и началото на 1960-те години.
Сумирано времето на окупация от съветските войски на страни от Източна Европа продължава 142 години. През 1989 г., според различни оценки, съветските войски в региона наброяват 500-600 хиляди души, приблизително 10% от персонала на червената армия.
Причината са две основни институции обслужват управлението в страните от Варшавския договор:
- Желязната завеса - военно съоръжение - призвано да възпира на хората от “Изтока” да бягат на Запад;
- Военният съюз е с основна мисия да не допуска страните да се отклоняват от Съветската зона на влияние и контрол.
Икономически институции и класовото преподреждане
След Втората световна война (ВСВ) СССР отказва участие в международни стопански инициативи и учреждения. Между 1945-1957 година за Йосиф Сталин е достатъчно да заеме почетно място сред учредителите на ООН и право на вето в решенията на организацията.
Икономическите учреждения след ВСВ предполагат сътрудничество, а не противопоставяне; търговия, а не протекционизъм; здрава парична политика вместо манипулиране на разменните курсове, проценти и цените в зоната на рублата. Не последно по значение влиза и участие в споделянето на разходите за възстановяване на Европа (през Световната банка) и риска от държавни фалити при членство в МВФ.
Съветският съюз, за разлика от Европа, не се денацифицира и демилитаризира чак до 1989 г.
Причината за това решение на Кремъл е поддържане на сила за влияние върху световните и европейски дела. Съветският съюз, за разлика от Европа, не се денацифицира и демилитаризира чак до 1989 г.
Вижте също Мюнхенската конференция, общественото мнение и историческите реалии. Кои са заплахите днесБез насилие е невъзможно класовото преподреждане на обществата от Източна Европа по съветски образец. През 2021 г. Този процес за България бе подробно описан в книга на Институтът за изследване на близкото минало, издадена под редакцията на Михаил Груев - “Преподреждането на обществото (Страници от социалната история на комунизма в България)”.
Автори са Даниел Вачков, Даниела Колева, Иван Еленков, Мартин Иванов, Михаил Груев, Момчил Методиев, Петя Кабакчиева, Петя Славова, Пламен Дойнов и Райна Гаврилова.
Те подробно показват как без насилие е невъзможно закрепостяването на селяните и работниците, унищожаването на “дъртата реакция” и управлението на “активните борци”, унищожаването на “бившите хора”, потисничеството на културата и всекидневието. Подобна е историята на всички страни, с различна степен на антихуманност и жестокост.
Защо поколението на 1968
Опозицията срещу комунистическото управление присъства в Източна Европа от 1944 г.
Тя приема различни форми: въоръжена съпротива на “горските братя” (от България и Балканите, до балтийските държави и Полша), некомунистически и антикомунистически фракции в парламента, открито обществено недоволство , въстания (в Унгария, 1956 г.), изселване отвъд Желязната завеса, дисидентски движения, спонтанни протести по конкретни битови въпроси, мълчаливо несъгласие, нелегален печат, тихо и не съвсем тихо увлечение по “западна” мода и музика, и фалшива подкрепа на режима като лична стратегия за оцеляване.
Различните форми на опозиция принадлежат на различни поколения.
Въоръжените партизански отряди губят срещу редовните армии и милиционерските части. Политическата опозиция беше ликвидирана, изгонена, изпратена в ГУЛАГ и е дискриминирана. Семействата на “бившите хора“ са експроприирани, забранено им е, без съответните компромиси и връзки, да живеят в столиците, да заемат престижни длъжности или да преподават.
Военно задушаване Унгарското въстание и нахлуването в Чехословакия имат дълготраен вреден ефект върху обществата в тази част на Европа.
Всяка важна обществена инициатива, културна, синдикална, в икономическата област или в международните отношения се съобразява със заплахата от насилие и спомена за 1956 и 1968 г. [Пражката пролет 1968 г. бел. ред.]
След сред края на 1960-те в страните от източната част на европейския полуостров просто няма други хора, които да осъществят промяната някакъв нормален обществен ред, установил се тук след ВСВ.
Вижте също Защо се случи и какво свърши Великото Народно събрание преди 30 годиниПриносът
Поколението на 1968 има следните няколко политически задачи. То трябва да възстанови плурализма и демократичните процедури на държавно управление, преучреди човешките права, създаде обществен ред, който зачита достойнството и инициативата на отделния човек.
То се справя с тези задачи. Включително (в повечето страни) с участието и подкрепата на бившите комунисти.
Предварителното условие на успеха е премахването на заплахата от насилие, съответно - на Желязната завеса и Варшавския договор.
То прави възможно членството в МВФ, Световната банка и други подобни банки и организации. Членството в НАТО дава гаранции за сигурност, инвестиции и спестявания. А членството в ЕС - разширяване на диапазона възможности, отворени за отделния човек, както и икономика от мащаба и сътрудничество със засега най-благоденстващата част от човечеството.
Вижте също Година на годишнини, които определят настоящето. Кои са историческите поуки за 2024Заплахата от ново връщане към миналото
Поколение на 1968 година увенчава своя избор и обществени реформи с успех, платило е цената на тези реформи, но то си отива. Новите поколения живеят много по-добре от своите предци. Не знаят и не е интересно как собственото им благоденствие е постигнато.
Още през 1939 г. Питър Дакър забелязва, че национал-социализмът е етап на социализма, настъпил след като комунизмът се е доказва като илюзия в сталинистка Русия и в пред-хитлеристка Германия.
Нацизмът и комунизмът ненавиждат най-много онези идеи, на които не могат да влияят
Малко по-късно, през 1944 г., в “Пътя към робство” (цитирайки Дакър), Фридрих фон Хайек отбелязва, че и нацизмът, и комунизмът ненавиждат най-много онези идеи, на които не могат да влияят. А това са класическите либерални идеали за свобода и достойнство на отделния човек и сътрудничество, включително международно, която осигурява тази свобода.
Не е изключено новите поколения да се върнат към утопиите на комунизма и национализма. Предишното връщане е към нещо, за което исторически достоверно се знае, че от полза отделните хора и страни.
За новите утопии на миналото се знае, че са вредни. Но утопиите не се интересуват действителността.
Вижте също Основа за развитие. Какво донесе либерализмът на България