"Добра среща". Иран и САЩ се споразумяха за трети кръг от ядрените преговори

Министърът на външните работи на Италия Антонио Таяни с министъра на външните работи на Иран Абас Аракчи в Рим

Иран и САЩ се съгласиха да проведат трети кръг на преговори за ядрената програма на Техеран. Това ще се случи на 26 април в Оман, където се проведе и първият кръг.

„Това беше добра среща и мога да кажа, че преговорите се движат напред. Този път успяхме да постигнем по-добро разбиране по редица принципи и цели“, каза външният министър на Иран Абас Аракчи в събота.

Изказването идва след края на втората среща на преговарящите на най-високо равнище от Вашингтон и Техеран, която се състоя в Рим. Това са първите разговори на официални представители на двете държави по този въпрос от години насам и се провеждат на фона на нарастващото напрежение между двете страни.

Вижте също Ядрената сделка. Какво е важното във втория кръг от преговори между САЩ и Иран

„Смятам, че техническите преговори на експертно ниво ще започнат в Оман в сряда (23 април), а следващата събота ще се срещнем в Оман и ще разгледаме резултатите от работата на експертите, за да видим доколко тя е близо до принципите на споразумението“, каза Аракчи пред иранската държавна телевизия след края на преговорите.

Съединените щати и други западни държави отдавна обвиняват Иран, че се опитва да създаде ядрено оръжие. Техеран отрича тези твърдения и казва, че разработва ядрената си програма с мирни цели.

През 2015 г. САЩ участваха в подписването на ядреното споразумение с Иран, от което обаче президентът на САЩ Доналд Тръмп се оттегли през 2018 г. Това споразумение официално изтича през октомври 2025 г.

След завръщането си в Белия дом през януари Тръмп възобнови кампанията за санкции срещу Иран с цел „максимален натиск“. Миналия месец той изпрати писмо до върховния лидер на Иран, в което призова за подновяване на преговорите и същевременно предупреди за военни действия, ако дипломацията се провали.

Въпреки че преговорите все още продължават, Белият дом изпрати тежки бомбардировачи с далечен обсег на действие в региона, както и втори самолетоносач.

„Не бързам“ да използвам военния вариант, каза Тръмп пред репортери на 17 април. „Мисля, че Иран иска да разговаря.“

Дни по-рано специалният пратеник на САЩ за Близкия Изток Стив Уиткоф каза, че САЩ са отворени за това Иран да имат ограничена ядрена програма. Малко след това той оттегли тази позиция, като намекна, че цялата програма трябва да бъде премахната.

Вижте също От Балканите до Киргизстан. Колко важна е ролята на Турция на международната сцена