Джон Хопфийлд и Джефри Хинтън, известен като „кръстник на изкуствения интелект“, получиха във вторник Нобеловата награда за физика за 2024 г.
Учените получиха отличието за своите открития, които са основата за ключови елементи на машинното обучение и изкуствения интелект.
Новината дойде ден след като беше връчена първата за тази година Нобелова награда. Тогава двама американски учени бяха отличени с наградата за физиология или медицина за откритието си на микроРНК.
Какво са създали
Хопфийлд е създател на вид асоциативна компютърна памет, която може да съхранява и реконструира изображения и други видове модели от данните.
Вижте също Мария Гьоперт-Майер, която видя структурата на атомното ядроХинтън е разработил метод, който може самостоятелно да открива свойства в данните и да изпълнява задачи като идентифициране на конкретни елементи в изображения.
Елен Монс, председателка на Нобеловия комитет по физика към Кралската шведска академия на науките, каза, че откритията на двамата лауреати са подпомогнали напредъка на изследванията в областта на физиката и „също така са станали част от нашето ежедневие, например при разпознаването на лица и езиковия превод“.
Монс спомена и негативния ефект от откритията, като добави, че „макар машинното обучение да носи огромни ползи, бързото му развитие поражда и опасения за нашето бъдеще. Хората колективно носят отговорността за използването на тази нова технология по безопасен и етичен начин за най-голяма полза на човечеството.“
Хинтън споделя тези опасения. През 2023 г. той напусна работата си в корпорацията Гугъл, за да може по-свободно да говори за опасностите, свързани с технологиите, за чието създаване е помогнал. Ученият добави, че продължава да се притеснява „за редица възможни лоши последици“ от работата си по машинното обучение, „особено за заплахата тези неща да излязат извън контрол“.
Кои са Хинтън и Хопфийлд
Джефри Хинтън е роден през 1947 г. в Лондон. Той е правнук на известния британски математик Джордж Бул. Получава докторска степен по изкуствен интелект от Единбургския университет през 1978 г., а от 2013 до 2023 г. работи в Гугъл.
Вижте също Алберт Айнщайн – живот в секунда вечностТой е един от изследователите, които предлагат да се използва методът на обратно разпространение на грешката за обучение на многослойна невронна мрежа. Заедно с Тери Сейновски изобретява „Машината на Болцман“ - специален вид рекурентна невронна мрежа.
Хинтън работи в Университета на Торонто, Канада, докато изследванията на Хопфийлд се провеждат в Университета Принстън, САЩ.
Джон Хопфийлд е роден през 1933 г. в Чикаго. Той получава докторската си степен по физика от Университета Корнел, Великобритания, и става известен през 1982 г. като изобретател на асоциативна невронна мрежа, наречена „Мрежа на Хопфийлд“.
Нобеловата награда за физика за 2023 г. беше връчена на трима учени за работата им върху движението на електроните в атомите и молекулите за кратка част от секундата.
Наградата за физика е с парична стойност от 11 милиона шведски крони (1 млн. щатски долара) според завещанието, оставено от създателя на наградата, шведския изобретател Алфред Нобел. Наградата по физика досега е присъждана 118 пъти. Церемонията по връчването ще се състои на 10 декември, когато се отбелязва годишнината от смъртта на Алфред Нобел.
Вижте също Алфред Нобел, простосмъртният