ПП-ДБ и ДПС-Доган настояват за цялостно касиране на вота. За Борисов исканията са "уйдурма"

Колаж с Кирил Петков от ПП-ДБ, Бойко Борисов от ГЕРБ и Джевдет Чакъров от ДПС-Доган

ПП-ДБ и ДПС-Доган поискаха цялостно касиране на парламентарните избори. Двете формации казаха това на свои пресконференции в понеделник.

По-рано същия ден лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов обаче разкритикува исканията за касиране на вота като предизборна "уйдурма". Той каза, че би ги подкрепил само ако касирането можеше да помогне за съставянето на правителство, но според него това няма да се случи.

Вижте също Джип, бухалка, кмет. Честни ли бяха изборите?

Позициите на тези формации идват, след като няколко партии и граждански организации призоваха за частично или цялостно касиране на вота от 27 октомври.

Той беше спечелен от ГЕРБ и се проведе на фона на множество сигнали за купуване на гласове и изборни измами в страната, предимно в полза на крилото на санкционирания за корупция Делян Пеевски в ДПС, както и на ГЕРБ. Впоследствие журналистически проверки показаха нередности и разминавания в протоколите в редица секции.

Сред потенциално засегнатите е партия „Величие“, на която само 21 гласа не достигнаха, за да влезе в новия парламент. Проверка на БНТ установи поне 28 гласа за „Величие“, които неправомерно са записани като актив на други партии.

Какво казаха от ПП-ДБ

В понеделник лидерите на коалицията ПП-ДБ говориха на пресконференция пред журналисти, на която съобщиха, че ще искат цялостно касиране на вота от 27 октомври.

Формацията ще предприеме действия, за да сезира Конституционния съд (КС), който да провери резултатите във всяка една от секциите и да реши дали има нужда от нов персонален състав на парламента.

Единствено КС има правомощия за такава проверка, но за сезирането му са нужни подписите на най-малко 48 депутати. ПП-ДБ има 37.

Съпредседателят на ПП Асен Василев каза още, че формацията ще подкрепи и всички други искания към КС. По думите му КС трябва да разгледа всички жалби по този "доста спорен изборен процес".

Какво казаха от ДПС-Доган

Малко по-рано в понеделник и от формацията около почетния председател на ДПС Ахмед Доган казаха, че ще подкрепят "всяка инициатива, която цели повторно преброяване на бюлетините и пълно касиране на изборите, проведени при отявлено нарушение".

Оттам призоваха и президента Румен Радев да сезира КС за изборните резултати. По думите на Джевдет Чакъров мотивът за това е, че има "подмяна на вота във всичките му аспекти, а това не е допустимо".

В кратък пост във Фейсбук за повторно преброяване на гласовете се обяви и лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов, без да поясни обаче дали има предвид частично или цялостно такова.

По-рано ИТН каза, че ще инициира събирането на подписи за внасянето на жалба в КС, която касае частично касиране на изборите, а от МЕЧ на Радостин Василев поискаха цялостно касиране.

Какво каза Борисов

Същия ден обаче лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов каза, че партията му би подкрепила исканията за касиране на вота само ако това ще помогне за съставянето на правителство. По думите му обаче такава вероятност няма и партиите, които призовават за това, само правят "предизборна уйдурма".

"Да си дадем сметка това дава ли резултат. Ще промени плюс минус 1-2-3 депутати, нищо друго няма да промени", каза Борисов.

В същото време той постави избора на председател на парламента от ГЕРБ като условие за преговорите за съставяне на правителство.

"Изборът на председател на парламента ще реши дали да предложа консултации и дали изобщо да вкараме мандат", каза Борисов и спомена имената на депутатите от партията Рая Назарян и Росен Желязков.

В началото на работата на миналото Народно събрание Борисов постави същото условие, като поиска Назарян да стане шефка на парламента, за да продължат преговорите за кабинет. Впоследствие тя беше избрана с гласовете на ГЕРБ, ДПС и "Има такъв народ" едва във втория ден на НС.

Вижте също Адвокатката, която се изкачи до най-високия държавен пост за две години. Коя е Рая Назарян

По време на брифинга си в понеделник Борисов отказа да се съобрази и с условието на ПП-ДБ за "санитарен кордон" около фракцията на Делян Пеевски. По-рано ПП-ДБ изпратиха декларация с призив за изолация на Пеевски в парламента.

"Добро ДПС няма, аз няма да работя с тях. Но другото е нарушаване на Конституцията", каза сега Борисов, като добави, че зад всеки един от депутатите на ДПС - Ново начало "стоят хиляди избиратели" и затова не е съгласен техните представители да бъдат изолирани.

По-рано от ГЕРБ отхвърлиха идеята в публикация във Фейсбук, като казаха, че не приемат важните за страната въпроси да са обект на декларации.

От ПП-ДБ настояват за изолация на санкционирания за корупция Пеевски - ограничаване на възможността на партията да участва във формиране на мнозинства, както и в избора на хора за ръководни органи.

Още преди да стане ясно съдържанието на декларацията, тя беше подкрепена от "Алианс за права и свободи" (АПС) на Ахмед Доган.

"Възраждане" също заяви готовност за това, но постави условие - ПП-ДБ да приемат техните идеи за референдум против еврото и за запазване въглищните централи и цялата въглищна индустрия.

От БСП определиха декларацията на ПП-ДБ като ПР-акция, но не изключиха да я подкрепят, след като видят нейното съдържание.

От своя страна лидерът на ИТН Слави Трифонов каза, че партията му ще подкрепи документа, ако ПП-ДБ подкрепи премахването на "мъртвите души" от избирателните списъци. Според него това е необходимо, за да стане избирателният процес "легитимен" за българските граждани.

Вижте също "Затвори телефона", вот по двама, "Биси" на входа. Как гласува едно село в община Симитли