7:07 часа в село Долно Осеново, община Симитли. Пред избирателната секция в сградата на горското стопанство са застанали трима мъже.
"От тука 10 метра натам - няма да влизаш изобщо натам", провиква се към мен единият, облечен в червен анцуг.
Току-що съм пристигнала на площада в селото и съм извадила телефона си, за да снимам входа на секциите. Когато ме виждат, мъжете се развикват да не снимам. Няма обяснение защо.
Казвам им, че съм журналистка, включвам диктофона на телефона си. Обяснявам, че планирам да правя репортаж вътре от секцията.
"Планираш? Добре, ще видим", отговаря мъжът в червено. Питам го как се казва и каква позиция заема. Той отказва да се представи.
Бързо към него се присъединява и вторият, когото разпознавам. Това е кметът на селото - Алекси Крънчов.
"Не ми е приятно да идвате тука от сутринта и да пишете глупости", казва ми Крънчов.
Когато виждат, че записвам, ме заплашват, че ще ми вземат телефона.
Затвори телефона, ще ти го хвърля, бе
"Затвори телефона, ще ти го хвърля, бе", казва мъжът с червения анцуг.
Всичко се случва пред погледите на двама полицаи, застанали на площада. Те не се намесват, тримата мъже се отказват да ме гонят, аз влизам в секцията. Часът е 7:13.
Изборният ден едва сега започва.
Победителят на изборите досега
Долно Осеново не е малко село - в него живеят над 1500 души, предимно българоезични мюсюлмани. Секциите са две, като и двете в последните години показват сходни резултати: безапелационен победител тук е кандидат-депутатът от ГЕРБ Стефан Апостолов.
Той е син на кмета на Симитли - Апостол Апостолов, и още от 2017 г., когато за първи път се явява на избори, на всеки вот преобръща листата на ГЕРБ в региона.
Досега той винаги печели с рекорден брой преференции - на последните избори преди 4 месеца, например, те бяха общо 6838. Така от последно място в листата, Апостолов задминава кандидатите пред себе си и успява да влезе в парламента.
Това се случва благодарение на огромната подкрепа, която получава от населените места в община Симитли.
Двете секции в село Долно Осеново са добри примери - в секция №12 на изборите през юни 414 души гласуват за ГЕРБ, като от тях 95% - или 393 души - дават преференция на Апостолов.
Подобни са резултатите и в секция №13, където 91% от подкрепилите ГЕРБ дават преференция на Апостолов. От години анализаторите определят такова поведение на избирателите като признак за рисков вот.
Какво се случва в неделя в секция №12
Още в 7 сутринта, малко след откриването на изборния ден, гласуването в секция №12 в Долно Осеново тече с пълна сила. Няколко души вече изчакват реда си, оформя се малка опашка.
Едната кутия - за хартиени бюлетини, бързо се пълни, другата - за машинни, дълго остава празна. При влизането си хората директно се насочват към тъмните стаички. Едва към 8 часа - час след началото на изборния ден, членовете на комисията питат няколко души дали искат да пуснат вота си на хартия или с машина, но и това е само кратко изключение въпреки предписанията на ЦИК.
Нещо друго обаче се случва доста често - гласуване с придружител.
"Нали мога с майка ми?", пита един мъж. Само минути по-рано той е влязъл в тъмната стаичка като придружител на друга жена.
Питам го кое налага да бъде придружител и в този случай.
"Не вижда, тя е изтормозена жена, цял ден по нивите, не е като тебе на горещо", отговаря той. Комисията го допуска, двамата влизат заедно в стаичката.
Тези случаи многократно се повтарят само в рамките на първите часове от изборния ден. В един момент дори има двама избиратели - мъж и жена, и зад машината за гласуване.
"Не може да се оправи на машината иначе", казва той по адрес на жената.
От секционната комисия не виждат проблем. Две от членките ѝ - Айше Кландова и Кристина Кландова, ми казват, че ако не дават на хората да влизат с придружител, те няма да гласуват.
"Ще падне активността", казват те.
Хората са притеснителни, страх ги е да не объркат нещо
"Хората са притеснителни, страх ги е да не объркат нещо, после ще има невалидни бюлетини."
Такъв аргумент обаче не е включен в Изборния кодекс. Там изрично е записано какви са единствените условия някой да гласува с придружител - увредено зрение, увреден слух или друго увреждане, което не позволява на човека да извърши сам необходимите действия при гласуването.
"За избирател, който се придвижва с придружител, но може сам да извърши необходимите действия при гласуването, придружителят се допуска само до паравана за гласуване, след което излиза, докато избирателят гласува", пише в Изборния кодекс.
Изрично е записано и че "неграмотността не е основание за гласуване с придружител".
Масовото гласуване с придружител обаче продължава от години в региона. Пред Антикорупционния фонд за това свидетелства през 2022 г. човек, който тогава е бил председател на СИК в другата секция №13 в селото.
"Биси" - застъпник на ГЕРБ?
В рамките на първите три часа от изборния ден едно от лицата, които неизменно се виждат на площада пред двете секции, е това на мъжа с червения анцуг. През повечето време той стои на слънце пред секция №12, от време на време влиза вътре.
В отговор на мой въпрос отрича да държи под око изборния процес. По думите му е собственик на заведение наблизо и си говори с хората съвсем злободневни неща.
Вече е в любезно настроение, но пак не иска да се представи - твърди само, че му викат "Биси" и че е застъпник за ГЕРБ. Отказва обаче да покаже документ за застъпничеството.
"Пак ще ги направим 600", споменава той в един момент. Близо толкова бяха преференциите за Стефан Апостолов на миналите избори. По думите на Биси хората в селото гласуват за него, защото си го харесват.
Самите жители пък изглеждат готови да продължат да ходят на избори. Една жена казва, че ѝ се иска след резултатите в неделя да станат "хубави работи, ама май че нищо няма да стане".
"Без оправия е", казва друг.
Възрастна жена добавя, че не е уморена от гласуванията: "ако трябва, ще гласуваме още, ама за правилното".
"Айде, довиждане, дано Господ да ни помогне", казва още една избирателка на излизане от секцията.
*В предишната версия на публикацията прякорът Биси беше изписан погрешно като Беси.
Форум