България ще покрие последния критерий за влизане в еврозоната до януари, каза управителят на Българската народна банка (БНБ) Димитър Радев пред БНТ в събота.
Става дума за критерия за размера на инфлацията. От години България не изпълнява това условие и влизането в еврозоната беше отложено няколко пъти.
По думите на Димитър Радев разликата между инфлацията в България и целта, която трябва да се постигне, през октомври е била 0,6%.
“Очакването е, че ще изпълним критерия през декември или най-късно през януари”, каза той в интервю за БНТ.
“След това топката е на политиците. Решението за еврозоната става с политическа санкция”, каза още Радев.
Вижте също Заплати, цени и евро. Как България планира да смени лева - обяснено
Приемането на една държава в еврозоната зависи от изпълняването на т.нар. Маастрихтски критерии. Те са четири:
- ценова стабилност – инфлацията не може да надвишава с повече от 1,5 процентни пункта инфлацията на 3-те държави членки на еврозоната с най-добри показатели;
- стабилни и устойчиви публични финанси - държавата трябва да не е обект на процедура при прекомерен дефицит;
- стабилност на валутните курсове - държавата трябва да участва във валутния механизъм (ERM II) в продължение на най-малко две години и да няма сериозни отклонения в курса на нейната валута спрямо еврото. В случая на България такива отклонения няма как да има - валутният курс на българския лев е фиксиран към еврото;
- дългосрочни лихвени проценти - дългосрочният лихвен процент в страната не трябва да бъде по-висок от 2 процентни пункта над размера в трите държави членки с най-добри показатели в областта на ценовата стабилност.
България в момента изпълнява всички критерии без този за ценова стабилност.
Освен да отговарят на Маастрихтските критерии държавите трябва да гарантират, че националното им законодателство е хармонизирано с това на страните от еврозоната.
По думите на управителя на БНБ България е изпълнила и това условие.
За да влезе една държава в еврозоната, другите страни от Европейския съюз (ЕС) трябва да я подкрепят единодушно.
Димитър Радев призова политиците, които искат страната да приеме еврото, трябва да си поставят за цел страната да получи такава подкрепа и Съвета на ЕС в рамките на 2025 г.
“Датата е вследствие от това решение. Обикновено 6 месеца след това решение страна трябва да въведе еврото”, каза Радев.
През 2021 г. България влезе заедно с Хърватия във валутно-курсовия механизъм (ERM II) - т.нар. “чакалня” за еврозоната. Очакваше се двете страни да приемат заедно и общата валута в началото на 2023 г. Хърватия спази срока, а България първоначално отложи влизането за 2024 г., а след това и за 2025 г.
Вижте също България не покрива инфлационния критерий за еврото. Главчев запазва срока за приемането му през 2025