"Захранват бруталната агресивна война на Русия". Какво каза Блинкен в Китай

Антъни Блинкен се срещна с китайския президент Си Цзинпин по време на посещението си в Пекин.

Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен изрази в петък в Китай загриженост заради подкрепата на Китай за руската армия . Той определи това като един от многото проблеми, които заплашват да развалят скорошното подобряване на отношенията между Вашингтон и Пекин, съобщи Ройтерс.

В сряда Блинкен започна второто си посещение в Китай за по-малко от година, на фона на дипломатическо сближаване между двете страни. То се случва въпреки продължаващото напрежение по отношение на Тайван, Южнокитайско море и евтиния китайски износ.

Няколко часа преди Блинкен да кацне в Китай, президентът Джо Байдън подписа законопроект, който включва 8 млрд. долара за противодействие на военната мощ на Китай, както и милиарди долари помощ за отбрана на Тайван.

Вижте също Китайски 5G и сателити. Как Пекин помага на Москва във войната срещу Украйна

В Пекин Блинкен повдигна въпроса за Русия по време на продължилите пет часа и половина разговор на четири очи и работен обяд с китайския първи дипломат Ван И.

"Отново изразих сериозната ни загриженост за това, че КНР предоставя компоненти, които захранват бруталната агресивна война на Русия срещу Украйна", каза американският държавен секретар на пресконференция в края на посещението си, използвайки официалното име на Китай - Китайска народна република.

Той добави, че Китай е най-големият доставчик на металорежещи машини, микроелектроника, нитроцелулоза, която е от решаващо значение за производството на боеприпаси и ракетни горива, и други изделия с двойна употреба, които "Москва използва, за да увеличи отбранителната си индустриална база".

Въпреки партньорството "без граници" с Москва Пекин твърди, че не предоставя оръжия за войната на Русия в Украйна.

Американски представители предупреждават, че има китайски компании, които подпомагат оръжейната индустрия с безпрецедентна подкрепа, която може да доведе до обрат във войната. Пример за това е по-голям внос на металообработващи машини от Китай, който помага на Русия да увеличи производството си на балистични ракети, твърдят официални лица.

Блинкен каза, че доставките на т.нар. стоки с двойна употреба "имат съществен ефект в Украйна" и увеличават заплахата, която Русия представлява за други страни в Европа.

Той обаче не отговори на въпроса дали Вашингтон ще наложи санкции заради подкрепата на Китай за Русия.

Според американските служители това е риск да се навреди на по-широките двустранни отношения, дори когато се стабилизират, след като бяха разклатени от посещението на тогавашния председател на Камарата на представителите Нанси Пелоси в Тайван през 2022 г. и свалянето от САЩ на предполагаем китайски балон за наблюдение през февруари 2023 г.

Вижте също Арести в Германия за шпионаж в полза на Китай. Задържан е сътрудник на "Алтернатива за Германия"

"Потискане на китайската икономика"

От своя страна китайският външен министър каза, че САЩ пречат на развитието на Китай. Ван И каза, че те са предприели "безкрайни" мерки за потискане на китайската икономика, търговия, наука и технологии.

По думите му "огромният кораб" на отношенията между Китай и САЩ вече е стабилизиран, "но негативните фактори във връзките между двете страни се увеличават и трупат" и "отношенията са изложени на риск от трудности".

Блинкен отговори, че е необходима "активна дипломация", за да се постигне напредък по програмата, зададена от Джо Байдън и китайския лидер Си Цзинпин при срещата им в Сан Франциско през ноември.

Си също каза на срещата си с Блинкен, че Съединените щати потискат икономическото развитие на Китай.

"Това е фундаментален въпрос, който трябва да бъде решен, за да може китайско-американските отношения наистина да се стабилизират, подобрят и да вървят напред", заяви президентът.

Вижте също Как си говориш с Русия, ако не си говорите? Франция избра Китай за посланик