"Място, където се набират потенциални силоваци". Защо Пеевски си хареса щангите и борбата

Иван Демерджиев

Страх, заплахи за убийство, полицейски чадър над контрабанден канал, рекет. Това не е филм, а сюжет по истински случай от Пловдив. Кой контролира полицията в града?

Опит за спиране на операция срещу контрабандисти в Пловдив през ноември стана публичен пет месеца по-късно.

От гражданско движение БОЕЦ публикуваха разкрития, че началници в пловдивското звено на Главната дирекция "Борба с организираната престъпност" (ГДБОП) нареждат на свои подчинени да се оттеглят непосредствено преди да арестуват заподозрени.

Заради този случай от длъжност беше отстранен зам.-директорът на ГДБОП Калин Литов.

Вижте също "Колеги, прибирайте се". Данни за полицейски чадър над контрабанда разтресоха МВР

Лидерът на управляващите Бойко Борисов поиска, а вътрешният министър Даниел Митов изпълни съвета му да "омете" замесените.

Случаят провокира публични критики към партията им ГЕРБ, след като депутатът Костадин Ангелов беше уловен от камерите да диктува в пленарната зала на БСП да не подкрепи предложение за изслушване на пловдивските антимафиоти.

Междувременно в Пловдив стана публична враждата между местни бизнесмени. Споменаха се заплахи за убийство, наркотици, рекет и политическо покровителство.

В Студио България на Свободна Европа разговаряхме с бившия служебен вътрешен министър и пловдивски адвокат Иван Демерджиев за това за кого всъщност работи полицията.

Най-важното от интервюто

  • "[Даниел Митов], не знам волно или неволно, служи за параван на управляващите Министерството на вътрешните работи и не може някак си категорично да вземе отношение в тези процеси".
  • "Когато оставяш хората на Пеевски вътре [в МВР] и добавяш нови хора на Пеевски към тях, как да повярвам аз, като гражданин и като човек, който има досег с това министерство, че то се управлява от ГЕРБ, а не се управлява от Пеевски".
  • "[Иван Петлешков] е един инструмент, който се използва на територията на Пловдив. На територията на всеки един голям град в България има подобен инструмент".
  • "Странно е как един човек, който в някакви последни изяви се опитва да се представи като "просто бизнесмен", ходеше с един доста солиден кортеж охрана".
  • "Интересен е фактът, че по някакъв начин [Петлешков] и [Алексей Петров] се обединиха и по някакъв начин тръгнаха да протестират".
  • "По времето на Калин Стоянов бяха пращани полицейски сили да проверяват различни офиси на Алексей Петров. Така и не стана ясно какво е намерено в тези офиси".
  • "Когато полицията започне да обслужва чужди интереси, нещата стават много трагични".
  • "За съжаление всеки следващ избор [в ръководството на полицията] на по-високо ниво, под една или друга форма, води към Пеевски".
  • "Действително се наблюдава един интерес към превземане на силовите спортове. Вместо те да бъдат същински спортове - места, където се възпитават и генерират млади хора в съвсем различни ценности, да се използват като своеобразно място, където се набират потенциални силоваци за едно или за друго нещо".
  • "Феновете се използват много удобно за протести. Феновете се използват много удобно, когато има избори или подобен тип нужда от по-активно участие".

Защо е важна дирекцията на полицията в Пловдив

Дирекцията на МВР в Пловдив е важна по две основни причини. Първата е, че това е вторият по големина град в България. Втората е, че „на територията на Пловдив се намира най-голямата махала, която има ромско население – "Столипиново", каза Демерджиев. По думите му по време на избори там са концентрирани много интереси. По тази причина "как функционира дирекцията там не е без значение".

Вижте също МВР обяви победа над купения вот в рисковите секции. Победата обаче е за Пеевски и Борисов

Според Демерджиев „в момента този контрол се държи от хората, назначени от Калин Стоянов, както се вижда под давлението на Пеевски“. Според него това обяснява и „много интересни резултати от изборите“, включително „повишаване рязко на активността в определени секции и гласуване за две политически партии в тях - за "ДПС-Ново начало" и за ГЕРБ.

Ролята на агитките

„Действително се наблюдава един интерес към превземане на силовите спортове", каза Демерджиев. По думите му "вместо те да бъдат същински спортове - места, където се възпитават и генерират млади хора в съвсем различни ценности, да се използват като своеобразно място, където се набират потенциални силоваци за едно или за друго нещо.

Вижте също Синът на руския милиардер и новата му авантюра в България


В края на януари от пресцентъра на "ДПС-Ново начало" съобщиха, че "Делян Пеевски се ангажира с проблемите на Българската федерация по вдигане на тежести". Задълженията на федерацията са около 1 млн. лева. По-късно стана ясно, че санкционираният за корупция от две държави политик ще помогне и на федерацията по борба.

"Има много ясно изразена порочна практика по отношение на агитките на големите клубове, каза Демерджиев. Той каза, че"феновете се използват много удобно за протести. Феновете се използват много удобно, когато има избори или подобен тип нужда от по-активно участие".

Вижте също Как МВР предсказа безредиците в София. И после ги улесни
Вижте също "Всичко над 3 млн. си има разпределители“. Как се раздават пари за обществени поръчки