Връзки за достъпност

Извънредни новини

МВР обяви победа над купения вот в рисковите секции. Победата обаче е за Пеевски и Борисов


ДПС - Ново начало на Делян Пеевски получи нетипично масова подкрепа в столичния ромски кв. "Филиповци" на вота на 27 ноември. Това стана десетина дни, след като полицията проведе показна операция срещу купуването на гласове там, 16 октомври 2024 г.
ДПС - Ново начало на Делян Пеевски получи нетипично масова подкрепа в столичния ромски кв. "Филиповци" на вота на 27 ноември. Това стана десетина дни, след като полицията проведе показна операция срещу купуването на гласове там, 16 октомври 2024 г.

МВР твърди, че "се е справило" с купения вот в рисковите секции, където гласуват предимно роми. Резултатите обаче говорят друго. Победата там по традиция е за ГЕРБ и ДПС. Разликата този път е, че ДПС означава Делян Пеевски, а не Ахмед Доган. А Пеевски печели повече гласове от преди.

Маскирани полицаи с автоматично оръжие щурмуват търговски обекти и частни адреси. Извеждат отвътре хора с белезници на ръцете, а пресцентърът на МВР отчита поредна специализирана операция срещу купуването на гласове.

Този сюжет се повтаря почти всеки ден по време кампанията преди парламентарния вот на 27 октомври. Полицейските акции в т.нар. рискови секции са толкова много, че дори самото МВР не посочва техния точен брой в доклада си за изборите. То крие и информацията за кои партии са купувани гласове.

Активността на органите на реда обаче не води непременно до ефективност. Тази седмица служебният вътрешен министър Атанас Илков обяви, че подчинените му са неутрализирали търговията с гласове в рисковите секции, където гласуват основно избиратели от ромски произход. Но резултатите от вота не подкрепят думите му.

Както и на предишни избори, гласовете там масово отиват за ГЕРБ и ДПС. Разликата този път идва от факта, че движението се разцепи на две - едната фракция остава с почетния председател Ахмед Доган, а другата - със съпредседателя Делян Пеевски. Първият се яви на изборите с Алианс за права и свободи, а вторият оглави ДПС - Ново начало.

Сега Пеевски получава основната част от ромския вот. Дори регистрира пробиви на места, където преди ДПС не е събирало толкова силна подкрепа, като в София и Варна. В Пловдив основната част от рисковите секции гласуват за партията на Бойко Борисов, а влиянието на ДПС от предните избори се запазва, но вече в полза на Пеевски. Неговата формация печели вота и в повечето рискови секции в Сливен.

На този фон почти всички парламентарни сили, без ГЕРБ и ДПС - Ново начало, обявиха, че ще поискат от Конституционния съд частично или пълно касиране на вота заради масови манипулации и купуване на гласове.

Освен това по време на кампанията бяха изнесени множество данни за предполагаема мрежа за търговия с гласове в полза на санкционирания за корупция от САЩ и Великобритания Пеевски. МВР е обвинявано, че действа в негов интерес - или като "чадър" над него, или като "бухалка" срещу опонентите му. Ръководството на министерството твърди, че такива данни няма.

Какво представляват рисковите секции

Според различни неправителствени организации, които наблюдават от години изборите в България, рисковите избирателни секции са над 800 в цялата страна. Някои наблюдатели дори вече говорят за цели рискови общини.

Основните критерии, по които може да се заключи, че рискът от купуване на гласове и контролиран вот в дадена секция е по-висок от обичайното, са няколко:

  • гласуването в нея се отклонява от резултата на населеното място;
  • резултатът в секцията е различен от този в нейния избирателен район;
  • тази тенденция се наблюдава и на предходни избори.

Изследване на Института за развитие на публичната среда показва, че на тези условия отговарят поне 827 секции в страната. Повечето от тях са на места с компактно ромско население. Резултатите в тези секции на парламентарните избори през април 2021 г. сочат, че над 24% от гласовете там отиват за ДПС, докато ГЕРБ печели малко над 7%. Тези две партии традиционно имат най-голяма подкрепа в рисковите секции.

Макар и с леко намаление в броя на гласовете, тази тенденция се запазва и две години по-късно - на парламентарните избори през април 2023 г. Тогава в тези секции ДПС печели 24%, а ГЕРБ взима 5,5%.

Двете партии печелят най-голяма подкрепа в рисковите секции и на изборите за Народно събрание, проведени на 9 юни, както и на 27 октомври тази година.

Единствената промяна на последния вот е, че крилото на Пеевски в ДПС взима осезаемо надмощие над крилото на Доган и дори е победител в нетипични за движението места, като някои ромски секции в столицата, например.

Какво показват данните в София

Такъв е случаят с три от секциите в София, които се намират в кв. "Филиповци". В тях ДПС - Ново начало на Пеевски получава 317 от общо подадените за всички партии 431 гласа, става ясно от обобщените данни на Централната избирателна комисия. На предните избори ДПС нямаше подобна подкрепа тук. В другите две секции в квартала печели ГЕРБ, която взима 179 гласа от общо 335.

Във "Факултета" гласовете от общо десет рискови секции се разделят почти по равно между партиите на Борисов и Пеевски. ГЕРБ печели 94 гласа, а ДПС - Ново начало взима 75 от общо подадени 299 бюлетини.

В кв. "Христо Ботев" фракцията на Пеевски печели 584 от всички 1062 гласа, подадени в осемте местни секции. На предишния парламентарен вот първа политическа сила тук беше ГЕРБ, а ДПС беше втора.

За сравнение в резултатите от 25-и многомандатен избирателен район (МИР), където попадат "Филиповци" и "Факултета", ДПС - Ново начало се нарежда чак на девето място с едва 1,4% подкрепа. Същата е ситуацията в 24-и МИР, където е "Христо Ботев". Там партията на Пеевски взима дори под 1,4% от общия брой подадени гласове в района.

Пробив на Пеевски и във Варна

ДПС - Ново начало регистрира пробив и във Варна. Там традиционно вотът в рисковите секции в ромския кв. "Максуда" отива най-вече за ГЕРБ, но сега победата е за формацията на Пеевски. Тя получава 291 гласа срещу 208 за партията на Борисов от общо 848 подадени бюлетини.

Двете политически сили си поделят основната част от гласовете сред ромското население в Пловдив. Местният кв. "Столипиново" е най-голямата подобна махала в страната и там се намират десетки рискови секции. Резултатите от последните избори показват, че от общо 3130 гласа там ГЕРБ печели 2045, а ДПС на Пеевски е на второ място с 452.

Позициите им обаче се разменят в пловдивската "Шекер махала". Там ДПС - Ново начало печели 474 гласа срещу 72 за ГЕРБ от общо 683 валидни бюлетини.

Рисковите секции в Сливен също са разпределени между тези две партии. В ромския кв. "Надежда" фракцията на Пеевски получава 143 гласа срещу 105 за партията на Борисов от общо 342 гласували.

Показателни за промяната на вота в някои от рисковите секции на последните избори са и резултатите в сливенските села Камен и Крушаре.

В Камен от 393 гласували 268 подкрепят ДПС - Ново начало, а 84 - ГЕРБ. На предишните избори, проведени на 9 юни, партията на Борисов е получила 62 гласа, а ДПС е взело едва 5 от общо 121.

Сходна е ситуацията и в Крушаре, където сега ДПС - Ново начало печели 110 гласа, а ГЕРБ взима 107 от общо подадени 371 бюлетини. На 9 юни там партията на Борисов е получила 43 гласа срещу само 2 за ДПС от общо 153 гласували.

На този фон във вторник вътрешният министър Илков каза, че "във всички рискови райони и рискови секции ние имахме засилено полицейско присъствие в деня на изборите, така че да се избегнат всякакви спекулации, че МВР не е било там и ние сме дали възможност на купувачите на гласове свободно и спокойно да осъществяват своята дейност".

Пред медиите той направи и по-категорично обобщение: "С нашите действия МВР беше ефективно и смея да твърдя, че се справихме с купуването и продаването на гласове."

Тази ефективност засега се измерва в едно разследване за купуване на гласове, свързано с действащ политик. Той обаче не е нито от ДПС - Ново начало, нито от ГЕРБ. Той е Марио Рангелов, депутат от фракцията на Доган.

  • 16x9 Image

    Борис Митов

    Борис Митов е журналист в Свободна Европа от 2019 година. Има над 15 години опит като съдебно-криминален репортер. Следил е работата на службите за сигурност и съдебната система в различни медии, сред които БТА, "Сега" и "Медиапул".

Форум

XS
SM
MD
LG