"Бухалка за натиск". Как Людмила Петкова провокира първия конфликт в коалицията

Людмила Петкова

По-малко от месец след сформирането си, кабинетът на Росен Желязков предизвика със свое назначение първия вътрешен конфликт в подкрепящата го четворна коалиция на ГЕРБ, БСП, ИТН и ДПС на Ахмед Доган.

Това стана, след като зам.-министърката на финансите Людмила Петкова беше свалена от поста и тихомълком назначена начело на Агенцията за държавна финансова инспекция (АДФИ). От ДПС-Доган реагираха остро, като видяха в преместването на Петкова предоставяне на "поредната репресивна структура в ръцете на Делян Пеевски".

Пеевски е санкциониран от САЩ и Великобритания за корупция и от години е обвиняван от политически опоненти, граждански активисти и наблюдатели, че упражнява нерегламентирано влияние в службите и съдебната система. След конфликта му с Доган миналата година, същите обвинения отправят към него и бившите му съпартийци, които останаха лоялни на почетния лидер на ДПС.

Петкова беше служебна финансова министърка в кабинета на Димитър Главчев. Въпреки вълната от критики към предложения от екипа ѝ проектобюджет за 2025 г., тя остана като зам.-министърка след идването на Теменужка Петкова начело на финансовото министерство.

Вижте също "Дупката" от 18 млрд. лева. Що е то дефицит и наистина ли го има, както твърди ГЕРБ

На 4 февруари Людмила Петкова беше уволнена от премиера. Няколко дни по-късно стана ясно, че е получила нов държавен пост - директор на АДФИ. Това е агенцията, която защитава финансовите интереси на държавата, следи за причинени вреди, търси административна и имуществена отговорност от виновни длъжностни лица и сезира прокуратурата. Сред приоритетите ѝ са обществените поръчки.

Назначението на Петкова начело на АДФИ не беше обявено от правителството. За него съобщиха първо медиите, след което последва и недоволството на ДПС-Доган. Оттам изразиха "категоричното си несъгласие" с новия пост на Петкова, тъй като назначението ѝ не е било обсъдено от коалиционния Съвет за съвместно управление (ССУ).

"Още по-тревожен е фактът, че целта е АДФИ да се превърне в поредната репресивна структура в ръцете на Делян Пеевски чрез своя изпълнител г-жа Людмила Петкова. Мисията е очевидна – използване на институцията като бухалка за натиск върху неудобните", се казва в позиция на ДПС-Доган, разпространена в понеделник.

Движението няма свои представители в кабинета "Желязков", но се споразумя с останалите партии в управляващото мнозинство да участва в обсъждането и одобрението на новите властови назначения.

"Настояваме за стриктно спазване на тези принципи, които гарантират стабилността и ефективността на управлението", декларираха от ДПС-Доган с призив към финансовата министърка "незабавно да оттегли" доскорошната си заместничка от директорския пост в АДФИ.

Засега няма реакция от Теменужка Петкова или от нейната партия ГЕРБ. Вицепремиерът Атанас Зафиров от БСП обаче призна, че прехвърлянето на Людмила Петкова във финансовата инспекция наистина не е обсъдено в коалицията, но опита да омаловажи темата.

"Учуден съм от фиксацията, това е изкуствено напрежение", каза Зафиров във вторник пред БНТ.

По думите му "[Людмила] Петкова беше до вчера зам.-министър на финансите и никой не е протестирал, а когато беше финансов министър, всички политици с охота се срещаха с нея".

Това всъщност не е вярно. От ДПС-Доган имаха критики към Петкова и преди новото и назначение. На 3 февруари депутатът от движението Валентин Тончев коментира пред бТВ, че Пеевски "все още има своите капии по министерства, агенции и други държавни органи".

Според него По думите му Людмила Петкова "не е била достатъчно независима" при изготвянето на бюджета, който служебният кабинет внесе малко преди да приключи мандатът му. Тончев определи проекта ѝ като "саботаж срещу приемането ни в еврозоната". Подобни критики към Петкова имаше и от ПП-ДБ.

Вижте също Саботаж или изчакване? Още ли е възможно България да приеме еврото от 1 януари 2026

Критики към нея имаше дори от ГЕРБ. Седмица преди уволнението ѝ от зам.-министерския пост във финансовото министерство Делян Добрев обвини Людмила Петкова в манипулация на оччакваните постъпления от преложената от нея данъчна амнистия. Петкова очакваше 5 млрд. лв. в хазната от тази мярка, а Добрев твърдеше, че тя е била наясно, че не е имало как да са повече от 300 млн. лв.

Данъчната амнистия беше част от мерките по проектобюджета, който беше разкритикуван от почти всички партии, редица финансисти, работодателски организации и дори от Българската народна банка (БНБ). Едно от първите действия на кабинета "Желязков" беше да го изтегли от парламента, за да го преработи.

На фона на всички тези критики, оставането на Людмила Петкова в ръководството на финансовото министерство очаквано предизвика недоумение. Тогава Деница Сачева от ГЕРБ каза, че Теменужка Петкова е оставила предшественичката си в своя екип, защото е трябвало да има приемственост.

В крайна сметка зам.-министърката беше уволнена, а това решение беше защитено от лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, който коментира, че тя не се е справяла с работата си и не е предоставяла данни на цялостното състояние на бюджета.

Критиките на повечето партии към оттегления проектобюджет на служебния кабинет бяха свързани с раздути публични разходи. Предложените разчети бяха подкрепени само от ДПС - Ново начало на Пеевски. От ГЕРБ пък обвиняваха ПП-ДБ, че по време на двата кратки мандата на Асен Василев начело на финансовото министерство е оставена "дупка в бюджета" от 18 млрд. лв. Василев отхвърля това обвинение.

Вижте също Как ГЕРБ спря да говори за "дупката" в бюджета и пак зави към еврото