Външният министър Николай Милков е разговарял с държавния секретар на САЩ Антъни Блинкен за осигуряването на заместващи способности за българските въоръжени сили. Милков съобщи за срещата пред журналисти в Брюксел, където участва в заседание на външните министри на държавите от НАТО.
“Говорихме за евентуално осигуряване на заместващи способности за нашите въоръжени сили предвид изтичащ ресурс на много от въоръженията, които имаме”, каза Милков, цитиран от БТА.
В отговор на въпрос на Клуб Z дали е обсъждана възможността България да даде на Украйна старо въоръжение, а в замяна да получи ново от съюзниците, Милков посочи, че въпросът не е обсъждан в този контекст.
“Беше обсъждан въпросът, че имаме изтичащ ресурс и една пропаст в способностите. Когато например на самолетите им изтече ресурсът, което ще стане скоро, ще имаме 2 или 3 години напред, в рамките на които няма да имаме изобщо други възможности да защитаваме въздушното ни пространство. Ще трябва да разчитаме на съюзниците”, каза Милков, цитиран от Клуб Z.
Вижте също "Тези железа за нищо не стават". Може ли София да даде съветското си оръжие на Киев в замяна на западноВ последните месеци имаше критики срещу президента Румен Радев и назначеното от него правителство, че не са се възползвали от възможността да осигурят по-модерно въоръжение за българската армия в замяна на предоставяне на оръжия и боеприпаси за Украйна. Радев и военният министър казаха, че вече е късно за тези т.нар. триъгълни сделки.
По думите на Милков Блинкен е казал, че ще се обърне към американското Министерство на отбраната по въпроса за осигуряването на заместващи способности за българските въоръжени сили. На сайта на Държавния департамент на САЩ до момента няма съобщение за срещата.
В годишния Доклад за състоянието на отбраната и въоръжените сили на България на Министерството на отбраната за 2022 г. състоянието на българската армия е описано като “незадоволително”. Като една от основните причини е посочено изоставането на модернизацията на въоръжението.
Милков каза още, че е обсъден въпросът за българското участие във формата Г-7+, иницииран от САЩ. По думите му САЩ канят нашата страна като една от държавите от Източна Европа, които могат да допринесат за възстановяването и стабилизирането на Украйна.
Българският външен министър каза още, че всички министри на държавите от НАТО подкрепят бъдещото членство на Украйна в алианса.
Вижте също Няма хора и модерно въоръжение. Състоянието на българската армия е "незадоволително"