"Сигурността на Европа е застрашена". НАТО и ЕС се договориха за засилване на сътрудничеството

Председателят на Европейския съвет Шарл Мишел, генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг и председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен

Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг, председателят на Европейския съвет Шарл Мишел и председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен подписаха трета съвместна декларация за сътрудничество между НАТО и Европейския съюз. Тримата се срещнаха във вторник в централата на НАТО в Брюксел.

Като една от основните причини за засилването на сътрудничеството между двете организации лидерите посочиха непровокираната война, която Русия започна в Украйна в началото на 2022 г.

"Сигурността на Европа е изправена пред предизвикателство и е застрашена", каза фон дер Лайен.

"Решени сме да издигнем партньорството между НАТО и Европейския съюз на следващо ниво", каза Столтенберг по време на съвместна пресконференция.

По-рано през деня Николай Патрушев, секретар на Съвета за сигурност на Руската федерация, каза, че войната на Русия в Украйна е срещу НАТО и че Западът "се опитва да разкъса Русия на части и би желал да я изличи от политическата карта на света".

Декларацията има за цел да укрепи и разшири допълнително стратегическото партньорство между НАТО и ЕС, като се основава на "безпрецедентния напредък" според алианса след подписването на предишните декларации през 2016 г. и 2018 г.

Сред приоритетни области на работа в последната декларация са нарастващата геостратегическа конкуренция, хибридните заплахи, екологичната криза, устойчивостта и защитата на критичните инфраструктури. Засилва се и сътрудничеството при външна намеса и манипулиране на информацията.

Столтенберг каза, че в документа "се признава стойността на една по-способна европейска отбрана, която допринася положително за нашата сигурност, допълва се и е оперативно съвместима с НАТО".

Той добави, че партньорството между двете организации "ще стане още по-важно, след като Финландия и Швеция станат пълноправни членки на НАТО". По негови думи "с присъединяването им НАТО ще защитава 96% от гражданите на Европейския съюз и по-голям дял от неговата територия от всякога".

Швеция и Финландия се стремят да се присъединят към НАТО по-късно тази година. Двете скандинавски държави взеха решение да поискат да се включат в алианса след нахлуването на Русия в Украйна.

Турция и Унгария все още не са ратифицирали членството им. Очаква се Будапеща да предприеме тази стъпка след месец. Според Анкара шведските власти още не са изпълнили изцяло нейните искания.

Вижте също Финландия и Швеция поискаха в НАТО. Какво следва и може ли някой да ги спре