Президентът Александър Вучич каза, че Франция и Германия насърчават Сърбия да позволи на своята бивша провинция Косово да се присъедини към международни институции и организации, включително ООН, като в замяна предлагат по-бързо приемане в Европейския съюз. Той говори на пресконференция в Белград в събота.
Според Вучич подобно решение е неприемливо за Белград и противоречи на конституцията на Сърбия. Нито Париж, нито Берлин потвърждават да са направили такова предложение.
„Целта е Сърбия да позволи на Косово да се присъедини към всички международни институции и организации, включително към ООН“, каза Вучич на пресконференция в Белград на 8 октомври. „В замяна на това Сърбия ще получи бързо влизане в ЕС и вероятно значителни икономически ползи ."
Вучич и неговата управляваща Прогресивна партия не приемат декларацията на Прищина за суверенитет от 2008 г. и водят кампания срещу признаването на Косово от други държави вече десетилетие.
Вижте също През границата само с лични карти. За какво се договориха Сърбия и КосовоПо време на изявлението си Вучич призна щетите, които тази позиция на Белград може да нанесе на Сърбия. Той каза, че е възможно в крайна сметка цената на противопоставянето на косовската автономност да надхвърли сръбските възражения.
Той обеща, че страната „ще се придържа към [нашата политика за Косово], докато щетите, причинени на Сърбия, станат толкова по-големи, че ще трябва да приемем различна реалност“.
„Може би едно бъдещо правителство ще вземе различно решение“, каза още той.
Формално Република Косово е юридически автономна област в състава на Република Сърбия, но не се управлява от Белград, а като протекторат на ООН от Косовската война през 1999 г.
Вижте също Ново напрежение в Косово. Блокирани са ключови пътищаКосово обявява независимостта си на 17 февруари 2008 г. и е призната от България и други държави, 22 от които са страни-членки на ЕС (Европейски съюз), както и от САЩ и Канада и Австралия. През 2008 г. по инициатива на Сърбия ООН сезира Международния съд в Хага с искане, той да се произнесе, дали едностранно обявената независимост от страна на Прищина, не противоречи на международното право. Съдът излиза с решение, че този акт не е в нарушение на международното право. През 2010 г. Сръбският парламент приема резолюция, в която заявява, че въпреки това решение Сърбия няма да признае независимостта на Косово.
Косовската война е въоръжен конфликт през 1998 – 1999 година между стремящото се към самостоятелност на Косово албанско мнозинство в областта и правителството на Съюзна република Югославия. Конфликтът приключва чак след намесата на НАТО и ООН и води до смъртта на стотици хора.
Вижте също Войната на Балканите никога не е преставала