"Чакат връщането на правилните сили". БАБХ регистрира над 700 % ръст в пробите за пестициди на "Капитан Андреево"

БАБХ регистрира ръст в наличието на пестициди в храните след като пое контрола на "Капитан Андреево"

Рязко е нараснало количество на храни, в които се открива завишено съдържание на пестициди, след като Българската агенция по храните (БАБХ) пое лабораторния контрол на „Капитан Андреево“. Това съобщиха на съвместна пресконференция заместник-министърът на земеделието Иван Христанов и директорът на БАБХ проф. Христо Даскалов.

БАБХ пое контрола на „Капитан Андреево“ на 20 май. „През миналата година средно на ден са отхвърляни 6 тона храни, в момента това количество е 22 тона, което е 246 % повече“, каза Христанов.

При сравняване на общото количество разликата е още по-драстична. Резултатите от лабораторния контрол в периода май-юни през тази и миналата година показва ръст от над 700 % на количеството отхвърлена заради пестициди храна.

Вижте също "Газ-мас. Таки-Маки" и "да знаеш просто". БАБХ потвърди за запис за предлаган подкуп за "Капитан Андреево"

Според Христанов „това повдига въпроса за качеството на контрола, който е извършван“, както и съмнението, че е възможно “в България и Европа да са допускани храни със завишено съдържание на пестициди, било заради злоупотреба, било заради некачествено изпълнение на лабораторната дейност”.

От агенцията забелязват промяна и в поведението на фирмите превозвачи, когато пробите покажат, че возят замърсена с пестициди храна.

„Предишната практика на предишните фирми наемателки [на помещенията на БАБХ на „Капитан Андреево“] е била да “унищожават” тези негодни партиди. Сега, когато ние контролираме процеса на “Капитан Андреево”, разбираме, че фирмите [превозвачи] предпочитат да ги връщат в Турция. Това е един странен подход, но той е факт“, каза директорът на БАБХ проф. Христо Даскалов.

По думите на Христанов “може да се направи спекулацията, че тези храни не са били унищожавани, а са намирали път към вътрешния пазар”, но това е обект на допълнително разследване.

В интервю за Свободна Европа през седмицата Христанов каза, че “[има] три пестицида, които не са били изследвани. Ние не намираме проби, в които те да са откривани. А в същото време от 20 май досега ние ги откриваме постоянно”, каза Христанов.

Даскалов каза още, че заради действията на фирмата в помещенията, наети от държавата, напрактика контролът е бил компрометиран. Предназначението на част от тях е било променено и по този начин не е имало реална възможност за извършване на определени контролни действия.

Вижте също "Ще ходите на плаж при СИК и ВИС." Кой опъва чадъра над мутрите? Йово Николов пред Свободна Европа

По време на пресконференцията Христанов обясни, че настоящата фирма наемател използва различни процедурни трикове, с идеята да забави възможно най-много процеса в очакване на евентуалната смяна на властта. Той каза, че според него това са стъпки към възстановяването на „старата система“, с която България губи 300-400 млн. лв. годишно, влизали в „нечий джоб“.

„Чака се връщането на правилните сили“, каза по този повод проф. Христо Даскалов, който добави, че от 9 години инспекторите от агенцията, които работят на „Капитан Андреево“, не са били подлагани на контрол, като това не се случило на нито едно друго място. На въпрос как е било възможно това, Даскалов отговори:

„Защото някой е забранил там да се влиза и да се прави каквото и да било“.

ГДБОП вече е била сезирана по предварителния доклад на БАБХ, завършен в петък, а в понеделник до дирекцията ще бъдат изпратени пълни данни. Те ще бъдат изпратени и до прокуратурата, която ще получи и допълнителен сигнал за липсата на вътрешни проверки за „Капитан Андреево“ в последните 9 години и възможните връзки на представители на висшето ръководство с този случай.

Вижте също Има ли връзка между “Капитан Андреево” и рекордните преференции за депутат от листата в Хасково

Войната за контрола на парите, свързани с фитосанитарния контрол на границата между България и Турция, избухна след като правителството реши да прекрати 10-годишен договор с частна фирма, сключен при съмнителни обстоятелства. Тази дейност генерира приход от 5 хил. лева на час.

От 20 май контролът на границата се извършва от държавата, а преди седмица директорът на агенцията по храните издаде заповед, според която частната фирма трябва веднага да освободи помещенията на агенцията, които ползва до 15 юли.

Your browser doesn’t support HTML5

"Моделът на срастване на мафията и държавата". За "Капитан Андреево" и властта